Представники духовенства та вірян ПЦУ та УПЦ МП, які є учасниками міжцерковного діалогу, виступили із заявою з приводу конфлікту в Івано-Франківську довкола храму Різдва Христового. Вони засудили протиправні дії, які мали місце 28 березня.
Того дня група вірян ПЦУ на чолі зі священнослужителями та за підтримки місцевої влади та активістів із застосуванням сили вигнали представників УПЦ МП з храму. В Інформаційно-просвітницькому відділі УПЦ МП повідомили, що молодики у балаклавах викурювали газом священників і вірян з храму Різдва Христового.
Подаємо повний текст заяви, оприлюдненої у фейсбук-групі "Мережа відкритого православ'я".
Заява з приводу церковного конфлікту в Івано-Франківську
Ми, представники духовенства і вірян ПЦУ і УПЦ, що беруть участь у міжцерковному діалозі, наразі спостерігаємо загострення довготривалого конфлікту між православними юрисдикціями в Україні. 28 березня 2023 р. в Івано-Франківську стався прикрий інцидент навколо приналежності храму Різдва Христового.
Ми засуджуємо будь-які силові способи вирішення цього та інших конфліктів чи прояви насильницьких дій щодо будь-яких релігійних спільнот, незалежно від назв і юрисдикційної приналежності, оскільки це докорінно суперечить засадничим принципам Євангелія Христового і Заповідей Божих. Зневага до вівтаря і насильницькі дії щодо живих ікон, якими є всі люди безвідносно до юрисдикції, радикально суперечать християнському етосу і не можуть сприйматися як належне. Вважаємо неприпустимим застосування принципу колективної відповідальності з боку одних груп вірян щодо інших і вкотре наголошуємо, що єдиним правдивим християнським шляхом до розв'язання конфліктних чи спірних питань є формат діалогу в дусі Євангельських миру та любові.
Ці дії також суперечать стандартам, сформульованим самою ПЦУ, а також Декларації порозуміння між духовенством ПЦУ та УПЦ від 05.07.2022, у якій ідеться про "необхідність відмови від агресії, стереотипів, упередженості й мови ультиматумів та ворожнечі у спілкуванні один з одним та в публічному просторі," «відходу від вузькокорпоративних інтересів у міжправославному діалозі," "існування різних моделей співіснування православних юрисдикцій"; "різні підходи до практики зміни юрисдикції (при спільному розумінні того, що вони мають відбуватися шляхом вільного і законного волевиявлення її членів)".
Ми цілком усвідомлюємо ширший контекст, у якому відбулася ця локальна подія: повномасштабна війна Росії проти України, неготовність єпископату УПЦ однозначно розірвати стосунки з РПЦ, факти колаборації, виявлені СБУ серед членів УПЦ, проросійські настрої деяких священників і вірян – і непропорційність співставлення конфлікту в Івано-Франківську та ролі РПЦ в агресії проти України.
Цілком розуміючи емоції українського суспільства щодо великої частини УПЦ, ми, однак, не можемо виправдати протиправні дії, в яких виражаються ці емоції. Ці вчинки не лише суперечать Євангелію, а й наносять непоправну шкоду міжнародному іміджу українського православ’я і держави загалом. Натомість, вони сприяють прокремлівській риториці та підважують довіру до України з боку Заходу, підтримки якого ми зараз потребуємо.
Окрім того, агресивна поведінка з боку надміру ревних прибічників ПЦУ підриває багаторічні зусилля з досягнення єдності українського православ’я. Застосування насильства в розв'язанні міжцерковних конфліктів зазвичай має протилежний ефект; до того ж, сама ПЦУ не потребує людей, які приходили б до неї із нещирим серцем.
На наших очах зараз відбуваються значні перетворення в церковному житті України. Ми не хочемо, щоб події в Івано-Франківську стали парадигмою вирішення спірних ситуацій у церковному полі України в майбутньому. Сучасна Українська Церква не може керуватися гаслом «мета виправдовує засоби», а радше обрати модель “відкритого православ'я”.
Як стало відомо, під заявою підписалися: Лідія Лозова, Дарія Морозова, Сергій Шумило, Андрій Смирнов, Алла Вайсбанд, о.Георгій Коваленко (ПЦУ), о.Андрій Дудченко (ПЦУ), о.Микола Варивода (ПЦУ), о.Дмитро Поворотний (ПЦУ), о.Сергій Прокопчук (УПЦ), о.Ростислав Хрупчик (УПЦ), о.Дмитро Сидоренко (УПЦ), о.Петро Семащук (УПЦ), о.Ігор Ковровський (УПЦ), о.Володимир Давидов (УПЦ), о.Володимир Мельничук (Вселенський Патріархат) та інші.