• Головна
  • Новини
  • Українські дерев'яні храми отримають вогнегасники з Великої Британії...

Українські дерев'яні храми отримають вогнегасники з Великої Британії

17.07.2022, 15:29
Українські дерев'яні храми отримають вогнегасники з Великої Британії - фото 1
Фонд збереження сакрального мистецтва України та Міжнародна рада з питань пам’яток та визначних місць (ICOMOS) у партнерстві зі Всесвітнім фондом пам’яток передали 440 вогнегасників з водяним туманом для захисту українських дерев’яних церков під час війни.

В Україні знаходиться понад 2500 дерев'яних церков, що мають статус пам'яток. Вісім дерев’яних церков занесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО дерев’яних церков Карпатського регіону в Польщі та Україні.

Як розповіли в ICOMOS, Дерев’яні церкви часто розташовані у віддалених сільських громадах і особливо вразливі до пожежі, зокрема, в екстремальних конфліктних ситуаціях. Проект дозволить захистити більш як 100 історичних дерев’яних церков в Україні, в найбільш небезпечних районах. Вогнегасники водяного туману підходять для порятунку внутрішнього оздоблення дерев’яних церков, оскільки вони розпилюють воду під тиском у дрібний туман, який випаровується, зводячи до мінімуму можливі пошкодження крихких поверхонь розписів, автентичних тканин, фресок, ікон, іконостасів та інших мистецьких предметів в інтер'єрі церков.

З початку нової фази війни в Україні та в рамках міжнародної підтримки вогнегасники водяного туману були придбані Фондом збереження сакрального мистецтва України та ICOMOS від постачальника засобів пожежної безпеки Safelincs у Великій Британії завдяки гранту від Всесвітнього фонду пам'яток. Крім того, компанія Safelinc надала обладнання за ціною нижче собівартості, пожертвувала аксесуари та покрила транспортні витрати через Європу до Польщі, що дозволило доставити значно більшу кількість вогнегасників, ніж це було заплановано.

Польський комітет допомоги українським музеям через Музей Варшавського повстання та Інститут Павла Влодковіца підтримав транспортну логістику та забезпечив збереження вогнегасників на складах у Варшаві та організував подальше транспортування вантажівкою до Львова. Вогнегасники розповсюджуватимуть Центр порятунку культурної спадщини у Львові, Штаб порятунку спадщини (HERI) у Києві та Український національний комітет ICOMOS.

Окрім дерев’яних церков зі Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вогнегасники будуть розподілені для інших дерев’яних церков у порядку пріоритетності, як визначено вищезазначеними сторонами, відповідно до рівня їхньої важливості (міжнародного, національного, регіонального тощо), а також загрози, що насувається від військових дій.

Інструкції та поради щодо їх використання, підготовлені професіоналами зі збереження спадщини на ICON, перекладено українською мовою та розповсюджуватимуться разом із вогнегасниками, також будуть доступні онлайн. ICON провів задля цього поглиблені консультації стосовно вибору типу вогнегасників для гасіння дерев’яних сакральних споруд.

Довідка: Фонд збереження сакрального мистецтва України є неприбутковою громадською благодійною організацією у Вашингтоні (округ Колумбія), яка займається збереженням церков в Україні. Його місія полягає в тому, щоб навчати місцевих майстрів збереженню українських церков і сакрального мистецтва, а також служити каталізатором для передачі досвіду з охорони спадщини громадам, а також керувати роботою у ділянці збереження пам’яток.

Міжнародна рада з пам’яток і визначних місць (ICOMOS) є неурядовою некомерційною міжнародною організацією, яка прагне сприяти збереженню, захисту, використанню та примноженню світової культурної спадщини. Маючи понад 11 000 членів, понад 100 національних комітетів, 30 міжнародних наукових комітетів і кілька робочих груп, ICOMOS побудував міцну філософську, доктринальну та управлінську основу для сталого збереження спадщини в усьому світі. Будучи офіційним дорадчим органом Комітету всесвітньої спадщини щодо виконання Конвенції ЮНЕСКО про всесвітню спадщину, ICOMOS оцінює номінації та консультує щодо стану збереження об’єктів, занесених до Списку всесвітньої спадщини. ICOMOS є одним із засновників Blue Shield (Блакитного Щита). З початку війни ICOMOS допомагав ЮНЕСКО, співпрацював з партнерськими організаціями та мобілізував свої комітети для надання підтримки українській спільноті для збереження культурної спадщини.

Національний комітет ICOMOS Україна є одним із засновників Центру порятунку української культурної спадщини у Львові.

Всесвітній фонд пам’яток (WMF) є провідною незалежною організацією, яка займається охороною найцінніших місць у світі, щоб збагатити життя людей і побудувати взаєморозуміння між культурами та спільнотами. Штаб-квартира організації знаходиться в Нью-Йорку, а офіси та філії знаходяться в Камбоджі, Індії, Перу, Португалії, Іспанії та Великобританії. З 1965 року глобальна команда експертів зберігає різноманітну культурну спадщину світу, використовуючи найвищі міжнародні стандарти на понад 700 об’єктах у 112 країнах. Співпрацюючи з місцевими громадами, спонсорами та урядами, WMF спирається на спадщину для вирішення деяких із найгостріших викликів сьогодення: зміна клімату, недостатня представленість, незбалансований туризм та відновлення після кризи. Віддаючи перевагу людям, які оживляють місця, WMF використовує потенціал минулого для створення більш стійкого та інклюзивного суспільства. Всесвітній фонд пам’яток (WMF) нещодавно започаткував Фонд підтримки спадщини України з початковим фінансуванням у розмірі 500 000 доларів від Фонду Хелен Франкенталер, щоб задовольнити нагальні критичні потреби фахівців зі збереження спадщини в країні та закласти основу для майбутньої реабілітації.