Унікальну церкву XVIII століття на Чернігівщині заливає дощами й засипає снігом

27.02.2021, 10:15
Культура
Унікальну церкву XVIII століття на Чернігівщині заливає дощами й засипає снігом - фото 1
У селищі Седневі на Чернігівщині руйнується пам’ятка національного значення XVIII століття, легендарна Георгіївська церква - через великі щілини в її обшивці всередину потрапляють опади.

Про це повідомляє Укрінформ.

Світлини з купами снігу посеред храму під час останніх снігопадів надав настоятель храму отець Тимон (Тимур Блинець).

"Це - наслідки незакінченої та й неякісно проведеної у 2000-х роках реставрації. Брус не проконопачений, щілини лиш де-не-де піною задуті, у деякі навіть рука проходить. Дерев’яна обшивка руйнується, тому у зливу в храм потрапляє вода, а взимку тут повно снігу", - розповів священник.

Унікальну церкву XVIII століття на Чернігівщині заливає дощами й засипає снігом - фото 67764

 

За його словами, торік церкву було включено до обласної Програми реставрації пам’яток архітектури національного значення, розрахованої до 2022 року, проте ніяких коштів навіть на проєктно-кошторисну документацію (ПКД) не виділялось.

Як пояснив начальник управління містобудування та архітектури Чернігівської ОДА Олександр Дмитрюк, згадану програму пролонговано до 2023 року. Із п’яти передбачених документом пам’яток у пріоритеті залишені тільки дві - Георгіївська церква в Седневі та Тріумфальна арка в Новгороді-Сіверському. На виготовлення ПКД для них на поточний рік передбачено 700 тис. грн (на церкву - 450 тис.), проте кошти виділятимуться за залишковим принципом - якщо їх не "потягнуть" медицина чи освіта, за умови перевиконання дохідної частини бюджету і т. д.

Унікальну церкву XVIII століття на Чернігівщині заливає дощами й засипає снігом - фото 67763

 

"Питання з реставрацією складне, тому що на самі роботи потрібно в десятки разів більше коштів, ніж на документацію", - зауважив Дмитрюк.

Дерев’яна Георгіївська церква в Седневі - одна з найцікавіших пам’яток стародавнього козацького селища. Храм зведено у першій половині XVIII ст. без жодного цвяха в рідкісному для дерев’яних споруд стилі монументального українського бароко. Свого часу в церкві козаки Седнівської сотні освячували зброю перед походами, а в 1967 році знімалися ключові сцени першого радянського фільму жахів "Вій" за однойменною повістю Миколи Гоголя. Щоправда, в остаточний варіант стрічки ці кадри не увійшли. Сьогодні Георгіївська церква - діючий храм ПЦУ.

Унікальну церкву XVIII століття на Чернігівщині заливає дощами й засипає снігом - фото 67765

 

Як повідомила директорка седнівської "Садиби родини Лизогубів" (філії Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського), щороку садибу відвідує 15-20 тис. людей. Більшість приїжджих ходить оглянути й Георгіївську церкву.

За інформацією з обласної ради, на Чернігівщині під охороною держави перебуває 309 об’єктів культурної спадщини, з них 135 - національного значення, 174 - місцевого. Близько 15% від загальної кількості пам’яток знаходяться в незадовільному або аварійному стані та потребують невідкладних заходів зі збереження.