УПЦ МП не має більше автокефалії, ніж ПЦУ, бо її автономію з кожним роком звужують, - Митрополит Симеон
Колишній єпископ УПЦ МП, а тепер керуючий Вінницько-Барською єпархією ПЦУ митрополит Симеон в ексклюзивному інтерв’ю для РІСУ розповів, що серед тих, котрі брали активну участь у створенні ПЦУ були й архиєреї УПЦ МП. Проте вони це робили на той час непублічно, ніхто відкрито не заявляв про свою участь у підготовці до Установчого Собору ПЦУ.
Напередодні Собору з’явилася інформація, що архиєреїв УПЦ МП, котрі візьмуть у ньому, буде близько десяти. У сам же день Собору виявилося, що наважилися приєднатися до помісної Церкви лише двоє: митрополити Вінницький і Барський Симеон (Шостацький) – правлячий архиєрей Вінницької єпархії, та Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко) – вікарій Київської митрополії.
Обидва архиєреї були знані своєю «автокефалістською» і проукраїнською позицією. На Установчому Соборі владика Симеон і в першому, і в другому турі голосування за кандидатуру Предстоятеля нової Церкви посів друге місце. Митрополит Симеон став постійним членом Синоду ПЦУ та його Головним Секретарем, тобто, фактично, другою людиною в Церкві. З іншого боку, перебуваючи в УПЦ МП, владика мав одну із найбільших єпархій, а після переходу в ПЦУ втратив більшу частину парафій.
Розмова велася у його кабінеті в комплексі Спасо-Преображенського кафедрального собору у Вінниці (собор є однією з чотирьох вінницьких парафій, котрі підтримали владику Симеона, та разом з ним пішли в ПЦУ, - інші 30 залишилися в Московському Патріархаті).
На запитання, чому інші архиєреї МП в останній момент передумали і не пішли на Собор, владика Симеон відповів:
"Деякі архиєреї вже були в Києві, і вони між собою говорили: «Зустрінемося завтра на соборі», а вийшло так, що на другий день прийшли тільки ми двоє. Якось так сталося, що ті, які були серед підписантів (йдеться про владик УПЦ МП- ред), раптом опинилися хто де: хтось в лікарні під крапельницею, хтось в одній країні, хтось в іншій, хтось у ближній європейській країні, а хтось далеко – аж на морях. Але це вже їхня проблема, і, як кажуть, на їхній совісті. Не знаю чому так сталося. Совість мені вже не дозволяла те зробити, щоб підвести тих, кому я обіцявся. Тим паче, що я не йшов через якусь певну вигоду, як дехто говорить. Я йшов через ідейні переконання!"
Заяви УПЦ МП про те, що вони цілком задоволені своїм канонічний статусом, владика Симеон прокоментував так:
"Чесно кажучи, за Блаженнішого Митрополита Володимира ми той статус, ту так звану «широку автономію» постійно розширювали. А тепер бачимо, що цю автономію з кожним роком звужують. Так, справді УПЦ МП має певні повноваження і певну самостійність. Але не треба говорити, як деякі зараз кажуть, що УПЦ МП має «більше автокефалії, ніж ПЦУ». Не знаю для кого вони це говорять. Якщо ми відкриваємо Статут, то і в статуті ПЦУ, і в статуті МП чітко прописано статуси обох Церков. Нещодавно Дмитро Горєвой робив про це програму на Youtube і порівнював Статути обох Церков. Але головне – і я це завжди кажу, що не треба навіть брати Статути. Я завжди кажу – найбільшим доказом є те, що Митрополит Онуфрій є постійним членом Священного Синоду РПЦ, який сидить біля Патріарха Кирила. І як казати, що то є самостійна Церква? І він там приймає рішення для всієї повноти РПЦ. В тому числі і для РПЦ в Україні".