• Головна
  • Новини
  • Уряд не бачить правових підстав для скасування закону про перейменування УПЦ на РПЦвУ...

Уряд не бачить правових підстав для скасування закону про перейменування УПЦ на РПЦвУ

07.08.2021, 09:31
Уряд не бачить правових підстав для скасування закону про перейменування УПЦ на РПЦвУ - фото 1
У Кабінеті Міністрів України відповіли на звернення проросійської ГО «Миряни» і вірян УПЦ МП, яке 15 червня 2021 року передано до Офісу президента під час мітингу вірян Моспатріархату.

Тоді вони закликали скасувати унормування їхньої назви та заборонити парафіям змінювати юрисдикцію та підпорядкування релігійним центрам. Це звернення після мітингу біля Верховної Ради та Офісу Президента було передано в ОП, який, за інформацією проросійського ГО «Миряни», перенаправив його на розгляд в Кабінет Міністрів України.

У своєму листі, який 3 серпня опублікувала в Телеграм-каналі проросійська ГО РПЦвУ «Миряни», Кабінет Міністрів України встав на захист конституційних прав віруючих та захистив проукраїнську та державницьку позицію, наголошуючи на російсько-українській війні. Зокрема Кабінет міністрів констатував: «наразі відсутні правові підстави для скасування законів № 2673-VІІІ і № 2662- VІІІ».

З тексту відповіді за підписом першого заступника міністра культури і інформаційної політики Ростислава Карандєєва зрозуміло, що у відомстві розуміють, що унормування назви «УПЦ» на РПЦвУ відповідає всім правовим нормам, адже адміністративний центр цієї релігійної організації знаходиться в Росії — країні агресорі, а в Криму вона вже давно «перейменувалась».

Також Кабмін підтримав вільне волевиявлення парафій, які шляхом голосування більшості, вирішили приєднатись до Православної Церкви України, покинувши Московський Патріархат.

Зокрема у повідомлені йдеться, що закон про унормування назви РПЦвУ (або перейменування) був прийнятий у зв’язку з «деструктивними та провокаційними проявами з боку представників окремих релігійних організацій, що діють в Україні», а приєднання храмів до ПЦУ стали відбуватися через «ідеологічний розкол у середовищі» РПЦвУ.

«Російську Федерацію визнано державою, що здійснює відкриту військову агресію проти України. Враховуючи цю обставину, а також деструктивні та провокативні прояви з боку представників окремих релігійних організацій, що діють в Україні, 20 грудня 2018 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення зміни до статті 12 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації щодо назви релігійних організацій (об’єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України”», — йдеться у листі Кабміну.

Там також нагадали, що анексія Російською Федерацією Криму та відверта агресія в східних областях України, конституювання Православної Церкви України та отримання нею від Константинопольського Патріархату Томосу про автокефалію сприяли тому, що «в середовищі Української Православної Церкви в єдності з Московським Патріархатом намітився ідеологічний розкол, ознаками якого стала активна зміна релігійними громадами, що входять до складу цього об’єднання, власного підпорядкування у канонічних і організаційних питаннях та перехід до Православної Церкви України».

«Зазначена практика зміни юрисдикційного підпорядкування відповідає законодавству України й базується на нормах частини першої статті 3, а також статті 8. В них, зокрема, йдеться про те, що держава визнає: право громадянина, мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором, а також право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості», — підкреслили в Кабінеті міністрів.

При цьому права членів релігійної громади, які не згодні з рішенням більшості щодо зміни підпорядкування, ні в якому разі не порушуються, адже вони мають право створити нову релігійну громаду та користуватися культовою будівлею, яка належала громаді до її поділу, згідно з частиною третьою статті 17 Закону, — пояснили в Кабінеті міністрів.

«Принагідно інформуємо, що МКІП (Міністерство культури та інформаційної політики України, — ред.) відповідно до своєї компетенції вживає необхідних заходів для забезпечення міжконфесійного миру і злагоди у суспільстві», — підсумовується в листі.

Уряд не бачить правових підстав для скасування закону про перейменування УПЦ на РПЦвУ - фото 76798
Уряд не бачить правових підстав для скасування закону про перейменування УПЦ на РПЦвУ - фото 76799