Уважно, шахрай: журналісти викрили у соцмережі фейк-священика, який збирає кошти

Уважно, шахрай: журналісти викрили у соцмережі фейк-священика, який збирає кошти - фото 1
Журналісти католицького видання CREDO виявили у соцмережі псевдосвященика, який називає себе "Отець Назар", нібито навчався у Краківській духовній семінарії, а тепер служить католицьким священиком у Житомирі та збирає пожертви серед підписників.

"Соцмережі стали важливою складовою нашого життя і велика частка спілкування належить до них. Проте саме тут легко стати жертвою шахраїв. Серед них — профіль, що прикидається католицьким священиком із Житомира, — пишуть на CREDO. — У Фейсбуці є профіль під назвою Отець Назар, що має багато вподобайок та друзів серед католиків. Він додає побожні дописи, отримує коментарі і вподобайки. А також збирає пожертви серед підписників".

Отець Микола Мишовський, керівник видання, розповів РІСУ, що намагався довідатися в цього "Отця Назара" в якій парафії він служить, але був ним заблокований. Також й інші особи, які намагалися отримати подібну інформацію, були заблоковані.

Після короткого розслідування — стало відомо, що це інтернет-шахрай, який користується наївністю людей.

Як повідомив CREDO ординарій Київсько-Житомирської дієцезії єпископ Віталій Кривицький, цей профіль не належить католицькому священику. Він додав, що такий священик у Житомирі не служить і виглядає на те, що це просто шахрай.

«Ми розіслали повідомлення всім канцлерам римо-католицьких дієцезій, а також я запитував канцлера Київської архиєпархії УГКЦ: ніхто не знає такого чоловіка. Також ми перевірили, що він не вчився у Краківській семінарії», — сказав єпископ.

Шахрай, який назвав себе отцем Назаром, використовує фото справжнього католицького священика з Польщі — речника Дорогичинської дієцезії отця Марціна Голембевського. Більше того, той справжній отець у своїй дієцезії відповідає за охорону персональних даних.

Київсько-Житомирська дієцезія РКЦ в Україні також попередила підписників на Фейсбуці.

Викривальний матеріал на CREDO, яке є найпопулярнішим римо-католицьким виданням в Україні, був опублікований 16 вересня 2023 року. На сьогодні, 27 вересня, цей профіль "Отець Назар" вже неможливо знайти. Проте зафіксовано три інші "Отці Назари", два з яких є цілковито пусті, а третій містить інформацію подібну до тої, яка була на першому профілі шахрая: він нібито походить з Катовіце у Польщі, навчався у Вищій духовній семінарії Краківської архидієцезії, а живе у Тернополі. Проте на фотографії у профілі вже молодий православний священик, поруч дружина з малою дитиною.

Уважно, шахрай: журналісти викрили у соцмережі фейк-священика, який збирає кошти - фото 121848

Його стрічка дописів знову ж таки заповнена загальними побожними фразами та такими ж зображеннями. При чому, він себе подає як екуменічно налаштовану особу:

Це фото є як головне у його профілі і воно дійсно викликає позитивні емоції - фото 121841
Це фото є як головне у його профілі і воно дійсно викликає позитивні емоції

 

  • по нагрудному хресту можна зробити висновок, що він православний священнослужитель;
  • топ-фото у нього зі словами владики Любомира Гузара — його ж цитати і портрет ще зустрічаються у цій стрічці;
  • останнє на 26 вересня повідомлення починається реченням "Сьогодні Православна Церква вшановує пам’ять святого апостола і євангелиста Іоана Богослова" — тобто йдеться про святкування за новим стилем — інформації про православні свята за новим стилем зустрічають і раніше;
  • у стрічці поміж побожного "спаму" картинка, яка символічно зображує сповідь у римо-католицькому храмі; нижче можна знайти інші зображення, пов'язані з РКЦ;
  • поміж тим є фотографія і цитати нинішнього Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава та новини з життя УГКЦ;
  • світлини і цитати св. Папи Івана Павла ІІ тощо.
Ось типові картинки і цитати з його стрічки - фото 121846
Ось типові картинки і цитати з його стрічки

 

Уважно, шахрай: журналісти викрили у соцмережі фейк-священика, який збирає кошти - фото 121849
Уважно, шахрай: журналісти викрили у соцмережі фейк-священика, який збирає кошти - фото 121850
Уважно, шахрай: журналісти викрили у соцмережі фейк-священика, який збирає кошти - фото 121852
Людина, яка називає себе отцем, слово Бог пише з малої літери?... - фото 121851
Людина, яка називає себе отцем, слово Бог пише з малої літери?...

 

Також серед фейсбук-сторінок, які "Отець Назар" вподобав, багато сторінок католицьких інституцій.

Уважно, шахрай: журналісти викрили у соцмережі фейк-священика, який збирає кошти - фото 121847

До слова, на сторінці ігумена Саватія Собко, яку вподобав "Отець Назар", також багато ось таких побожних картинок і цитат.

Але в коментарях до однієї з нібито його фотографій, одна з коментаторок залишає інформацію і доказ, що це фото належить насправді конкретному священику УПЦ МП з Одещини...

Це фото є як власне на сторінці 'Отця Назара' - фото 121844
Це фото є як власне на сторінці "Отця Назара"

 

А це фото як доказ залишила одна з коментаторок - фото 121842
А це фото як доказ залишила одна з коментаторок

 

Автор вирішив і самому познайомитися ближче з автором цього профілю, особливо враховуючи, що є доволі багато спільних друзів — написав йому повідомлення.

Уважно, шахрай: журналісти викрили у соцмережі фейк-священика, який збирає кошти - фото 121843

Але вийшло як і з попередніми особами: "Отець Назар" заблокував...

За словами о. Миколи Мишовського, це не перший і не останній шахрай, що обдурює людей в соціальних мережах, називаючи себе священиком.

"Сьогодні він називає себе "отець Назар", а завтра буде, наприклад, "отцем Пантелеймоном", а після завтра, скажімо, "отцем Онуфрієм" або ще якось. Люди не фільтрують інформації, "лайкають" фото та повідомлення невідомої особи, довіряють їй, — коментує о. Микола Мишовський. — Вони не дивляться, що цей "отець" не зазначає з якої він єпархії, з якої парафії, що він невідомо взагалі хто. Вони ведуться на те, що в нього в друзях можливо є спільні знайомі і це для них є підставою до того, щоби довіряти таким 'отцям Назарам'".

Колега о. Миколи з CREDO Юлія Завадська зауважує, що цьому аферисту було неважко прикидатися священиком. "Якщо вами так легко прикидатися, — звертається вона до священнослужителів, які мають профілі у соцмережах, — то це може означати також і те, що є якийсь загальний благочестивий образ, який можна натягнути на себе, але який далекий від реальності. Нам бракує вас справжніх, у соцмережах теж". Отже, якщо заповнити стрічку побожними картинками і такими самим цитатами, то у читача може скластися ілюзія, що перед ними "побожна" людина, можливо навіть священик.

"Тобто людина від себе і про себе нічого не пише, лише перепощує солоденькі картинки і цитати, а тому ті, хто звикли самі так вести свої акаунти, таким цілковито довіряють", — підсумовує о. Микола. — "Ми живемо в епоху, коли інформації, отриманій в інтернеті, часто з невідомих або анонімних джерел, довіряють просто так".

Таким чином журналісти закликають бути обережними з профілями таких "отців" і точно не вестися на їх заклики про пожертви, щоби не бути ошуканим. А хто вже має у списку друзів у соцмережах таких "отців" з такими солодко-побожними стрічками повідомлень, — краще видаліть їх, заблокуйте чи напишіть скаргу адмінам соцмережі.

Автор вдячний колегам з CREDO за допомогу у зібранні інформації.