В Австралії відзначили 75-ліття українського православ’я на континенті

26 вересня, 11:05
Україна і світ
В Австралії відзначили 75-ліття українського православ’я на континенті - фото 1
Православні українці в Австралії 24 вересня урочисто відзначили 75-річчя місійної діяльності УАПЦ на континенті. Центром урочистостей став Мельбурн — церква Покрови в Ессендоні та Український народний дім.

Заходи розпочалися із святкової подячної Літургії, яку очолив о. канцлер єпархії прот. Михайло Соломко (м. Кенбера, столиця Австралії). Йому співслужили всі священники єпархії з Мельбурна, Сіднея, Аделаїди, Перта, Брізбена, Джілонга.

Як повідомили РІСУ з єпархії, під час Літургія лунала молитва за основоположників УАПЦ в Австралії та Новій Зеландії, будівничих культурного й громадського життя, за українське воїнство та наближення перемоги України.

В Австралії відзначили 75-ліття українського православ’я на континенті - фото 121774

Святкова академія продовжилася в Українському народному домі, який знаходиться поруч із Покровським храмом.

З ювілеєм спільноту Австралійсько-Новозеландської єпархії відео-зверненням привітали правлячі єрархи УПЦ США Митрополит Антоній та архиєпископ Даниїл.

«Це 75-річчя є нагодою для нас проявити єдність серця, розуму й душі, сповідуючи істину Святої Православної Віри, встановленої Господом і Спасителем нашим — Ісусом Христом, засновану на Україні Його Первозванним апостолом Андрієм і збудовану Рівноапостольним Володимиром за прикладом його бабусі – також Рівноапостольної Ольги, завершивши хрещенням народу в 988 році — 1035 років тому, — йдеться у вітанні. — Упродовж нашої 75-річної історії ми були вірними та захищали спадщину для майбутніх поколінь. Ваші батьки, дідусі й бабусі та прадіди прибули до Австралії в кінці 1940-х років з великою надією на те, що принесе їм нове життя без щоденної загрози смерті. У відносно молодому віці вони прибули у цей далекий край, переживши агресію радянського режиму, геноцидний Голодомор і заслання з Батьківщини під час Другої світової війни до німецьких таборів для переселенців. Ми можемо перерахувати ще багато загроз і жахіть, які вони та їхні батьки, брати та сестри пережили просто тому, що відмовилися заперечувати те, що були українцями, з правом жити, працювати, молитися, як це робили громадяни вільних націй у цілому світі. Вони збагатили наше життя, усіх нас, що святкуємо цей день, і залишили спадщину, яку ми не посміємо ігнорувати, не дозволимо її зруйнувати».

В Австралії відзначили 75-ліття українського православ’я на континенті - фото 121775

Священник Андрій Микитюк із катедри Св. Апп. Петра і Павла УГКЦ передав вітання від правлячого архиєрея владики Миколая Бичка.

Вітальне слово виголосили Стефан Романів — голова Союзу українських громад Австралії, член Світового конгресу українців, голова Крайової управи «Пласту» Христина Кметь, Наталя Муравська – голова громади штату Вікторія, Тетяна Загаряк – голова Українського народного дому, Богдан Войовідка – керівник Української кредитної спілки в Австралії «Дністер», професор-емерит Марко Павлишин — довголітній голова Фундації українських студій в Австралії.

Довідка: першу православну Літургію українською мовою на Австралійському континенті було відслужено 26.09.1948 р. священником Ананієм Теодоровичем в англіканській церкві Св. Івана Хрестителя в м. Кенбері.

Австралія була одна із небагатьох країн, де УАПЦ змогла жити, розвиватися і зберегти православних українців та їхню ідентичність.

Митрополит Полікарп Сікорський благословляє у 1948 р. на місію о. Ананія Теодоровича, новостворена єпархія стала і залишається частиною УАПЦ в діаспорі, єднаючись із єпархіями в Західної Європи воєдино.

У 1948 р. в м. Кенбера створено першу громаду УАПЦ Св. Миколая.

Сьогодні парафіями в Австралії під духовним керівництвом першоєрарха православних українців у діаспорі Митрополита Антонія Щерби опікуються архипресвітер Микола Сердюк, архимандрит Онуфрій Думич, о. Євген Кваснюк, о. Василь Касіян, о. Михайло Соломко, о. Михайло Смолинець, о. Богдан Возняк, о. Василь Олевич та о. Юрій Федів.