В Ізраїлі розкопали візантійську церкву на честь невідомого мученика

07 вересня, 08:50
Світові
Археологи виявили в Ізраїлі 1500-річну церкву, присвячену невідомому святому, в якій були стерті мозаїки тварин.

Джерело: НВ

На підлозі збереглися деякі мозаїки із зображенням птахів (Фото: Assaf Peretz, Israel Antiquities Authority)

У будівлі церкви є грецькі написи, в яких йдеться про те, що вона була присвячена «славному мученику», але ані слова, ким був цей мученик.

У той час, коли церква була побудована, Візантійська імперія контролювала Ізраїль, і напис у церкві свідчить, що церква була розширена під час правління імператора Флавія Тіберія, який правив з 578 по 582 рік. Як з’ясували археологи, вона не була занедбана до 10 століття.

Церква була знайдена під час розкопок до початку будівництва в цьому районі. Храм розташований приблизно за 24 кілометри на північний захід від Єрусалима на Юдейських пагорбах. Беньямін Сторчан, археолог з Управління старовини Ізраїлю, який керував розкопками в церкві, назвав цю будівлю «Храмом славного мученика».

«На ранній стадії, в п’ятому столітті, Церква славного мученика складалася з простої скромної каплиці всередині печерного залу», — написав Сторчан у статті, зазначаючи, що в шостому столітті вона була розширена. Наземний храм прикрасили мозаїкою. Потім люди перетворили печеру на гробницю, в якій, можливо, і зберігалися рештки невідомого мученика.

На церкві залишилися сліди стародавнього іконоборства — умисного знищення певних артефактів і зображень. Археологи виявили, що деякі мозаїки спочатку були прикрашені зооморфними (тваринними) зображеннями, але вони були навмисно стерті. Мозаїки «в давнину були зіпсовані іконоборцями, які замінили зооморфні форми випадковими мозаїчними плитками або камінням, щоб розмити початковий образ», — написав Сторчан у статті.

«Я вважаю, що іконоборство в Церкві славного мученика було скоєно в 6 столітті», — сказав Сторчан, зазначивши, що це, ймовірно, було скоєно через «внутрішні християнські реформи» або зміни в канонах. Однак, знищивши зооморфні зображення, іконоборці дали спокій іншим зображенням тварин. «Ми бачимо це, оскільки підлога каплиці, на якій зображено безліч птахів, не була зіпсована, і вона датована кінцем 6-го століття», — сказав Сторчан.

Хоча археологи не знають особистості мученика, одна з можливих теорій полягає в тому, що храм був присвячений людині на ім'я Захарія, ім'я, яке кілька разів згадувалося в Біблії. Стародавні записи вказують на те, що гробниця християнського мученика з таким ім'ям була знайдена поблизу в п’ятому столітті, а в текстах стверджується, що храм, присвячений Захарії, розташований неподалік від місця розкопок.

Однак, навіть якщо церква була присвячена Захарії, збережені тексти не уточнюють, хто був цей Захарія.

«Однак ми як і раніше сподіваємося, що завдяки вивченню тисяч артефактів, виявлених під час розкопок, нові і важливі ключі розкриють справжню особистість таємничого славного мученика», — написав Сторчан у статті.