В Одесі двоє неонацистів, які готувалися спалити мечеть, отримали по 8 років вʼязниці

Сьогодні, 10:00
Суспільство
В Одесі двоє неонацистів, які готувалися спалити мечеть, отримали по 8 років вʼязниці - фото 1
Приморський районний суду міста Одеси визнав двох громадян винуватими у створенні терористичної групи і підготовці до терористичного акту.

Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 9 вересня.

25 червня 2020-го поблизу мечеті Мусульманської релігійної громади на вулиці Балківській в Одесі співробітники Служби безпеки України затримали двох молодиків, які мали пляшки із запалювальною сумшшю. Раніше в СБУ про підготовку злочину заявив чоловік, якого також залучили одиним із виконавців підпалу.

У суді залегендований свідок розповів, що є активним діячем в Одесі, учасником багатьох організацій, стежив за діяльністю націоналістів. Приблизно у червні 2020 року він підписався на телеграм-канал «ЕТНО» і зрозумів, що там обговорюється приниженнями етнічних груп, ставляться оплачувані завдання на вчинення вандалізму, підпалів, тощо. Чоловік зустрівся в парку з одним із учасників групи, який пояснив, що йдеться про завдання на ідеологічній основі за гроші. Зрозумівши, що йдеться про незаконні дії, активіст почав співпрацювати з СБУ в їх викритті. У телеграм-групі він познаймомився із співвиконавцем підпалу мечеті, з яким кілька разів зустрічався, у тому числі біля мечеті, де вони обговорювали, як усе зробити. Планували кинути коктейль Молотова. Потім свідок залучив ще одного співвиконавця – чоловіка, якого поліція за кілька років до цього ловила на придбанні і зберіганні наркотиків. У день затримання хлопці, нібито, приїхали на місце, щоб зробити підпал. Один із них мав також фільмувати цю подію.

У судовому засіданні зловмисники не визнали себе винними і говорили, що залегендований свідок підбурював їх до скоєння злочину і це була провокація.

Один із обвинувачених розповів, що зі свідком його познайомив адміністратор компʼютерного клубу, коли він шукав роботу. Цей свідок запросив до до телеграм-чату, в якому розповсюджувалася інформація щодо колекторських замовлень, розповів, сам виконував колекторські замовлення за значну грошову винагороду. Йому дали завдання – пофарбувати стіни будівлі балончиком із фарбою. Потім йому ще сказали пофарбувати памʼятник, однак він відмовився. Свідок говорив, що він буде мати замовлення на 15 тисяч доларів, а потім на 7 тисяч, після чони удвох ходили купувати певні засоби на ринку «Привоз». Другий обвинувачений – це особа, в якої він орендував житло. За весь час він лише розмалював каркас будівлі фарбою та інших протиправних дій не вчиняв. Залегендований запропонував йому приєднатись до замовлення на 15 тисяч доларів США – підпалу мечеті, після чого адміністратор групи пояснив, як їм себе поводити. Їм залишили гроші шляхом “закладки” на Трасі здоровʼя, щоб купити все необхідне для підпалу, однак обвинувачений, нібито, на 3-4 дні зник і витратив ці кошти на особисті потреби. Ззгодом свідок його знайшов та повідомив, що слід поквапитись. Вони купили паливо та ацетон, свідок розповів, в яких пропорціях необхідно їх змішувати. За замовленням щодо підпалу мечеті, як говорив обвинувачений, він отримав половину коштів одразу, для підготовки до заходу. Але свою вину він не визнає, оскільки вважає, що не вчиняв протиправних дій та став обʼєктом провокації.

Під час негласних слідчих дій задокументовано, як фігуранти обговорюють два замовлення, а саме, що потрібно буде підпалити школу, яка належить громаді одної з національних меншин, та мусульманську мечеть на вулиці Балківській в Одесі за «вісім зелених». Мечеть, яку відвідують представники азербайджанської національності, планували підпалити перед Днем Конституції, 24-25 червня. Обвинувачений повідомив, що може залучити ще одну людину. Зловмисники обговорювали адресу мусульманської мечеті, уточнювали час та вартість виконання замовлення. Задокументовано, як хлопці купили гас та автомобільне масло в районі ринків «Привоз» та «Антей» в Одесі. Одного разу всі втрьох пішли на розвідку місцевості біля мечеті, щоб зʼясувати місцезнаходження відеокамер, шляхи відходу та ін.

Проаналізувавши докази, суд дійшов висновку, що обвинувачені готувалися до терористичного акту з корисливих мотивів. Доводи щодо провокації злочину з боку свідка перш за все спростовуються матеріалами НСРД, з яких вбачається, що той лише брав участь у подіях, що документувалися. При цьому саме один із обвинувачених проявив ініціативу та залучив до співучасті другого обвинуваченого.

Під час одної з бесід обвинувачений показував залегендованому свідку повідомлення на своєму мобільному телефоні з інформацією про те, що треба купити для коктейлю Молотова. Також він пояснив співрозмовнику, що має неприязнь до представників азербайджанської національності через раніше виниклу із ними конфліктну ситуацію.

Обох засудили до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Обвинувачені перебувають під вартою з 26 червня 2020-го, тому більше половини призначеного їм строку вже відбули в умовах слідчого ізолятора.