В Одесі відбулася урочиста церемонія початку будови нової Соборної мечеті

Закладення капсули - фото 1
Закладення капсули
Джерело фото: Фото авторки
Будівництво розпочинають за адресою вул. Балківська, 128 А. Тут же в основу майбутнього фундаменту заклали «капсулу часу».

На цьому місці колись розташовувався молитовний будинок. За словами імама міста Одеси шейха Ільяса Умарова, нова мечеть вміщатиме понад тисячу віруючих і увійде в трійку найбільших мечетей України. Архітектура будівлі буде поєднувати східний і західний стилі.

«Це велике досягнення для мусульман і велика цінність. У місті є багато молитовних будинків, але таких, аби відповідали б усім вимогам ісламу – немає. І ця подія надзвичайно важлива. Наша спільнота – найперша в Одесі. Вона була заснована саме у цьому місці. Тут був двоповерховий будинок, старий, що не мав достатньо місця для усіх бажаючих молитися. У нас була мрія – збудувати мечеть. Було багато варіантів для закладення храмової споруди, проте наші віряни сказали, що їх серця прив'язані до цього місця. Тут історичний центр нашої громади».

В Одесі відбулася урочиста церемонія початку будови нової Соборної мечеті - фото 78537

На макеті присутні два мінарети. Мінарет – це така башта в архітектурі ісламу, з якої муедзин (служитель), або один з вірян (на якого імам покладає місію) закликає мусульман до молитви.

Раніше, як тільки стало відомо про будівництво, одеських мешканців прилеглих будинків хвилювало, що буде надто шумно зрання. У деяких одеських ЗМІ навіть писалося, що «за мусульманськими традиціями, заклик правовірних мусульман до намазу здійснюється двічі на день: о 4 годині ранку і о 23:00. І мовляв, при цьому мусульмани в технічному плані йдуть в ногу з часом, тому закликають з використанням звукопідсилюючої апаратури (є навіть спеціальні норми кількості децибел)». Висловлювалися навіть побоювання, що влада не буде реагувати належним чином і містянам буде дискомфортно за таких умов.

імам м.Одеси Ільяс Умаров - фото 78536
імам м.Одеси Ільяс Умаров

 

Імам спростував це. «Ми живимо зараз у часи, коли люди не почують, навіть, коли їх кличуть з мінарету. Наші мінарети будуть лише прикрашати мечеть. На цьому місці ми знаходимося близько двадцяти років. І ніколи, за весь цей час, до нас не було ніяких претензій. Ми не читаємо азан (традиційна молитва-заклик з мінарету, - прим. автора О. Г.) на весь голос. Лише у приміщенні, для тих, хто молиться. Ніяких колонок».

Мусульманська громада сподівається, що Соборна мечеть стане також архітектурним пам'ятником і центром духовності для 1,5 мільйонів віруючих України.

В Одесі відбулася урочиста церемонія початку будови нової Соборної мечеті - фото 78534

«Я проєктував сучасну мечеть. Вона має об'єднати тих, хто сповідує іслам. Мечеть буде сучасна, красива, функціональна й для усіх», — розповідає головний архітектор Етем Коч. Він народився у Туреччині, але вже 18 років працює у Києві.

За словами проєктувальника, окремі елементи будуть виготовлятися у Туреччині спеціалістами, досвідченими саме у дизайні храмових споруд. Краще від них – ніхто не зробить, впевнений пан Коч.

Українські мусульманки - фото 78539
Українські мусульманки

 

Будівництво хочуть розпочати вже цієї осені і закінчити, приблизно, через півтора року.

На урочистостях були присутні як гості з-за кордону, так і представники місцевої влади.

Високоповажні гості - фото 78533
Високоповажні гості

 

Зокрема, представники мусульманських країн - посол Індонезії Юдді Хріснанді, посол Іраку Бакир Ахмед Азіз аль-Джаф і посол Ірану Манучехр Морада.

У церемонії закладки капсули взяли участь верховний муфтій Духовного управління мусульман України Ахмед Тамім, заступник голови Одеської облради Олег Радковський, заступник директора департаменту культури ОДА Ярослава Різникова, представники мусульманської громади міста.

В Одесі відбулася урочиста церемонія початку будови нової Соборної мечеті - фото 78540

Відвідав свято і представник християнської церкви. У своєму виступі священик Української Греко-Католицької Церкви отець Ігор підкреслив міжрелігійну єдність, сказавши, що « мусульмани і християни — діти одного батька Авраама».

В Одесі відбулася урочиста церемонія початку будови нової Соборної мечеті - фото 78538

Усім присутнім гостям при закладці капсули були видані каски та кельми. Це мало символізувати приналежність цих осіб до будівництва мечеті. Кожен із запрошених по-черзі поклав розчин в отвір з капсулою.

В Одесі відбулася урочиста церемонія початку будови нової Соборної мечеті - фото 78535

Протягом усього заходу очільники одеської спільноти неодноразово підкреслювали, що саме Одеса завжди була багатонаціональним містом, а прихильники ісламу — невід'ємна частина українського народу, категорично засуджують війни й тероризм, а також готова працювати, аби Україна зайняла почесне місце на міжнародній арені.

Макети мечеті отримали запрошені гості - фото 78532
Макети мечеті отримали запрошені гості