В ПЦУ розповіли про символізм української вишивки у Церкві

17 травня, 11:31
Православні
В ПЦУ розповіли про символізм української вишивки у Церкві - фото 1
У Всесвітній день вишиванки, який відзначають у третій четвер травня, Православна Церква України поширила публікацію про символіку вишиваного вбрання священнослужителів

«Вишивка у Церкві – це не просто якась прикраса чи оздоба, це ціле вміщене в символах повідомлення, це наша історія, традиції. Немає тут нічого випадкового. Милуючи око, гармонійно вишиті орнаменти та візерунки несуть також певне повідомлення, сенс, зміст, нагадують про наші цінності», – розповідають в публікації на фейсбук-сторінці ПЦУ.

Оскільки в церковному служінні немає нічого випадкового, то всі елементи, зокрема й одяг священика, має своє значення, символіку й мету. Цей одяг відповідає канонам Церкви і не змінюється за формою, проте може відрізнятися орнаментом, кольором, тканиною залежно від свого призначення. «Ризи бувають святковими та повсякденними, традиційно у нас прикрашені вишивкою. Особливо ошатними є святкові ризи, створені спеціально для святкових богослужінь, розшиті золотистими або сріблястими нитками, різними візерунками і техніками», – пишуть в ПЦУ.

Так, наприклад, найпопулярніші орнаменти для риз – геометричний, рослинний, флористичний. А для оздоби використовують елементи традиційної київської та чернігівської вишивки. «Рослинні орнаменти символізують життя. Квадрати символізують досконалість, гармонію, внутрішній спокій. Трикутники – Святу Трійцю, ромби – родючу землю, достаток. Хрести різних варіацій, розмірів і обрамлення – знак Христової віри, спасіння душі, перемоги над смертю», – зазначають в публікації.

Разом з тим, особливу роль відіграють і кольори ниток, поєднання яких також є окремою символікою. «Білий колір символізує енергію, силу, життя, духовну і фізичну чистоту, безмежжя, це символ Бога. Чорний – колір смиренності, самозречення, суму, але водночас він відтіняє яскраве й урівноважує емоції. Крім того, чорний колір символізує землю, родючість, добробут, досвід, мудрість. Червоний колір ошатний, яскравий, виразний. Це колір крові, без якої не функціонує організм, це колір роду, тяглості поколінь, торжества життя і любові. Жовтий і золотистий кольори символізують сонячне світло, небесний вогонь, сяйво Божественної мудрості. Блакитний – колір життєдайності, колір неба, води, символ безмежності і спокою», – розповідають в ПЦУ.

Окрім того, важливу символіку має і сам колір риз: темний використовують у час постів, світлий – на свято; у Господні свята й неділі одягають облачення золотого або жовтого всіх відтінків з візерунками хрестів, винограду чи виноградного листя, що символізує царську гідність і владу. У білих ризах священнослужителі звершують Таїнства Хрещення, Шлюбу, Священства та похорону, а також їх вживають на Пасхальні богослужіння. В Богородичні свята ризи сині або блакитні, на Квітну неділю й на Зелені свята – зелені, у свята на честь Хреста Господнього – темно-червоні, а в свята мучеників і в недільні дні Великого Посту — червоні або темно-фіолетові.