В Україні стартував проєкт «Втрачені церкви Закарпаття»

21.07.2021, 17:37
Культура
В Україні стартував проєкт «Втрачені церкви Закарпаття» - фото 1
Унікальний проєкт «Втрачені церкви Закарпаття» почався в Україні, повідомила ШоТам команда авторів.

Наголошується, що українські дерев’яні храми – один із маркерів національної ідентичності.

Саме тому, до 30-річниці проголошення незалежності України, втрачені пам’ятки мають повернутися у глобальний культурний простір, аби застерегти від подальших втрат.

Ідея проєкту

Команда проєкту прагне повернути з небуття загублені сакральні скарби і вже восени українці побачать:

  • 250 унікальних історичних зображень втрачених пам’яток сакральної архітектури;
  • історичне дослідження Михайла Сирохмана у книзі «Втрачені церкви Закарпаття» українською та англійською мовами;
  • 3 аудіогіди за маршрутами об’єктів дослідження;
  • курс із 5 відеолекцій від Михайла Сирохмана та Михайла Приймича;
  • мапа Закарпаття з позначеними 156 втраченими об’єктами категорій «дерев’яна церква», «дерев’яна дзвіниця», «мурована церква».


Відтак Закарпатська академія мистецтв спільно з ГО «Культурна платформа Закарпаття» й за підтримки Українського культурного фонду та Мукачівської греко-католицької єпархії – розпочали реалізацію проєкту «Втрачені церкви Закарпаття», у рамках якого побачать світ книжка відомого дослідника Михайла Сирохмана, онлайн мапа втрачених об’єктів, курс відеолекцій та візуалізований словник термінів дерев’яної архітектури.

Унікальні церкви

Дотепер на Закарпатті збереглося близько 60-ти дерев’яних церков, дві з яких внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а ще – дзвіниці й каплиці.

Здавалося б, немало, але так здається лише поки ми не усвідомимо, скільки втрачено. 156 об’єктів сакральної архітектури Закарпаття, а це 101 дерев’яна церква, 29 дерев’яних дзвіниць і 26 мурованих храмів, були втрачені назавжди упродовж ХХ і ХХІ ст.

У першій половині ХХ ст. руйнівним чинником стало бажання громад замінити дерев’яні церкви на муровані, у радянський період багато храмів упали жертвами антирелігійної кампанії, а останні три десятиліття пам’яткові церкви нищать, щоби збудувати замість них «нові» й «гарні».

В основі проєкту лежить культурно-історичне дослідження Михайла Сирохмана «Втрачені церкви Закарпаття». Його буде видано у вигляді книжки українською та англійською мовами. Відомий мистецтвознавець, дослідник закарпатських дерев’яних церков, Михайло Сирохман присвятив їм понад 40 років польових і архівних розвідок.

Нове видання міститиме близько 250 рідкісних зображень – світлин, малюнків, планів, чимало з яких є унікальними і будуть опубліковані вперше.

Нагадаємо, розробили 3D-тури дерев’яними церквами на Закарпатті.