В Українському Домі стартує перформанс "Вертеп. Необарокова містерія"
Про це повідомляє LB.ua.
В основі вистави лежить історична реконструкція музично-співаної частини найдавнішого із збережених в Україні Галаганівського (Сокиринського) вертепу та сучасна театральна дія. Проект розповідає про унікальну історичну спадщину XVIII ст. та переосмислює бароковий матеріал в контексті актуального українського театру.
У середині 18ст студенти Києво-Могилянської академії створили вертепне дійство, яке відбувалося у двоповерховому вертепному будиночку. Тоді дію виконували дерев'яні ляльки. У першій частині відтворювалася відома історія народження Ісуса. До Новонародженого ішли пастушки та три царі, цар Ірод намагався знищити Сина Божого, наказавши вбити всіх дітей до двох років. За що його самого страчує Смерть та відправляє у пекельний світ.
У другій частині розігрувалися народно-побутові сценки, в яких висміювалися актуальні для того часу теми. Популярними героями цієї дії були Запорожець, Солдат, Пан, Гусар, Баба і Дід, Циган, Корчмар.
У 1770 році бурсаки показали цей вертеп у маєтку заможних представників козацької знаті, що проживала у селі Сокиринці. Родина Галаганів так щедро нагодувала акторів, що ті подарували їм і вертепний будиночок із ляльками, і ноти та тексти всієї вертепної дії. Звідси і подвійна назва - Галаганівський (Сокиринський) вертеп.
Дотримуючись принципу історично інформованого виконавства, співаки Надія Купчинська, Любов Тітаренко, Руслан Кірш, Олексій Фіщук відтворюють вокальне звучання таким, яким воно було у XVIII ст. Режисер Богдан Поліщук використовує виключно ті музичні твори, які виконували бурсаки Києво-Могилянської академії у 1770 році: загалом це близько 40 вокальних та інструментальних п’єс. Ноти отримано із рукопису Вертепу, що знаходиться у Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України. Сценографка Олена Поліщук переносить традиційне камерне дійство, що існувало у форматі мініатюрного театру ляльок, у простір великого сценічного майданчику.
Прем'єра перформансу "Вертеп. Необарокова містерія" відбулась у жовтні у Великій лаврській дзвінниці. Показ вистави в Українському Домі триватиме до 29 грудня 2021 року.