В УКУ молоді лідери та експерти дискутували, яким має бути справедливий мир
Про це повідомляє сайт УКУ.
Подія об’єднала близько 20 молодих людей з різних сфер та регіонів України: від освітнього сектору до оборонного, від Донеччини до Галичини. Учасники дискусії обговорили питання, які сьогодні особливо гостро стоять перед українським народом: що таке справедливість, як вона впливає на становлення миру та, чи готові ми до несправедливості?
Круглий стіл відбувся за правилами Сhatham House, за яким учасники дискусії не мають права розголошувати авторство тих чи інших думок за межами події.
Серед запрошених промовців круглого столу, які задавали напрям дискусії – програмний керівник заходу, український правозахисник, член-засновник Української Гельсінської групи, проректор УКУ Мирослав Маринович; керівниця МФ «Відродження» у Львові, старша викладачка кафедри політичних наук УКУ, кандидатка політичних наук Оксана Дащаківська; кандидатка юридичних наук, директорка Школи права, завідувачка кафедри «Теорії права та прав людини» Світлана Хилюк; військовий та адвокат, співзасновник правозахисного центру для військових «Принцип» Масі Найєм; експерт з довготермінових стратегій, публіцист, засновник pro.mova Євген Глібовицький; український психіатр, психотерапевт, громадський діяч, кандидат медичних наук, завідувач кафедри психології і психотерапії УКУ Роман Кечур.
З вітальним словом на початку заходу виступив декан Факультету суспільних наук УКУ Володимир Турчиновський: «Теми, які ви перед собою “кладете на стіл”, є насправді важливими. Добре, що в часі війни, ми думаємо про те, що буде після. Необхідно вже зараз разом стратегічно думати про подальшу перспективу: 15, 20, 30-літню, будувати конструкцію нашої безпеки і простору, в якому будемо та хочемо жити. Частина цього процесу відбувається в цьому залі».
Круглий стіл відбувся у межах проєкту «На хмарі», що реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Проректор УКУ Мирослав Маринович виголосив інавгураційну доповідь перед учасниками: «Україна переживає сьогодні пасхальний час і накопичує величезний духовний капітал самопожертви, який може стати гумусом суспільного преображення. Проте звернімо увагу на слово “може”: той духовний капітал може стати гумусом преображення – але не мусить. І в цій різниці модальностей – чи не найголовніший виклик, який стоїть сьогодні перед нами. Часу в нас обмаль – навіть попри слушність української приказки, що “Божі млини мелють поволі”. Адже Божі млини приводяться в рух таки людськими руками».
Директорка Школи права УКУ Світлана Хилюк розкрила питання справедливості через юридичну призму: «Мир для України має дві складові – відсутність зовнішніх збройних конфліктів і внутрішній мир всередині країни. А відтак, однією зі складових умов миру є справедливість, і надзвичайно важливо, щоб суспільство завжди відчувало її присутність у всіх державних процесах».
Учасникам вдалось поглянути на справедливість з різних сторін:
християнська справедливість;
справедливість судів;
політична справедливість;
справедливість в освіті.
Співзасновниця громадської організації «Змінотворці», виконавча директорка обʼєднання «Технологічні сили України» Катерина Михалко наголосила: «Говорити про справедливість особливо актуально в часи таких трансформацій. Країна і суспільство змінюється. Ми будемо грати за новими правилами гри — вони формуються тут і зараз».
«Ми сподіваємось, що після повернення наших учасників додому, вони трансформують сенси народжені за цим столом у нові ідеї, проєкти та напрямки своєї діяльності», — коментують організатори.