В УПЦ МП та ПЦУ обурилися, що військовий молитовний сніданок провели у Трапезному храмі лаври
Про молитовний сніданок йдеться на сайті глави держави, передає Громадське. Священики відреагували на нього у соціальних мережах.
Захід відбувся 6 грудня, коли православні та греко-католики вшановували пам’ять святителя Миколая за новим стилем. У ньому взяли участь представники Церков та релігійних організацій різних конфесій, військові та іноземні гості. Зокрема, були Предстоятель ПЦУ Митрополит Епіфаній та єпископ Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ Віталій Кривицький.
Виступив також президент Володимир Зеленський. У своїй промові він зауважив, що невипадково День Збройних сил припадає на ту саму дату, що й одне з найбільш улюблених дитячих свят — День Святого Миколая.
«Ми захищаємо Україну, нашу державу та людей із надією на справедливість і Бога. Ми бачимо, як це поєднано», — сказав Зеленський.
На фотографіях, які опублікував Офіс президента, видно, що учасники заходу сиділи за столами у трапезній палаті, на яких були солодощі та безалкогольні напої. Перед ними стояли три екрани, на яких показували державні символи та спікерів у збільшеному форматі.
Це вперше, коли молитовний сніданок відбувся у Трапезному храмі, і цього разу формат розкритикували як в УПЦ МП, так і в ПЦУ.
Архимандрит УПЦ МП Онуфрій Куц з Волинської області написав допис, який репостнув архиєпископ Обухівський, вікарій Київської митрополії Іоана Черепанов. Він зазначив, що ця частина храму тривалий час уже не використовувалася як трапезна, а була місцем молитви та сповіді.
«Даний Храм Божий і його частина (трапезна палата) — це духовно-культурна православна пам’ятка України. Розписана козацьким нащадком — Іваном Їжакевичем для Бога, Лаври та Українського народу», — зазначив отець Онуфрій.
В УПЦ МП й раніше критикували проведення лекцій та концертів у трапезній палаті храму. Тепер нерозуміння висловили в середовищі ПЦУ.
Київський священик та письменник отець Ярослав Ясенець, популярний в націонал-консервативних колах, розмістив фотографію з молитовного сніданку, прокоментувавши: «Здається, назву „трапезний храм“ обновленці сприйняли надто буквально».
Проведення молитовного сніданку у Трапезному храмі, принаймні в нинішньому форматі, не підтримав ще один популярний у мережі священик ПЦУ — отець Роман Грищук з Чернівців.
«Невже у Києві не знайшлося жодного достойного ресторану чи актового залу, щоб зробити це прийнятно?» — запитав він у себе в Facebook.
Водночас він закликав не пов’язувати ПЦУ зі світськими заходами у Трапезному храмі. За його словами, храм в «УПЦ МП забрали, але ПЦУ не передали».
Натомість деякі інші священики та віряни ПЦУ в коментарях писали, що не бачать нічого поганого в тому, що учасників пригощали у колишній трапезній, оскільки для цього її, власне, й збудували.
А втім, не можна сказати, що Богослужіння зникли з Трапезного храму після того, як звідти пішли УПЦ МП. За кілька днів до молитовного сніданку ченці Києво-Печерської лаври ПЦУ звершували в храмі вечірнє Богослужіння.
Більше про Трапезний храм
Це церква на честь преподобних Антонія та Феодосія Печерських, збудована у 1895 році в русько-візантійському стилі.
Храм поєднувався з обіднею палатою, але архітектурно вони розмежовувалися. За радянських часів у храмі був музей, а з 1990 року відновились богослужіння.
З 1992 по грудень 2022 року Трапезний храм був кафедральним собором УПЦ МП, поки не закінчився договір оренди.