В УПЦ МП збираються оскаржувати рішення суду щодо перейменування їхньої конфесії
Про це йдеться у коментарі Юридичного відділу УПЦ МП, передає Православная жизнь.
15 травня 2023 року КОАС ухвалив рішення по суті справи, якою відмовив у задоволенні позову Київської Митрополії УПЦ МП до Міністерства культури України про визнання протиправним та скасування наказу про перейменування релігійних організацій. Водночас суд скасував заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2019 року, якими заборонялося вносити зміни до Єдиного державного реєстру та перейменовувати релігійні організації УПЦ МП.
Як зазначають у Юридичному відділі УПЦ Московського Патріархату, «беззаперечним є факт прийняття судом рішення із суттєвим порушенням норм матеріального та процесуального права, а також дослідження обставин, які відсутні в матеріалах справи, що безумовно є підставою для апеляційного оскарження такого рішення суду».
Юридичний відділ звернув увагу, що КОАС «розібрався у правовідносинах, участь в яких приймає понад сто учасників» за шість робочих днів. Наслідком цього стало ухвалення рішення, в якому, зокрема, суд «плутає позивачів і відповідача, зазначаючи дії, які вони не вчиняли»; бере до уваги зміни до оскаржуваного наказу, внесені відповідачем через 2,5 місяця; як обґрунтування позиції у справі про експертизу Мінкульту 2019 року використовує висновки експертизи Державної служби України з етнополітики та свободи совісті 2023 року.
«Тобто, досліджуючи матеріали справи, без виклику сторін і інших учасників, без з’ясування їх позиції суд бере до уваги якісь документи, які виготовлені через чотири роки після видачі оскаржуваного наказу, тобто такі, які не існували на момент вчинення протиправних дій відповідачем», – наголосив Юридичний відділ.
Наразі рішення КОАС не набуло законної сили, «а отже і всі заборони на проведення будь-яких реєстраційних дій щодо відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно релігійних організацій УПЦ продовжують діяти». Крім того, наголосив Юридичний відділ, «не дивлячись на це рішення суду, на сьогодні відсутня жодна підстава для зміни назви релігійних організацій, що належать до УПЦ».
«Враховуючи протиправність судового рішення, в строки передбачені законодавством, буде подана відповідна апеляційна скарга», – підсумував Юридичний відділ Української Православної Церкви.
20 грудня 2018 року Верховна Рада України ухвалила законопроект №5309 «Про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»», який зобов'язує релігійні організації, чий центр управління знаходиться в країні, що визнана парламентом України країною-агресором, вказувати це в офіційній назві. Міністерство культури провело релігієзнавчу експертизу, яка визначила, що під дію Закону підпадають п'ять релігійних організацій, серед них УПЦ МП. Київська Митрополія УПЦ МП звернулася по захист своїх прав до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Нагадаємо, 15 травня Київський окружний адміністративний суд визнав приналежність Української Православної Церкви (Московського Патріархату) до складу Російської Православної Церкви.