В УПЦ роз’яснили рішення Синоду: вони всі дійсні і обов’язкові до виконання, і жодного розколу
Керуючий справами УПЦ архиєпископ Білоцерківський і Богуславський Митрофан (Юрчук) на офіційному сайті Києво-Печерської Лаври прокоментував ситуацію, що розгорнулася у світських і церковних ЗМІ в результаті рішень Синоду УПЦ від 26 січня. Він пояснив, чому було прийнято рішення про призначення владики Павла, митрополита Вишгородського та Чорнобильського, тимчасово керуючим Київською єпархією УПЦ, змінено керівництво будівництвом Воскресенського кафедрального собору. Архиєпископ наголосив, що Предстоятель УПЦ Митрополит Володимир в курсі усіх рішень Синоду і що в УПЦ жодного розколу немає.
"Його Блаженство є і залишається нашим Предстоятелем… На Синоді розглядалися поточні питання церковного життя. Зокрема, це призначення владики Павла, митрополита Вишгородського та Чорнобильського, тимчасово керуючим Київською єпархією, а також скасування рішень минулого Синоду, який доручив керувати Київською єпархією комісії у складі трьох осіб, вікарних єпископів Київської Митрополії. Як показала практика, такий механізм керування на період хвороби Блаженнішого був неефективним. Необхідно приймати рішення, підписувати документи, тому постало питання: хто цим має займатися. Однозначно, це має робити одна особа… Керувати Київською єпархією було доручено владиці Павлу, оскільки він завжди у столиці, в Лаврі, знає ситуацію, яка має місце і в Києві, і в Київській області. Це була найбільш підходяща кандидатура. Також було внесено зміни у керівництво будівництвом Воскресенського кафедрального собору. Владику Олександра звільнили із настоятельства Всесвятського храму, тому що, як показала практика, процес будівництва є надзвичайно складним, і щоб керувати цим процесом, а також його фінансуванням, потрібна людина, яка дуже добре знається у всіх цих справах. Такою людиною в нашій Церкві є Викопреосвященніший митрополит Черкаський і Канівський Софроній, який побудував уже не один храм, у тому числі, у нього є досвід будівництва великих храмів. Тому було вирішено доручити контроль за будівництвом цілого комплексу Свято-Воскресенського кафедрального собору саме владиці Софронію», – прокоментував рішення Синоду архиєпископ Митрофан.
Щодо змін та доповнень до Статуту УПЦ, то архиєпископ наголосив, що Комісія по внесенню змін і доповнень до Статуту про управління Української Православної Церкви буде лише готувати відповідні зміни і доповнення, а кінцеве рішення про прийняття або неприйняття цих змін належить Собору єпископів Української Православної Церкви.
Разом з тим він акцентував на тому, що життя УПЦ «іде мирно, спокійно», що розмови про обрання місцеблюстителя чи заступника або виконуючого обов’язки Предстоятеля УПЦ не ведуться і не велися ані в кулуарах, ані на Священному Синоді. «Я хотів би авторитетно заявити, що це все неправда, про що, на жаль, пишуть на сайтах і в блогах в Інтернеті та в інших ЗМІ. Блаженніший Митрополит Володимир є і залишається нашим Предстоятелем», – йдеться у коментарі архиєпископа Митрфана.
Він назвав також неправдою повідомлення про те, що Митрополит Володимир не знає про рішення Синоду: «Напередодні Священного Синоду ми з владикою архиєпископом Переяслав-Хмельницьким і Вишневським Олександром були у Блаженнішого, обговорили всі питання, які мали підніматися на Синоді, і Блаженніший був у курсі всіх справ. У день проведення Священного Синоду владика Олександр і митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар також відвідали Блаженнішого і доповіли йому про ті рішення, які було прийнято на Синоді. Говорять про те, що Блаженніший може не підписати тих рішень, які було прийнято на Синоді. Це також не відповідає дійсності. Тому що рішення на Синоді приймаються колегіально, тобто, згодою всіх членів Священного Синоду, і Блаженніший ставить свій підпис тільки тоді, коли є згода всіх членів Синоду. А тому, якщо приймалися рішення, то практично всі питання, які піднімалися на Синоді, приймалися одноголосно. Якщо Блаженніший буде незгідний з якимись рішеннями Синоду, коли він у повній мірі повернеться до виконання обов’язків Предстоятеля Української Православної Церкви, він має право подати ці рішення на повторний розгляд, і тільки тоді вони будуть змінені, якщо буде така потреба. А наразі всі рішення Священного Синоду, який відбувся 26 січня, є дійсними і обов’язковими до виконання всім, кого вони стосуються».
Керуючий справми УПЦ спростував інформацію про те, що в Українській Православній Церкві назріває розкол, а її єпископат поділений на дві групи: ті, хто за автокефалію УПЦ, і ті, хто проти: «У нашій Церкві – єдність єпископату. І всі підтримують саме той статус, який нині має наша Українська Православна Церква, – широка автономія та незалежність в управлінні. А тому немає жодних підстав підозрювати, що у нас назріває якийсь розкол. Все це неправда і вигадки».