В Ужгороді відкрилась фотовиставка дерев’яних церков туристичного регіону Карпат

16.02.2021, 09:22
Культура
В Ужгороді відкрилась фотовиставка дерев’яних церков туристичного регіону Карпат - фото 1
Фотовиставку в рамках проєкту «Дерев’яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат» презентували 15 лютого в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї. Кілька десятків фотографій, виконаних десятьма фотомайстрами з Польщі та України, відкрили для широкого загалу.

10 фотографів протягом року працювали над втіленням проєкту: Томаш Міхалські, Крістіан Клисевіч, Марек Кузіемскі, Томаш Міелнік та Аліця Мруз із Польщі, Олег Хававчак, Сергій Денисенко, Юрій Крилівець, Роберт Довганич та Сергій Гудак від України. Вони фотографували дерев'яні храми в Польщі та Україні - загалом два десятки, інформує сайт "Ужгород".

Ідея проекту полягала в тім, що церкви мали не тільки відфотографувати, а й викласти всю фотобазу на одному ресурсі. За задумом, усі світлини будуть в широкому й вільному доступі, аби всі бажаючі могли їх використовувати. Вірніше, не так: аби всі бачили, які унікальні пам'ятки архітектури досі знаходять в Карпатах…

В Ужгороді відкрилась фотовиставка дерев’яних церков туристичного регіону Карпат_1

Реалізує проєкт Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради. У рамках проєкту «Дерев’яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат» (в межах програми CBC Programme Poland-Belarus-Ukraine 2014-2020).

Як нагадав директор АРР «Закарпаття» Михайло Данканич, у рамках проєкту були відібрані 20 церков, які відфотографували, і сьогодні, 15 лютого, представили в скансені. "За цей рік багато напрацювань, ми бачимо, що є спільні пробоеми і у нас, і в поляків, але й є й хороші приклади, як зберігаються храми. Приємно, що часто місцева влада докладає багато зусиль для збереження цього надбання. Але загалом, плануємо, що будемо продовуважи роботу в цьому напрямі, будемо працювати над тим, аби втілювати проєкти зі збереження, консервації дерев'яних храмів, роботи попереду багато", - додав Данканич.

В Ужгороді відкрилась фотовиставка дерев’яних церков туристичного регіону Карпат_2

Олексій Петров, голова Закарпатської обласної ради, під час преентації проєкту відзначив, що сакральна архітектура є невід'ємною частиною нашої спадщини. "Це наша історія, наше величезне надбання, це потужна туристична атракція, і обасна влада приділяє цьому питання величезну увагу", - запевнив голова облради.

Мистецтвознавець Михайло Приймик Приймич, зі свого боку, відзначив що культура не може мати кордонів, бо в іншому разі це величезна проблема:

"У рамках цього проєкту маємо цілий світ - це світ дерев'яної церкви. Але в ньому ще свої світи - тут є світ, який створерий нашими предками, і світ, створений сучасними фотохудожниками. Дуже цікаво, що ми бачимо не тільки інтер'єри, але й ландшафти, і це окрема тема розмови - збереження автентичних ландшафтів дерев'яних церков, бо це говорить теж багато про що, в тому числі про світобачення наших предків. Вважаю, що цей початок важливий і він потягне за собою багато інших проєктів, переросте в нові проєкти з реставрації, бо багато церков потребують цього, особливо інтер'єри".

Михайло Приймич наголосив, що наразі величезна біда в тім, що багато церков закриті, "...і це справді проблема, бо церква має бути відкрита, а інакше для чого вона?"

В Ужгороді відкрилась фотовиставка дерев’яних церков туристичного регіону Карпат_3

Триватиме виставка в скансені близько місяця, потім її представлять в холі-атріумі Закарпатської ОДА.