Віктор Єленський: Справедливість щодо УГКЦ має бути відновлена в Україні і в рамках Вселенської Церкви

05.03.2021, 16:27
Держава
Віктор Єленський: Справедливість щодо УГКЦ має бути відновлена в Україні і в рамках Вселенської Церкви - фото 1
Справедливість щодо УГКЦ після її ліквідації сталінським режимом й досі не відновлена.

Про це заявив відомий релігієзнавець Віктор Єленський на науковій конференції "Львівський собор” 1946 року: історичні обставини та сучасні оцінки».

"Більше чверті століття говоримо про реабілітацію (УГКЦ - ред.), говоримо про закон про відновлення порушенних прав або урядовий указ про відновлення порушених прав тих Церков, які були заборонені. З цим відновленням ми запізнилися принаймні на чверть століття. Як це робиться, це вже відпрацьовано у Центральній і Східній Європі. Ця справеливість має бути відновлена", — сказав він.

Віктор Єленський вважає, що у Ватикані, заради справдливості, теж повинні віддати належне греко-католикам.

"Справедливість щодо УГКЦ має бути відновлена і в рамках Вселенської Церкви. Я говорю про її відбуття у тому статусі канонічному, у якому вона хотіла би відбутися. У тому, щоби її очільники, які вели цю Церкву через найбільш жахливі часи, були нарешті причислені до лику святих", — заявивив експерт.

На його думку, питання відновлення національної пам'яті є тотожне питанню національної безпеки. Окрім того, як зауважив Єленський, навіть нині, коли з часу трагічної ліквідації УГКЦ минуло 75 років, не можна говорити, що ця подія стала історією. Зараз греко-католиків переслідують так само, як і у часи сталінського режиму.

"Подія ця не є історією, поки Церква досі є переслідувана на території самої України, навіть якщо ця територія неконтрольована. Ми знаємо, що становище з релігійними свободами на цих землях погіршується у порівнянні з 18 і 19 роками", — підкреслив він.

"Сьогодні виникає питання, що Україна може зробити не тільки для греко-католиків, а для всіх переслідуваних на цих територіях. Йдеться про Крим і Донбас, де громадам відмовляють у релігійній свободі.

"Україна, - наголошує Єленський, - могла б ухвалити рішення про додатковий захист для людей, які живуть на цій території, що передбачало би особливі умови їх прийняття на території материкової України".

Нагадаємо, Патріарх Святослав заявив, що державна влада і понині не реабілітувала УГКЦ.