У селі Новосілки на Львівщині встановили пам’ятник і відкрили музей Маркіяна Шашкевича
У Новосілках відбулося величаве свято з нагоди відкриття пам’ятника і музею, яке розпочалося Літургією в місцевому храмі і панахидою на місці першого заховання Маркіяна Шашкевича на сільському цвинтарі за участю єпископа Сокальської єпархії УГКЦ Михаїла (Колтуна) і духовенства району. В урочистостях взяли участь голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, начальник обласного управління культури Сергій Бурко, львівські науковці, які досліджують творчість Маркіяна Шашкевича, представники районної влади, численні гості та мешканці навколишніх сіл.
«Він був похований у чужій гробниці. Коли її відкрили, то побачили, що там було п’ять домовин. Маркіянову визначили по тому, що в ній було воскове кадило і дерев’яний хрест, - розповіла під час першої екскурсії завідувач музею «Русалка Дністровая», кандидат наук Галина Корнеєва. - Його тлінні останки несли на руках, везли на волах. По селах, де проходила процесія, встановлювали хрести, як на пам’ять про скасування панщини…
Цей музей не подібний до інших. У селі Деревня ми зробили більший наголос на родині Крушинських, на одруженні Маркіяна Шашкевича, у Нестаничах – на родинному житті. Там є цілий комплекс, який включає церкву, де правив і проповідував Маркіян Шашкевич, плебанію-музей, означене пам’ятним знаком місце, де стояла стара плебанія, Маркіянів дзвін. Єдина автентична плебанія збереглася у селі Деревня, якій уже понад двісті років. Там збираємось перенести музей родини Крушинських, який зараз є у приміщенні адміністративного будинку сільської ради. Але, найкращим пам’ятником Маркіянові Шашкевичу буде відбудована у Львові церква Святого Духа».
Автор пам’ятника Маркіянові Шашкевичу у Новосілках - скульптор, заслужений діяч мистецтв України Теодозія Бриж. І це не помилка. Мисткині уже дванадцять років нема, але живе її робота. Теодозія Бриж брала участь у конкурсі під час встановлення пам’ятника Маркіянові Шашкевичу у Львові в 1990 році, і ця робота збереглася. «Коли мова зайшла про пам’ятник у Новосілках, я підказав організаторам, що він уже є. Тепер лише вилили його у бронзі. За моїм проектом каменярі з Демні виготовили постамент» - каже художник, лауреат Шевченківської премії Євген Безніско, який теж прибув на урочистості до Новосілок.
Багато глибоких і зворушливих слів про Маркіяна Шашкевича і слів подяки місцевим людям висловили поет Роман Лубківський, який є ініціатором і промотором усіх Шашкевицьких музеїв на Львівщині, ректор ЛНУ ім. Франка Іван Вакарчук, заслужений працівник культури, співголова Шашкевицької комісії Василь Горинь та інші виступаючі. Усі наголошували на тому, що будительський дух Маркіяна живе, що «вся Україна є його парафією, навіть там, де є невірні щодо українського слова», що його слова про захист української мови є сьогодні не менш актуальними, ніж дві сотні років тому.