Вірменська катедра у Львові відзначає 650 років

15.09.2013, 17:12
Вірменська катедра у Львові відзначає 650 років - фото 1

Участь у святкуваннях взяли міністр культури Польщі Богдан Здроєвський, польський сенатор Лукаш Абгаровіч, духовенство Вірменської апостольської церкви, віряни, що приїхали до Львова з різних куточків України, Росії та самої Вірменії, а також громада вірмено-католиків з Польщі.

exklusiv.gifВірменська громада Львова святкує 650 річницю катедри. Сьогодні у Львові відбулося урочисте відкриття вівтаря «Голгофа», який перебував на реставрації. Участь у святкуваннях взяли міністр культури Польщі Богдан Здроєвський, польський сенатор Лукаш Абгаровіч, духовенство Вірменської апостольської церкви, віряни, що приїхали до Львова з різних куточків України, Росії та самої Вірменії, а також громада вірмено-католиків з Польщі.

Очолив святкову молитву архиєпископ Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви Григоріс (Буніатян). На святкування також прибув архиєпископ Натан Оганесян, місцеблюститель Канадської єпархії, який з 1991 до 2000 року був главою українських вірмен і розбудовував Українську вірменську єпархію.

Над відновленням Голгофи упродовж трьох років працювали польські і українські спеціалісти, зокрема реставратор Анджей Казберук та студенти і випускники Львівської академії мистецтв. Святиню відновлювали в рамках українсько-польського проекту “Збереження спільної культурної спадщини”.

«Служіння нашого міністерства полягає в тому, щоб зробити можливе, щоб зберегти спадщину, яку залишила нам історія. В цьому місці нам – полякам, українцям, вірменам, євреям – випала  доля жити разом. Кожен з цих народів робив свій внесок у розвиток цієї надзвичайно гарної культури», - зазначив Міністр культури і національної спадщини Республіки Польща Богдан Здроєвський.

Він назвав знаком Божим те, що реставратори змогли передати композицію Голгофа саме у час святкування 650-ї річниці катедри. І зазначив, що це є знаком налагодження і покращення співпраці та дружби між українським та польським народами.

Глава Вірменської Апостольської Церкви в Україні Архиєпископ Григоріс (Буніатян) наголосив не лише на історичності події та значенні святкувань, але також на особливому символізмі. Посвячення відновленої композиції Голгофа відбувається у день, коли вірмени святкують свято Воздвиження хреста. «Історія є історією, святкування є святкуваннями, але головним є життя – те, що відбувається у конкретну хвилину. Сьогодні велике свято в Вірменській Апостольській Церкві – Воздвиження Чесного Хреста», - сказав він.

Варто зазначити, що переважна частина вірмен, які знайшли у Львові своє пристановище у середні віки,  залишили місто після Другої світової війни і опинилися в Польщі. Від імені таких виступив сенатор Лукаш Абгаровіч. «Я сьогодні хочу висловити емоції польських вірмен, які збудували цю святиню, були її парафіянами, тут їх хрестили, наші священики тут служили Літургії. Це місце було свідченням нашого зв’язку з Богом, а також з вітчизною, яку ми втратили. Це було нашою малою вітчизною, Львів для нас був нашою малою Вірменією, нашою столицею. Вірмени співтворили це місто, його багатство, його розвиток і його велич. І зараз готові його підтримувати".

Він подякував братам-вірменам за свято вулиці Вірменської, і сам став почесним її мешканцем.

Привітання від римо-католицької громади передав єпископ-помічник Львівський Леон Малий. «Під час свого проживання в Єревані я зрозумів, що у вірмен віра і любов йдуть разом і дай Бог, щоб так було і в наступних поколіннях», - підкреслив він. На святкуваннях також були присутні представники різних релігійних громад Львова.

Від імені всіх львів’ян міський голова Львова Андрій Садовий зазначив: «Сила нашого міста в єдності. Ми дуже тішимося, що в нас багато національностей живуть разом в злагоді і в мирі. Всі громади міста Львова – це одна велика потужна сила».  

Святкування продовжилося традиційною агапе у дворику Вірменської катедри. Свято вулиці Вірменської уже триває кілька днів, впродовж яких відбулося відкриття Вірменського культурного центру та Вірменської дитячої школи.

IMG_0499.JPG

IMG_0336.JPG

IMG_0339.JPG

IMG_0341.JPG

IMG_0350.JPG

IMG_0410.JPG