Віряни ПЦУ в Івано-Франківську подали до суду на бездіяльність поліції

09 березня, 13:13
Суспільство
Віряни ПЦУ в Івано-Франківську подали до суду на бездіяльність поліції - фото 1
В Апеляційному суді Івано-Франківської області 8 березня відбулося засідання у справі громади парафіяльного храму Різдва Христового Православної Церкви України. Група вірян подала апеляційний позов до суду щодо бездіяльності слідчого Головного управління поліції області та обласної прокуратури стосовно їхніх заяв про незаконне захоплення приміщення та майна храму священиками УПЦ Московського Патріархату.

Про це повідомляє Суспільне.

Адвокат Ігор Стрипа представляє у суді громаду Православної Церкви України. Він розповідає, що у лютому 2022 року парафіяни на зборах вирішили перейти від УПЦ Московського Патріархату до Православної церкви України.

Проте, каже Ігор Стрипа, тодішній єпископ УПЦ МП Серафим Залізницький (згодом він утік до Москви, а на його місце висвятили скандального архимандрита Никиу Строжука - Ред.) створив при церкві нову релігійну громаду, членами якої є люди, які, за його словами, не знають, де розташований Івано-Франківськ, а тим паче цей храм. Адвокат каже, що таким способом єпископ захопив приміщення храму та майно, що є в ньому.

"Ми звернулися з відповідними заявами про внесення відомостей у Єдиний реєстр судових розслідувань стосовно того, що посадові особи — ряд священиків, які присвоїли, привласнили собі це звання членів парафіяльної ради, в їхніх діях є ознаки, по-перше, — привласнення майна, по-друге, — підробки службових документів", — розповідає Ігор Стрипа.

Адвокат подав позов до Апеляційного суду області щодо бездіяльності працівника поліції області та прокуратури.

"Почали розслідування, не звертаючи уваги на основні проблеми взаємовідносин цих двох релігійних громад. Це, на нашу думку, було незаконне рішення, неповне. Вони не виконали ухвалу слідчого судді Івано-Франківського міського суду. Через те ми змушені були апеляційному порядку звертатися до Апеляційного суду", — додає Ігор Стрипа.

Представник громади Православної Церкви України Юрій Мушак каже, що після захоплення храму людьми Московського Патріархату парафіян громади ПЦУ на подвір'я церкви не пускають.

"Я маю печатку, я маю документи й нічого не можу зробити. Ми не можемо зайти у свій храм. Поліція замість того, щоб захистити, вигнала нас з храму. Були активісти, були громадські організації, представники міської громади — всі зійшлися, бо була ідея: якщо нам не можна служити, закрийте повністю храм до судового рішення", — каже Юрій Мушак.

8 березня в Апеляційному суді Івано-Франківської області розглянули позов громади. Представників поліції області та обласної прокуратури на засіданні не було. Заяву адвоката релігійної громади ПЦУ суд задовольнив.

"Ухвалу слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10 січня 2023 року скасувати та постановити нову ухвалу. Скаргу представника Стрипи задовольнити. Зобов'язати уповноважену особу слідчого відділу Івано-Франківського Головного управління в Івано-Франківській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальні правопорушення, передбачені статтями 191, 366", — зачитав ухвалу суддя Богдан Кукурудз.

8 березня храм Різдва Христового на вулиці Довженка відчинений. Богослужіння проводили священнослужителі Московського Патріархату. Від коментарів вони відмовилися. Суспільне також звернулося за коментарями до поліції області та обласної прокуратури.

Що відомо

4 квітня 2022 року в онлайн-зверненні міський голова Руслан Марцінків повідомив, що в Івано-Франківську релігійна спільнота УПЦ Московського Патріархату хоче перейти до Православної Церкви України. Натомість парафіяни спростували таку заяву.

13 квітня депутати Івано-Франківської міської ради на позачерговій XXII сесії звернулися до Президента України та голови Верховної Ради з вимогою припинити діяльність Української Православної Церкви Московського Патріархату в Україні.

12 травня Руслан Марцінків повідомив, що громада церкви Різдва Христового подала документи до обласної військової адміністрації щодо переходу до Православної Церкви України.

25 червня 2022 року Руслан Марцінків оприлюднив документ про перехід храму Різдва Христового у підпорядкування Православній Церкві України.

26 червня попи собору Різдва Христового провели парафіяльні збори. На них закликали паству проголосувати за вірність УПЦ Московського Патріархату на чолі з митрополитом Онуфрієм.

27 листопада працівники СБУ разом з поліцейськими та нацгвардійцями перевірили єпархіальне управління та храм Різдва Христового Української Православної Церкви Московського Патріархату, що на вулиці Довженка в Івано-Франківську. У церкві знайшли проросійську та антиукраїнську агітаційну літературу, у якій заперечується існування українського народу, мови та право України на державність.

Станом на 24 лютого 2022 року на території Івано-Франківщини діяли 15 церков та два монастирі УПЦ Московського Патріархату. Також священики УПЦ МП відправляли Богослужіння у трьох приватних будинках. Впродовж року повномасштабної війни усі храми УПЦ МП закрили, за винятком церкви Різдва Христового у Франківську. Там досі попи проводять Богослужіння.