Віряни Закарпаття просять Папу посприяти об'єднанню Мукачівської ГКЄ з УГКЦ
Про це йдеться у листі, які віряни Закарпаття надіслали Вселенському Архиєерею, повідомляє Закарпаття онлайн.
Подаємо текст документу у повному обсязі:
Святійшому Вселенському Архиєрею
Франциску, Папі Римському.
Копії: Державному секретарю Ватикану
кардиналу П’єтро Пароліні;
Префекту Конгрегації Східних церков
кардиналу Леонардо Сандрі;
у Апостольську нунціатуру в Україні;
Главі Української греко-католицької Церкви
Блаженнійшому Святославу Шевчуку.
ЗВЕРНЕННЯ
Святійший Отче!
Ми, представники громадськості, греко-католики Закарпаття глибоко стурбовані ситуацією, яка склалася у Мукачівській греко-католицькій єпархії. Чим далі, тим все більше вона загострюється. До цього спричинилася низка факторів, як задавнених, так і новітніх.
Зокрема, за попереднього керівництва єпархією, стверджувалося, що МГКЄ «тимчасово» має статус sui juris.
Проти такого статусу та за входження в УГКЦ виступала з дев’яностих років ХХ ст. величезна кількість вірників та духовенства. У 2011 р. навіть була створена громадська організація - «Закарпатська греко-католицька спілка імені владики Івана Маргітича» (котрий за життя був великим поборником входження МГКЄ до складу УГКЦ, мав велику шану у вірників, за що отримав дуже почесне ймення «Народного єпископа»).
Однак, нещодавно з’ясувалося, що статусу sui juris насправді не було і нема – був оприлюднений лист архиєпископа Антоніо Франко, Апостольського нунція в Україні під ч. 210, датований ще 7 лютого 1993 р., за яким виявилося, що єпархія насправді має статус status quo. Тож, виявляється, нас десятиліттями вводили в оману. Зазначене шокувало греко-католицьку громадськість.
Та у своєму Зверненні, оприлюдненому на сайті МГКЄ, Адміністратор єпархії владика Ніл продовжує переконувати у зворотному, більше того, називає її Церквою. Це, а також низка його інтерв’ю викликали шквал критичних коментарів у соцмережах. Ще більшу стурбованість викликали заяви, наближених до владики осіб, які можна назвати ксенофобськими. Продовжується спекулювання темою т. зв. «русинства», хоча такими під час останнього перепису визнали себе менше одного відсотка закарпатців, українцями ж – понад вісімдесят.
Ситуацію загострює втручання сторонніх осіб, які виступають проти єдності греко-католиків України, зокрема скандально відомий сепаратист, священик УПЦ МП Дімітрій Сидор, Глава Греко-Католицької Церкви в Угорщині митрополит Фюлеп Кочіш, намагання противників єдності заручитися підтримкою політиків, депутатів різних рівнів, представників влади тощо, більшість із котрих взагалі не є греко-католиками. Стало відомо, що від керівництва єпархії пропонують священникам підписатися під чистими аркушами паперу для начебто якогось звернення, однак що то буде за звернення, з яким змістом - не інформують, тож таке є абсолютно фальшивим та гріховним діянням.
Складається враження, що провід єпархії діє не в інтересах України та більшості вірних, а в інтересах Угорщини та Росії, а остання ж, як відомо веде проти України т. зв. «гібридну» війну і різними методами намагається послабити Україну.
Зазначений стан справ викликає велику тривогу, бо дискредитує та послаблює греко-католицьку конфесію на Закарпатті.
Святійший Отче!
На наш погляд, для нормалізації ситуації найкращим виходом було б усунення від керівництва єпархії осіб, котрі, діючи в інтересах сусідніх держав, намагаються не допустити подолання задавненого анахронізму – невходження МГКЄ до складу УГКЦ, що суперечить традиції Святого Престолу: в «одній державі – одна церква».
Абсолютно впевнені – майбутнє Мукачівської єпархії – у складі Української греко-католицької Церкви, на що ласкаво просимо Вашого Батьківського благословення.
Від громадськості Закарпаття:
- Володимир Піпаш, голова Закарпатського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка, голова управи Закарпатської греко-католицької спілки ім. владики І. Маргітича, кандидат історичних наук;
- Олег Куцин, учасник російсько-української війни, засновник та командир добровольчого батальйону «Карпатська Січ», Почесний громадянин м. Тячів;
- Микола Вегеш, професор Ужгородського національного університету, екс-ректор УжНУ, доктор історичних наук;
- Олександр Масляник, заслужений журналіст України, редактор і видавець, Почесний громадянин м. Рахів;
- о.Василь Данилаш, співголова Закарпатської греко-католицької спілки ім. владики І. Маргітича;
- Роман Колодій, полковник запасу Збройних сил України;
- Володимир Шелепець, кандидат технічних наук, лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки;
- Василь Софілканич, педагог, голова Мукачівського міськрайонного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка, Почесний громадянин м. Мукачево;
- Олег Галик, пенсіонер, екс-директор Ужгородського фурнітурного заводу.
Травень 2021 р.
(Долучити свій підпис можна через закриту для доступу сторонніх осіб форму https://zakarpattya.net.ua/sendmessage.php?do=novyna з додаванням номера контактного телефону)