Виявлена могила апостола Пилипа
Міжнародна археологічна експедиція виявила могилу апостола Пилипа майже посеред цих природних ванн.
"Ось вже багато років, як ми намагалися знайти останній притулок Святого Пилипа, – розповідає керівник експедиції Франческо Андріа. – І, врешті-решт, пошуки увінчалися успіхом. Цей пам'ятник пам'яток був знайдений серед руїн древньої церкви".
Як передає сьогодні телеканал Сі-Ен-Ен Тюрк, археолог зазначив, що могила поки не розкрита. "Але прийде день, – зауважив він, – і це буде зроблено, безсумнівно. Наше відкриття має колосальне значення і для археології, і для всього християнського світу".
За інформацією турецьких ЗМІ, KNA і "Австрійського агентства католицьких новин", руїни первісної гробниці апостола виявлені на території античного міста Гієраполі Фрігійського (Іеараполіса, або "Священного міста"), пов'язаного з ім'ям Пилипа. Апостол проповідував і помер мученицькою смертю тут близько 81-95 рр. - за часів царювання римського імператора Доміціана. Руїни міста Гієраполі Фрігійського знаходяться на гірській височині недалеко від провінційного міста Денізлі.
Місто Гієраполь зіграло важливу роль у поширенні християнства після того, як тут мученицьки загинув святий Пилип. Після цієї події місто стали називати "Святим містом". Рівноапостольний імператор Костянтин зробив його столицею області Фрігія і місцем розміщення єпископської кафедри.
Зведена тут церква в ім'я святого апостола Пилипа стала одним з важливих християнських місць в Малій Азії. Про це свідчать дані перших розкопок і картографічного дослідження, проведеного в цих місцях відомим німецьким археологом і архітектором Карлом Хуманом (Karl Humann; 1839 -1896). Пізніше тут працювали вчені англійського Археологічного інституту (1954-1959 рр..), А також група вчених Інституту археології Італії під керівництвом професора Паоло Верзоне.
На місці кончини святого апостола в IV столітті був побудований храм восьмикутної форми розмірами 20х20 м. Храм-мартирій мав центральне приміщення, де, можливо, і знаходиться гробниця святого апостола Пилипа. Місто Гієраполь остаточно перейшло під владу турків в 1210 році, неодноразово до цього піддавалося руйнуванням і землетрусам, а в 1534 році сильний землетрус остаточно зруйнував його і розташований поруч з ним мартирій святого апостола Пилипа.
Дослідникам вдалося відновити карту Гієраполі Фрігійського III-IV століть, де нині позначений мартирій святого Пилипа, що розташовувався в давні часи за межами міських стін. Виявлені під час археологічних розкопок артефакти міста, виконані з каменю і мармуру, представлені нині на виставці в музеї Гієраполіса.
Мощі святого апостола Пилипа близько 560 року були перенесені в Рим, де і нині вони спочивають у церкві в ім'я святих славних і всехвальних дванадцяти апостолів. У нижньому храмі цієї церкви знаходиться біла кам'яна гробниця з мощами апостолів Пилипа та Якова. Про це повідомляє інформаційно-аналітичний портал «Грузія online».