«Вогонь віри»: у Львові покажуть і розкажуть про вогонь у різних релігіях

14 травня, 15:00
Культура
«Вогонь віри»: у Львові покажуть і розкажуть про вогонь у різних релігіях - фото 1
Напередодні Дня музеїв, 17 травня, о 16 годині, Львівський музей історії релігії представляє виставковий проєкт «Вогонь віри». Творчий задум завідувачки експозиційного відділу Ірини Боцько полягає в тому, щоб на основі музейний артефактів показати священну дію вогню у вірі людей впродовж історичного розвитку.

Археологічні пам’ятки – посудини із зображеннями солярних знаків, підвіски-хрестики, урни трипільської і висоцької культур тощо — висвітлюють культ вогню у віруваннях первісних народів. Вогонь, вічний рух, сонце – символізує знак сварги на писанках. Експонати виставки розповідають, як у процесі розвитку вогняного культу сформувався відповідний пантеон давньослов’янських і античних богів: Сварог – бог небесного вогню, батько сонця; Перун – бог грому та блискавки, що несе повітряний вогонь; Гефест і Вулкан — пов’язані з земним вогнем.

Різні живописні та графічні сюжети, зображення на металі та дереві ілюструють старозавітні розповіді Біблії про сакральне значення вогню: з’ява Господа у вогняному полум’ї перед Мойсеєм і під час дарування Закону на горі Синай; вогняна колісниця, яка забрала до неба пророка Іллю; випробовування вогнем істинної віри Авраама й готовність принести в жертву єдиного сина Ісаака; покарання вогнем міст Содома й Гомори тощо.

«Вогонь віри»: у Львові покажуть і розкажуть про вогонь у різних релігіях - фото 134288

У Новому Заповіті вогонь є символом божественної любові. Церковна свічка символізує божественне Світло, правду, істину, що перемагає темряву гріха, є символом звернення до Бога, а віск, з якого вона виготовлялася, символом пожертви та подяки Господу.

Відвідувачі також зможуть ознайомитись з ритуальними речами для запалювання вогню, які використовують в юдаїзмі, християнстві, ісламі, індуїзмі й буддизмі.

Святі і вогонь – це ще одна тема, яку не оминули увагою автори виставки. Присутні дізнаються про атрибути святих Василя Великого і Домініка, архангела Михаїла і Флоріана; про тортури вогнем і вознесіння святих Іллі і Теклі; про смерть через вогонь (спалення, інквізиція) Жанни д’Арк, святого Лаврентія, інших.

Доповнять виставку відеосюжети, в яких демонструють релігійні обряди різних народів, пов’язані з вогнем.

Відвідати виставку можна протягом цього року.

«Вогонь віри»: у Львові покажуть і розкажуть про вогонь у різних релігіях - фото 134289