• Головна
  • Новини
  • Всеукраїнська рада Церков закликає делегатів ПАРЄ забезпечити право лікаря на відмову робити аборти...

Всеукраїнська рада Церков закликає делегатів ПАРЄ забезпечити право лікаря на відмову робити аборти

08.10.2010, 13:23
Всеукраїнська рада Церков закликає делегатів ПАРЄ забезпечити право лікаря на відмову робити аборти - фото 1
Парламентська асамблея Ради Європи 7 жовтня у Страсбурзі розгляне Резолюцію, що пропонуватиме європейським державам обмежити співробітників закладів охорони здоров'я у праві відмовитися робити аборт.

 

Малятко.jpgПарламентська асамблея Ради Європи 7 жовтня у Страсбурзі розгляне Резолюцію, що пропонуватиме європейським державам обмежити співробітників закладів охорони здоров'я у праві відмовитися робити аборт. Резолюція зробить аборти доступнішими. Зокрема, таку думку висловила в офіційній заяві Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), де наголошується, що потреба зменшення кількості відмов з боку лікарів від виконання абортів не витримує жодної критики, «адже це само по собі суперечить праву людини на самовизначення та свободу совісті, з огляду на її релігійні, моральні чи етичні переконання».

Звернення з висловленням такої позиції ВРЦіРО надіслала представникам влади України.

Глави конфесій, як інформує Інститут релігійної свободи, висловили стурбованість ініціативамиПАРЄ, які в результаті можуть призвести до порушень прав віруючих лікарів та тих медичних працівників, які за покликанням совісті відмовляються здійснювати операції зі штучного переривання вагітності (аборти).

У проекті Резолюції, який ПАРЄ розгляне на засіданні 7 жовтня, висловлюється занепокоєння у зв'язку з тим, що у Європі почастішали випадки відмов з боку лікарів та медичних працівників здійснювати певні медичні операції у зв'язку з тим, що це суперечить їх релігійним, моральним, етичним переконанням чи іншим запереченням совісті. З метою забезпечення своєчасної медичної допомоги жінкам, як сказано в Резолюції, ПАРЄ прагне вжити заходи для упорядкування на законодавчому рівні практики відмов лікарів на підставі переконань їх совісті.

Зокрема, згідно з документом, право на таку відмову має надаватись лише лікарю персонально, а не медичним закладам в цілому. До того ж, лікарні повинні забезпечити пацієнту надання медичної допомоги іншим лікарем. З цією метою, на думку авторів документу, має бути створений реєстр лікарів, що мають заперечення совісті на певні види медичних операцій.

Однак Глави конфесій України переконані, що така ініціатива Ради Європи за своїм характером значною мірою зазіхає на право людини на свободу совісті та віросповідання. Вони вважають, що проект резолюції ПАРЄ має суттєві недоліки, які у процесі її впровадження можуть призвести до примушування лікарів робити аборти в супереч їх релігійним чи моральним переконанням.

Духовні лідери України запропонували низку зауважень до тексту резолюції ПАРЄ. Серед них — такі:

- лікарів чи медичний персонал не повинні навіть побічно примушувати до участі у вчинені аборту, а також в інших медичних операціях, якщо вони мають щодо них добросовісні заперечення совісті;

- резолюція ПАРЄ одночасно має містити гарантії неприпустимості у подальшому соціальної чи іншого роду дискримінації таких лікарів чи медичного персоналу у порівнянні з лікарями, які практикують операції зі здійснення абортів;

- ПАРЄ повинна запровадити правові механізми убезпечення лікарів, які скористались правом відмови згідно з запереченнями їх совісті, від соціальних утисків, таких як проблеми при працевлаштуванні, невмотивоване звільнення, зменшення заробітної плати, спонукання до скасування своєї відмови тощо;

- заклади охорони здоров'я, державні та приватні, повинні завчасно інформувати жінок, котрі звертаються до них з метою здійснення аборту, про наявність чи відсутність серед штату працівників осіб, котрі добросовісно відмовились від практики здійснення абортів;

- категорично неприпустимою є ідея про запровадження механізму оскарження добросовісної відмови лікаря чи медичного персоналу від здійснення аборту, оскільки така відмова є актом свободи совісті та вибору кожного громадянина, не виключаючи й працівників сфери охорони здоров’я.

З огляду на це, ВРЦіРО закликала Постійну делегацію у ПАРЄ від України взяти участь у засіданні з розгляду проекту відповідної резолюції та публічно запропонувати делегатам ПАРЄ врахувати вищенаведені зауваження.

Аналогічні пропозиції до Президента України, глави МЗС та до членів Постійної делегації в ПАРЄ від України окремо були спрямовані від імені християнських Церков України, членів Наради християнських Церков України.