«Я ніколи не думав, що крипти нашого собору в Києві стануть прихистком для людей від російських бомб», – Глава УГКЦ

31.03.2022, 10:36
Католики
«Я ніколи не думав, що крипти нашого собору в Києві стануть прихистком для людей від російських бомб», – Глава УГКЦ - фото 1
У Папському східному інституті 29 березня відбулася конференція про служіння УГКЦ в умовах війни. З Києва через онлайн-зв’язок брав участь Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ. Він розповів про страшні реалії російської агресії в Україні та про життя Церкви в умовах війни.

На початку конференції до учасників звернувся кардинал Леонардо Сандрі, префект Конгрегації для Східних Церков, який говорив про переслідування УГКЦ у минулому столітті.

Кардинал Сандрі звернувся до Блаженнішого Святосдава: «Ви – наймолодший серед Глав та Отців Східних Католицьких Церков і все ще зберігаєте цю особливу першість, однак у ці роки ви супроводжували свою Церкву, досвідчену муками численних спроб ліквідації та життя в підпіллі. Роки, які дивилися в майбутнє, стали трагічним поверненням в минуле. Не лише для Української Греко-Католицької Церкви, а й для Європи та всього світу, якого, як видається, не навчила історія на прикладах навіть недавніх жахів, викликаних спустошенням та війнами, сліпою і руйнівною люттю зброї».

У своєму слові Блаженніший Святослав розповів про трагічні наслідки російської агресії, які цими днями переживає український народ, та про служіння УГКЦ в умовах війни, що стала «тотальним знищенням України».

«Сила українського народу є чудом, що дивує весь світ», – наголосив Блаженніший Святослав. «У Києві залишився один мільйон людей, а це одна третина від загальної кількості населення; Харків, всього лише кілька десятків кілометрів від росії, – місто стало привидом, але й досі гідно обороняється; Маріуполь, економічний локомотив нашої держави, став братської могилою; Чернігів, історичне місто часів Київської Русі, зрівняне із землею; Славутич оточений з усіх боків російською армією, де знаходиться наш священник, а його дружина нещодавно народила немовля в нелюдських умовах війни».

Блаженніший Святослав теж розповів про депортації українців, яких, згідно з даними Карітасу, сьогодні налічують 40 тисяч. «На підконтрольних росії територіях у наших співвітчизників забирають паспорти, видають їм тимчасові документи і висилають на острів Сахалін на Далекому Сході росії, аж до берегів Японії, без права покидати територію найближчих два роки. Це нам нагадує депортації сталінського режиму».

Пригадуючи перший день російського вторгнення, Глава УГКЦ зізнається, що ніколи не очікував бути Главою Церкви під час війни. «Я ніколи не думав, що крипти нашого собору в Києві стануть пристановищем для багатьох людей, які змушені ховатися від російських бомб».

«Нашим першим обов’язком, як Церкви, є бути разом із нашими людьми, тому стратегічно ми поділили наші завдання на такі території: зони найбільшого бомбардування, де намагаємося допомогти людям вижити в цих умовах, а також ті території, куди люди втікають. Йде мова про Західну Україну, і тут наші структури стають місцем прийняття біженців».

У своєму слові Блаженніший Святослав назвав війну в Україні «нелюдською та вкрай жорстокою». «Російські солдати збагачуються на людському горі». Як приклад, наводить місто Маріуполь, де за можливість вийти з міста окупанти вимагають 1200 доларів. «У цьому місті безперервно гатять російські бомби. За місяць війни на Україну було випущено 1300 ракет (на Сирію за 11 років війни було скинуто 30), а на територію України зайшло 200 тисяч російських солдатів».

Андрій Юраш, посол України при Святому Престолі, у своєму слові вказав на важливу роль УГКЦ в житті українського суспільства, зокрема в подоланні гуманітарної кризи, допомозі конкретним людям, служінні військових капеланів та морального голосу підтримки з боку Церкви. Зокрема, посол вказав на важливе духовне значення щоденних відеозвернень Блаженнішого Святослава з початку війни.