Created with Sketch.

Як поєднати християнське соціальне вчення і потреби громад: досвід Української Соціальної Академії

13.12.2021, 12:20

Усе більшої популярності набувають спроби створити соціальне підприємництво в Україні. Це не лише про бізнес, який може розв’язати певну соціальну проблему та бути прибутковим. Це — про довгострокові зміни в житті суспільства.

Наразі соціальне підприємництво у нас на стадії формування, ще незабезпечене належним законодавством, але воно може бути вдалим інструментом для розвитку громад та соціального служіння. Воно може стати у пригоді представникам релігійних організацій, які хочуть знайти фінансовий ресурс для підтримання власної життєдіяльності та творити локальні зміни. Про те, як саме соціальне підприємництво може стати рушієм локальних суспільних трансформацій, розповідає команда Української соціальної академії.

Феномен Української Соціальної Академії

У Компендіумі Соціальної доктрини Католицької Церкви знаходимо таке актуальне зауваження: “Цілком очевидна нинішня вирішальна роль упорядкованої й творчої праці, відтак її складових — ініціативності та підприємництва” (п.337). З огляду на бажання та можливості втілення згаданої сфери діяльності й була заснована у 2015 році Українська соціальна академія. Серед пріоритетних цілей якої — дослідження, навчання та консалтинг у сфері соціального підприємництва й соціальних інновацій для розв’язання ключових суспільних проблем.

Творцями Академії є випускники Папських університетів. Її ж команда натхненна лідерством та амбітним баченням Папи Франциска і зосереджена на розширенні прав і можливостей найбільш уразливих верств населення. Цілі Академії узгоджуються з місією, цінностями та соціальними вченнями Католицької Церкви. Тому в її наглядовій раді є присутні єпископи УГКЦ та РКЦ в Україні, українські дипломати та представники міжнародної спільноти, як с. Гелен Альфорд — член Папської академії соціальних наук, о. Луіс Окулік — радник Конгрегації Східних Церков і ін.

“Ми вирішили робити тільки те, що любимо. У певний момент ми вирішили оновити нашу бізнес-модель, де чітко зрозуміли, що потрібно самим стати носіями змін та інвестувати в людей та моделі соціального підприємництва, які необхідні у світі, де кожен є змінотворцем”, — зазначає співзасновник Академії о. д-р Михайло Мельник.

о. Михайло Мельник

 

Якість, Ефективність, Можливості

В основі діяльності Української соціальної академії — християнське суспільне вчення. Це те, що визначає її ідентичність та робить її унікальною. Справжній розвиток Академії невіддільний від зростання академівців на шляху пізнання й поцінування християнського світогляду.

“Ми впевнені, що наша професійна експертиза та відданість суспільному вченню церкви сприятимуть застосуванню християнських цінностей у бізнесі та змінюватимуть суспільство в цілому”, — зауважує Петро Дарморіс, член правління Української соціальної академії.

Петро Дарморіс

 

Яскравим прикладом такої діяльності є дві історії випускників програми Пасторального менеджменту — о.-редемпториста Андрія Цікала з Івано-Франківська та о. Василя Стефанка з Вижниці.

При парафії, де працює отець Андрій, є майстерня. Проте задля того, щоб вона могла працювати, а її робітники отримували зарплату, йому потрібно було знайти джерело прибутку. Саме так народилась ідея створити кафе, яке залучить додаткові джерела фінансування та нових відвідувачів. Наразі кафе має назву “Монастирська кав’ярня-пекарня при парафії Матері Божої Неустанної Помочі” та працевлаштовує осіб з ментальними вадами розвитку.

Історія отця Василя розпочалась з того, що минулого року під час навчання він дізнався, що йому потрібно створити власний проєкт. Він вирішив написати про мініпекарню. Цю ідею священника підтримав і місцевий єпископ, а згодом вдалося залучити й кошти на її відкриття. Сьогодні там випікають хліб, який роздають нужденним. Окрім хліба виготовляють вареники й пельмені, які заморожують і продають.

Багато ініціатив випускників ще перебувають на стадії формування. Проте, вони не обмежуються лише навчанням, але й надають постійні консультації та підтримку. «Для нашої єпархії Українська Соціальна Академія – це є велика допомога! Завдячуючи цій організації ми і вчимося, і спільно визначаємо, а також реалізовуємо нові корисні та перспективні соціальні проєкти у єпархії. Особливо цінним є їхній супровід у цьому процесі, та їхній досвід у даній сфері діяльності, які націлені на соціальний та організаційний розвиток нашої єпархії”, — коментує єпископ Кам’янець-Подільської єпархії УГКЦ владика Іван (Кулик).

Робочі моменти

 

Виклики, Зміни, Завдання

Українська соціальна академія має дуже важливе завдання — бути місцем зустрічі та діалогу між християнським суспільним вченням й суспільством, даючи всебічну й компетентну відповідь на численні соціальні проблеми, з якими стикається сучасна людина.

Саме тому у цьому році Академія надала великого значення навчанню представників громад та релігійних організацій. Через виклики, спричинені пандемією COVID-19, тут розпочали програму психічного здоров’я для священників та комплексно підходять до розвитку їх знань через програму Інституту постійної формації. І як зазначає у цьому контексті єпископ Чернівецький УГКЦ Йосафат (Мощич) — “Академія творить прекрасну можливість разом творити та розвиватися”!

Також, задля створення локальних змін, Академія розпочала проєкт, спрямований на посилення партнерства та співпраці органів влади та неурядових організацій у наданні соціальних послуг на місцевому рівні!

Завдяки цьому розвивається стійка мережа зв’язку між Академією та представниками релігійних організацій по всій Україні. Тут організована стабільна багатовимірна міжєпархіальна співпраця. Для чого?

Для того, щоб був реальний шанс втілювати важливі ініціативи, які самотужки у життя втілити складно. Так, для єпископа Стрийської єпархії УГКЦ Тараса Сеньківа «Українська Соціальна Академія — це, в першу чергу, діяльна організація, про яку можу казати на основі не одного спільного проєкту та ряду перспективних інновацій, які з ентузіазмом реалізовуємо разом. Їх фаховість та високий освітній рівень у балансі із ціннісним християнським світоглядом допомагає нам у єпархії розгорнути душпастирське служіння у різних актуальних та дуже потрібних площинах церковного та суспільного життя. Мова йде про розвиток соціального підприємництва у єпархії, як також і в окремих парафіях»!

Місія, Служіння, Цілі

Серед особливих наголосів діяльності Академії, є ідея служіння іншим. «Що я роблю зі своїми здібностями? Чи розвиваю їх лише з користю для себе та своєї родини чи, можливо, прагну зробити свій внесок, створити додану вартість для економіки своєї держави та громади?», — це дуже важливий приклад того, як думають академівці. Завдяки навчанню вони сприяють розбудові інклюзивного бізнес-середовища, де кожна людина відкриває можливість реалізувати себе, маючи за приклад ефективний міжнародний досвід. Для цього Академія підтримує сталий розвиток громад, завдяки підвищенню спроможності місцевих недержавних організацій та об’єднаних територіальних громад, допомагає генерувати дохід для їх розвитку, покращувати власну фінансову життєздатність і незалежність. Для виконання цього завдання, Академія використовують надійний та перевірений інструмент — соціальне підприємництво.

Публікацію розміщено на засадах реклами.

Читайте також
Стиль життя «Де твій Бог?», або Як військовий капелан харківського шпиталю рятує від відчаю важкопоранених бійців
13 грудня, 09:05
Стиль життя «Сим знаком переможеш»: ікона як спосіб поєднання минулого й сьогодення
13 грудня, 12:15
Стиль життя "50 пташок на 50 років": монахиня УГКЦ організувала збір допомоги для ЗСУ
13 грудня, 18:20
Стиль життя Покотилівська молодіжна спільнота УГКЦ: у планах велика робота на деокупованих територіях
13 грудня, 16:30