Як працюватиме закон про заборону російської Церкви в Україні: пояснення Потураєва

22 серпня, 09:20
Держава
Як працюватиме закон про заборону російської Церкви в Україні: пояснення Потураєва - фото 1
Голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики, народний депутат «Слуга народу» Микита Потураєв розповів про заборону російської Церкви в Україні.

Про це повідомляє Громадське.

Микита Потураєв наголошує, що це не законопрект про заборону УПЦ МП, а законопроект про заборону Російської Православної Церкви. У ньому йдеться про те, що жодній українській релігійній організації не можна мати жодних зв’язків із так званою РПЦ.

Він пояснив, що це означатиме на практиці:

«Державна служба з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), яка є органом виконавчої влади, що відповідає за регуляцію в цій сфері, має розробити пакет нормативних актів, які має затвердити Кабмін. Документи стосуватимуться певних деталей щодо процедури, які в тексті закону не було сенсу прописувати. Наприклад, у яких випадках формуватимуть експертну комісію, яка вивчатиме певні аспекти діяльності українських релігійних організацій, а в яких випадках не будуть формувати.

Після того, як вони розпишуть цю нормативну цю базу, мають провести дослідження. Ми їм даємо дуже короткий термін на створення нормативних актів — три місяці. Зазвичай, під такі складні закони дається пів року.

Критерії дослідження визначені в законі. Там чітко розписано, що таке зв’язки афілійованості, ознаки розповсюдження ідеології «руского міра».

Якщо вони виявлять факти порушення закону, то на підставі цих виявлених фактів вони винесуть припис. Припис буде спрямований на конкретну релігійну організацію-порушницю. Не про всю УПЦ загалом.

Якщо ми говоримо про зв’язки, то головні осередки — це вищі та найвищі щаблі єрархії, керівні центри УПЦ МП, Київська митрополія тощо», — розповів Потураєв.

За словами нардепа, якщо факти порушень з припису організації не виправили, тоді ДЕСС зобов’язана йти до суду з вимогою припинити діяльність організації-порушниці.

«В останню п’ятницю на комітеті, за пропозицією погоджувальної ради, ми чітко зафіксували, що ДЕСС зможе звернутися до суду лише через 9 місяців після підписання цього закону.

Чому потрібні ці 9 місяців? Тому що ми бачили з вами, що Митрополит Епіфаній звернувся знову до УПЦ МП з пропозицією відновити діалог і почати шлях до єдності. Це насправді процеси, які займають певний час.

Ми також розраховуємо на те, що Церква, яка називає себе Українською Православною Церквою, все ж таки остаточно розірве стосунки з Москвою, або почне діалог про об’єднання з ПЦУ, або вирішить бути таким осередком, яким свого часу був Київський патріархат. Тобто УПЦ КП без Москви й без міжнародного визнання, але все ж таки окремо. Можливо обере шлях дійсно українського православ’я, а не так званого російського», — зауважує нардеп.

«Організація, яка підтримує прямі зв’язки з ворогом, не може користуватися українським державним або комунальним майном. Це було б дико. РНБО вводило санкції, уже були націоналізовані великі компанії чи там конгломерати, хіба в цьому випадку має бути виключення? Ворог не може користуватися українським майном», — зауважує Потураєв.