Зеленський та Папа Франциск у Ватикані обговорять заборону РПЦ в Україні та Патріархат для УГКЦ, – експерти
Про це повідомляє Голос Америки.
Нинішній візит відбудеться на тлі повідомлень про те, що Україна відкладає проведення наступного Саміту миру, а також після того, як Ватикан надав статус кардинала єпископу УГКЦ.
Як очікується, президент Зеленський буде говорити з Папою Франциском про українську формулу миру, про повернення полонених і викрадених дітей, про підтримку України з боку Ватикану в країнах Південної Америки та Африки.
"Знаючи роль Католицької церкви, особливо у країнах Латинської Америки, напевно він буде просити Папу вплинути на керівництво цих держав, щоб вони підтримали Україну, як це сталося з його рідною Аргентиною", – сказала українська релігієзнавця Людмила Филипович.
На думку Филипович, на цій зустрічі обов’язково постане питання і про заборону в Україні Російської Православної Церкви, адже Папа у серпні розкритикував це рішення українського парламенту, сказавши, що "Церкви не можна чіпати".
"Папа буде хотіти від президента Зеленського, щоб він дотримався тих гарантій, які надаються різним релігійним організаціям в Україні, та буде просити, щоб не чіпали УПЦ, що підтримує зв’язок з РПЦ, "бо ж вона, начебто, Божа і має 5 мільйонів послідовників і близько 9 тисяч парафій", – каже Филипович.
Але, на її думку, український президент навряд чи може поступитися в цьому питанні, бо він має за спиною не лише громадську думку в Україні, а і рішення Парламентської асамблеї Ради Європи, яка вважає, що РПЦ є співучасницею злочинів Російської влади в Україні.
"Думаю, Зеленський буде посилатися на загальноєвропейське рішення, де діяльність цієї церкви засуджується як такої, яка під прапорами "русского міра" виправдовує військову агресію Росію проти України", – каже Филипович.
Закон щодо Церкви підтримав Вселенський Патріарх Варфоломій, але його різко розкритикував російський Патріарх Кирило.
Заяву Папи на підтримку РПЦ вважали "дивною" навіть католицькі оглядачі на Заході.
"Папа Римський Франциск ніколи так сильно не захищав релігійну свободу католиків у Нікарагуа чи Венесуелі, а також мусульман у Китаї, як він виступав на захист російських православних в Україні", – зауважив у своєму коментарі отець Раймонд Дж. де Соуза у часописі National Catholic Register.
Попри ці розбіжності, за словами Филипович, очікується, що український президент буде просити Патріархату для Української Греко-Католицької Церкви та загалом буде підтримувати УГКЦ, яка виступала за ухвалення закону про заборону РПЦ.
Очільники УГКЦ неодноразово критикували Папу Франциска за низку його заяв, зокрема за слова про те, що Україна "повинна мати мужність підняти білий прапор".
Як зазначають деякі оглядачі на Заході, у цих питаннях понтифік опинився по різні сторони з УГКЦ та по один бік з Патріархом РПЦ Кирилом, який через питання України розірвав стосунки із Вселенським Патріархом та низкою Православних Церков.
"Найвищий католик в Україні, Патріарх Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук рішуче підтримав закон. Таким чином, Святіший Отець і Верховний архиєпископ Шевчук, Отець і Глава найбільшої Церкви східного обряду в співпричасті з Римом, зайняли різко протилежні позиції", – написав о. Раймонд Дж. де Соуза.