Значна частина Московського Патріархату перейде до канонічної Української Православної Церкви, – історик
Свого часу відторгнення УПЦ від Константинопольського Патріархату відбулося у неканонічний спосіб. Тому зараз ми намагаємося виправити ситуацію і привести її у відповідність до норм світового православ’я.
Так прокоментував Радіо Свобода історик і політичний експерт Олександр Палій звернення Порошенка та єрархів УПЦ КП та УПАЦ до Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням ухвалити рішення про автокефалію православної Церкви в Україні.
«Ми зараз маємо історичний шанс. І рішення може бути колосальної історичної ваги! Нагадаю, Київська митрополія утворена в 988 році, а Московська митрополія – в 1448-у. 460 років – різниця!», - заявив він.
Історик нагажав, що практично кожен візит президента в Стамбул супроводжувався перемовами з Константинопольською Патріархією.
«Будь-який рух політиків апріорі пов’язаний з піаром і з якимось себе позиціонуванням. Проте зараз ідеться про значно фундаментальнішу подію, яка може впливати на наступні покоління, а не на вибори. Порошенко – достатньо компетентна людина, щоб розуміти, якої колосальної ваги це рішення може бути в разі його реалізації. Ми дуже серйозно зміцнимо національну єдність. Я думаю, велика кількість єпархій Московського Патріархату повідколюється відразу від нього і перейде до канонічної Української Православної Церкви», - зазначив експерт.
«Є канони церковні, які розроблені впродовж IV століття і пізніше, згідно з якими відторгнення УПЦ від Константинопольського Патріархату за хабар – за 120 соболів і за 200 червінців справді було неканонічним. Можливо, зараз ми навпаки повертаємо ситуацію до канонічної норми, у відповідність до норм світового православ’я», - наголосив Олександр Палій.