Звернення керівників християнських Церков України до українського народу з приводу виборів Глави Української держави
Залишився один місяць до того дня, коли згідно до закону в Україні має відбутися обрання Глави нашої держави. Але вже зараз суспільство визнає, що цьогорічні вибори Президента є важливим кроком українського народу на шляху зміцнення незалежності та демократичних засад розбудови нашої держави.
Дорогі співвітчизники, браття та сестри!
Залишився один місяць до того дня, коли згідно до закону в Україні має відбутися обрання Глави нашої держави. Але вже зараз суспільство визнає, що цьогорічні вибори Президента є важливим кроком українського народу на шляху зміцнення незалежності та демократичних засад розбудови нашої держави. Крім власне політичної складової виборчого процесу, яка є предметом громадського обговорення і суспільної оцінки, обрання Глави Української держави має також і духовно-моральні аспекти, до яких ми, як керівники християнських Церков України, напередодні значної суспільної події відчуваємо необхідність привернути увагу співгромадян.
Перш за все, ми як християни, твердо переконані в тому, що незалежність України не просто закономірний наслідок тривалого історичного процесу, а особливий дар Божий. Багато попередніх поколінь боролися за волю українського народу та його державність і віддавали за це своє життя, але не змогли досягти мети своєї боротьби, в той час як ми стали свідками мирного і безкровного проголошення незалежності України. Саме ця обставина стверджує нас в тому, що незалежність нашої держави – справді дар Божий. Усвідомлення цього не тільки переконує кожного у твердості і незворотності процесу державотворення, але також накладає на нас, громадян незалежної України, обов’язок мудро скористатися отриманим від Бога даром.
Протягом свого історичного шляху Церква Христова довела, що вона може існувати за різних державних, політичних, економічних і культурних систем. Головною причиною цього є те, що Церква, залишаючись земною суспільною інституцією, разом з тим є містичним Тілом Христовим, Глава якого – Сам Спаситель (Еф. 1:22-23). Тому християнські конфесії не тільки з огляду на норми державних законів, але й в силу самої природи Церкви не можуть пов’язувати себе зі скороминучими подіями політики, беручись вирішувати ті питання, які не належать до її компетенції. Спроби ж окремих політиків або релігійних діячів під час виборчої кампанії розмінювати високий суспільний авторитет Церкви на політичні дивіденди є шкідливими та незаконними.
Конституція України встановлює, що в нашій країні Церква відділена від держави. Схвально сприймаючи це ми хочемо наголосити на тому, що як інституція Церква відділена від держави, але не повинна і не може бути відділена від суспільства. Тому вона, в силу своєї духовної природи, має повне право давати моральну оцінку подій суспільного життя і закликати християн і всіх співгромадян не тільки в особистому, але й у суспільному житті дотримуватися Божих заповідей, відкидати зло і прагнути добра.
Разом з тим кожен з членів Церкви є громадянином своєї держави, побудова якої на демократичних засадах передбачає не тільки визнання народу України джерелом державної влади, але й накладає на кожного особисту відповідальність перед Богом, минулими і прийдешніми поколіннями за доцільне і мудре використання цієї влади. Тому хоч Церква, як суспільний інститут, не втручається у політичне життя держави, кожен християнин не тільки має право, але й повинен брати активну участь в суспільному житті, будуючи свою громадянську позицію на основі Євангелія і тим самим виконуючи заповідь Спасителя Своїм мученикам бути світлом для світу і сіллю землі. Україна є матір’ю для кожного з нас, а тому пошана до її минулого і свідоме піклування про її майбутнє для християн є таким самим обов’язком, як турбота про своїх батьків.
Надійшов встановлений законом час кожному громадянину виконати конституційний обов’язок і через свій голос на виборах визначити подальший шлях розвитку Української держави. Тому прийшовши на виборчі дільниці, отримавши бюлетень і увійшовши до кабіни голосування кожен з нас повинен пам’ятати, що він Богом і Конституцією наділений правом вільного вибору, а тому повинен вільно, прислухаючись до голосу совісті та відповідно до своїх переконань віддати свій голос.
Дана Богом і законами свобода вибору також накладає на кожного з нас відповідальність за наше волевиявлення. Її усвідомлення має полягати не тільки в тому, щоб належно поставитися до свого громадянського обов’язку, але також і в тому, щоб прийняти результати загальнонародного волевиявлення і разом з новообраним Президентом працювати на благо українського народу. Особлива відповідальність перед Богом і законом також лежить на тих, хто безпосередньо причетний до виборчого процесу, чиє завдання – зробити все можливе для повної реалізації громадянами України свого права обирати керівника держави.
Разом з тим ми, як християни, усвідомлюємо, що хоч значною мірою саме від громадянської позиції українського народу залежить, хто обійме посаду Президента, вирішальне значення в цьому питанні має воля Божа. Тому ми закликаємо всіх віруючих посилити свої молитви до Бога про наш народ, щоб він подав йому дух розуму у виборі майбутнього Глави держави.
Одним з головних Божих дарів незалежній Україні є внутрішній і зовнішній мир, а тому ми переконані, що, не зважаючи на всі політичні складнощі, пов’язані з виборчим процесом, український народ достойно пройде ще одне випробування своєї гідності мати державну незалежність та збереже і примножить щедрі Господні дари, якими Він благословив нашу землю.
Нехай Боже благословення перебуває з вами.
Список керівників та повноважних представників християнських Церков України, які підписали „Звернення керівників християнських Церков України до українського народу з приводу виборів Глави Української держави":
- Предстоятель Української Православної Церкви — Київський Патріархат, Патріарх Київський і всієї Руси-України ФІЛАРЕТ
- Верховний Архієпископ Української Греко-Католицької Церкви, кардинал Любомир ГУЗАР
- Президент Всеукраїнського Союзу об'єднань євангельських християн-баптистів КОМЕНДАНТ Григорій Іванович
- Єпископ Церкви Християн Віри Євангельської України ПАНОЧКО Михайло Степанович
- Заступник Голови Конференції Римсько-Католицьких Єпископів України, єпископ Маркіян ТРОХИМ’ЯК
- Старший єпископ Української Християнської Євангельської Церкви ПАДУН Леонід Миколайович
- Старший пресвітер Союзу вільних церков християн віри євангельської України РАИЧИНЕЦЬ Василь Федорович
- Уповноважений представник Братства незалежних церков християн-баптистів БАЛАЦЬКИЙ Петро Дмитрович
Київ, 30 вересня 2004 року