Антисемітизм в Україні існує, але дані про нього суперечливі — спецпредставник Держдепартаменту США
Спецпредставник Держдепартаменту США з питань моніторингу та боротьби з антисемітизмом Айра Н. Форман 12-15 листопада відвідав Київ, Львів та Дніпропетровськ. За його словами, антисемітизм в Україні існує, але свідчення про нього є дуже суперечливими.
«Дніпропетровськ видається мені містом із сильною єврейською громадою та організаціями з серйозними ресурсами для їх розвитку. Таких ресурсів не мають єврейські громади Києва та Львова. Я б сказав, що в Дніпропетровську громада сповідує «американський стиль» у своєму житті. Але, знову-таки, не стану робити загальних висновків після короткого перебування в кожному з трьох українських міст. Це мій перший, ознайомчий, візит до України», — зазначив спецпредставник в коментарі порталу DJC після відвідування Дніпропетровська.
Він додав, що почув абсолютно різні твердження стосовно проявів антисемітизму та ксенофобії. Форман підкреслив, що дані дослідження міжнародної організації FARE варто підтверджувати або скасовувати, тому що не потрібно спиратись на думку лише однієї людини чи спільноти.
«Наприклад, дехто в єврейських громадах мене переконував, що рівень антисемітизму в Україні зростає, а через кілька хвилин інші представники єврейської громади говорили, що не відчувають антисемітизму і в Україні існує міжетнічна згода, а євреї не мають проблем з українцями та росіянами. Тому, з проблеми антисемітизму в Україні неможливо зробити однозначний, або чорно-білий, висновок. Тут є ціла «веселка» ситуацій і думок. Не можна говорити, що в Україні відсутній антисемітизм, як не можна і сказати, що він носить загрозливий характер», — запевнив експерт в інтерв’ю для «Радіо Свобода».
Також він був вражений тим, що в українських школах є уроки про Голокост, а діти знають про події минулого. Форман додав, що вплив трагедії відчувається наразі в Європі, Ізраїлі та США.
При цьому спеціаліст певен, що надзвичайно важливо відмовлятись від «мови ненависті», у чому можуть допомогти журналісти та громадянське суспільство загалом. «Я вважаю, що головне — не допустити поширення так званого «мови ненависті», «мови ворожнечі», як ми його називаємо на Заході. Суспільство має швидко, жорстко реагувати на кожен прояв радикалізму і «мови ворожнечі». ЗМІ повинні давати сувору відсіч будь-яким спробам посіяти розбрат у суспільстві, в державі. А лівим і правим радикалам в умовах економічної кризи я б радив не шукати винних, а обговорювати шляхи подолання кризи. І робити це спільно з соціумом, з представниками різних етнічних груп», — підсумував спецпредставник Держдепартаменту США Айра Н. Форман.