Апеляційний суд ухвалив передати громаді костел святого Миколая в Києві

Апеляційний суд ухвалив передати громаді костел святого Миколая в Києві - фото 1
Сьогодні, 5 червня 2025 року, Апеляційний суд у місті Дніпрі підтримав рішення суду першої інстанції щодо передачі костелу святого Миколая в Києві парафіяльній громаді Римо-Католицької Церкви.

Це рішення стало історичним кроком у багаторічній боротьбі за справедливість і повернення святині її законному власнику, зазначають у парафії.

«Ми молилися за це роками. І сьогодні — перемогла справедливість. Суд визнав наше право, визнав правду. Це перемога не тільки для католиків, це перемога для всього українського громадянського суспільства», — заявив настоятель костелу отець Павло Вишковський OMI.

Справа з передачею костелу триває понад два десятиліття. Ще у 2005 році президент Віктор Ющенко ініціював повернення костелу громаді. У 2020 році президент Володимир Зеленський підтвердив намір передати святиню католицькій парафії, звернувшись із відповідним листом до Папи Римського.

У листі Володимира Зеленського, переданого 6 жовтня 2020 року до Ватикану, зокрема зазначалося: «З приємністю інформую вас, що 16 вересня 2020 року, відповідно до Указу Президента України, на засіданні уряду було ухвалено рішення, згідно з яким Міністерству культури та інформаційної політики України доручено забезпечити передачу будівлі Римсько-Католицької Церкви святого Миколая в м. Києві Парафії св. Миколая Київсько-Житомирської дієцезії у постійне та безоплатне користування. Я переконаний, що це абсолютно правильне та справедливе рішення, якого так довго чекала Римсько-Католицька громада України, а також дуже важливий крок у зміцненні наших теплих, дружніх відносин».

Попри такі офіційні заяви та документи, передача костелу досі не реалізована органами виконавчої влади.

Апеляційний суд ухвалив передати громаді костел святого Миколая в Києві - фото 153258

Апеляційний суд визнав, що передача костелу є не лише законною, а й глибоко моральною дією, яка підтверджує повагу до історичної та духовної спадщини України.

Попри численні зволікання з боку Міністерства культури, громада проявила стійкість і рішучість, не дозволивши знищити надію. За словами парафіян, ремонтні роботи в будівлі були поверховими, а реальні потреби костелу ігнорувалися.

«Ми не вимагали привілеїв. Ми боролися за своє законне право, гарантоване Конституцією України. І сьогоднішнє рішення — це доказ того, що правду можна відстояти», — наголосив настоятель храму.

Отець Павло Вишковський OMI, подякував Апеляційному суду а також, судді Дніпропетровського адміністративного суду Роману Голобутовському який перший виявив принципову позицію та виніс справедливе рішення:

«У час, коли правду часто намагаються заглушити, такі рішення мають особливу силу. Ми вдячні судді Роману Голобутовському який підтримав наш позов і виніс справедливе і чесне рішення, яке сьогодні апеляційний суд повністю підтримав. Це приклад справжнього служіння закону та справедливості».

Католицька громада дякує всім, хто підтримує їх. Тепер віряни очікують від Міністерства культури не зволікань, а реальних дій — виконання судового рішення та офіційної передачі святині громаді. Це стане не лише юридичною формальністю, а актом відновлення довіри до держави.