Бельгійська молитва за Україну: пам’яті Артема Димида

10 січня, 10:42
Полеглий на війні Артем Димид мав із собою у ЗСУ видання "Моральних листів" Сенеки у перекладі Андрія Содомори  - фото 1
Полеглий на війні Артем Димид мав із собою у ЗСУ видання "Моральних листів" Сенеки у перекладі Андрія Содомори
Джерело фото: Іван Станіславський.
У маленькій українській церкві містечка Шарлеруа під Брюсселем щовечора о 18-тій вже майже 2 роки віряни підносять молитву за Україну.

Джерело: Голос Америки

Ганна Твердохліб

Загалом Церква Успіння Пресвятої Богородиці служить українцям вже понад 80 років. "Після Другої світової війни люди з України, котрі не могли повернутися додому через жорстокі розправи з боку радянських окупантів, заснували цю церкву у Бельгії як духовний осередок місцевого українства", - розповів Голосу Америки місцевий священник.

Свого часу тут служив добре відомий серед емігрантів Бельгії отець Іван Кіт, який завжди закликав прихожан "шанувати свій український рід і не губити його на чужині" та допомагати з-за кордону людям в Україні, "яких окупаційна радянська влада позбавила можливості свобідно виявляти й зберігати свою національну ідентичність".

Традицію щоденної молитви у Шарлеруа у 2022 році розпочав уродженець цього міста, священник Української греко-католицької церкви (УГКЦ), протоієрей Михайло Димид.

Перший ректор відновленої Львівської Богословської Академії (нині Український католицький університет (УКУ), капелан Майдану, він разом з дружиною, українською іконописицею Іванкою Крип’якевич-Димид, виховали п'ятеро дітей.

Старший із їхніх синів та похресник о. Іван Кота, Артемій Димид, влітку 2022 року не доживши кількох днів до 27-го дня народження, віддав своє життя, захищаючи Україну від російської агресії.

З 7-річного віку Артем був пластуном, потім студентом УКУ, мандрівником, захоплювався парашутним та іншими екстремальними видами спорту, відвідав понад 50 країн світу, був активним учасником Революції гідності, 2014 року зразу з Майдану він поїхав захищати Україну в АТО, воював у складі батальйону “Гарпун”, потім – “Азов”, був розвідником.

У лютому 2022 року Артем був у Ріо-де-Жанейро, де стрибав з парашутом зі статуї Ісуса Христа саме 24-го лютого, коли розпочалося вторгнення, але, дізнавшись про новий напад на Україну, одразу полетів у США, до Нью-Йорка, купив там шолом, бронежилет та приціл до гвинтівки, і вирушив через Варшаву до України, на фронт.

“Що його привело до того рішення [воювати, – ред.] – це є поклик предків, – вважає батько Артема. – Його дід і прадід боролися за вільну і незалежну Україну, у тому числі потерпали на Сибіру. Так що це історія і виховання”.

Серед предків Артема – борці за Україну ХХ століття, родина товаришувала з Іваном Світличним, Зеновієм Красівським, В'ячеславом Чорноволом, подружжям Калинців, братами Горинями. У розмові з Радіо Свобода художниця розповідала, що походить відразу з двох славетних українських родів. Її дідами були історик Іван Крип’якевич і скрипаль, музикант та священик Артемій Цегельський, після розгрому УГКЦ разом з родиною засланий на Сибір. На його честь і отримав своє ім'я Артем Димид.

У Бельгії, де народився його батько, більшу частину життя прожила бабуся Розалія, біженка з України ще під час Другої світової.

Колись у цій затишній церкві, де тепер моляться за Україну і за його пам'ять, відбулась кумедна історія - малий Артем мало не спалив килим – вчився запалювати вугілля для кадила.

Sunrise calm from A Kypka on Vimeo.

“Коли у Бельгії говорили про Марію, яка вкладала до труни Ісуса, то згадували Іванку, яка поховала свого сина Артемія”

Торік під час Хресної ходи бельгійські священники згадували у своїх промовах маму Артема, Іванку Крип’якевич-Димид.

На 14-ій стації, де Марія вкладає до гробу Ісуса, священники розповідали про те, як пані Іванка вклала до гробу свого сина Артемія.

Її остання колискова для сина під час його похорону у Львові стала одним з найщемкіших і болючих моментів цієї війни.

"Та колискова не була сентиментом, це був гімн, моя молитва", – цитує УКУ слова Іванки з інтерв'ю виданню Твоє місто.

Після загибелі Артемія бельгійські єпископи особисто спілкувалися з пані Іванкою у львівському домі Димидів. Поїздку до України у розпал війни організував протоієрей Іван Данчевський, священник Паризької єпархії УГКЦ у Бельгії.

А сама ідея наблизити європейських священників до розуміння того, з чим доводиться стикатися українським родинам, з’явилася у розмовах українських парохів Бельгії з Архиєпископом та Митрополитом Філадельфійським Борисом Ґудзяком.

"Ми собі подумали, що було б добре творити таку церковну дипломатію, – пояснює о. Михайло Димид. – Щоб, скажімо, французькі, англійські, бельгійські єпископи їхали в Україну і щоб вони там на місці відчули “запах війни”".

Тож о. Іван Данчевський запросив чотирьох єпископів Бельгії відвідати Ірпінь, Київ, Львів.

Візит бельгійських єпископів до України.  - фото 127877
Візит бельгійських єпископів до України.
Джерело фото: Фото з особистого архіву протоієрея Івана Данчевського.

“Єпископи поїхали виявити свою солідарність і близькість до України, – розповів він Голосу Америки. – Це був дуже мужній крок з їхньої сторони, бо дуже багато українців в той час виїжджали з Києва через російські атаки, а ми приїхали у той час в Україну”.

“Ми бачили ці рани і відчули цей біль, бо спілкувалися з родинами загиблих. І це були дуже глибокі пережиття”, – додає священник.

Священник згадує: “Нам хотілося бути близько з цією родиною, оскільки вона має дуже тісні зв'язки з Бельгією – отець Михайло Димид народжений тут. І для єпископів також це було важливо – висловити їм підтримку. Під час вечері ми багато розмовляли, пані Іванка розповідала про свою втрату, і як вона переживає її. Я би краще сказав так – ділилася своєю вірою”.

“Те, на чому можна будувати, коли все хитається”

У коментарі Голосу Америки Іванка Крип’якевич-Димид також поділилася спогадами про ту вечерю, коли запросила бельгійських єпископів до себе на вареники.

“Єпископи – це також люди, і вони також хочуть нормального людського тепла, хочуть побачити, як виглядає українська родина. У нас була дуже скромна вечеря, це дійсно були вареники і сметана. Але й сам їхній візит був страшенно гарний. Отець Іван запропонував, що кожен буде нести білу троянду, і так у мене вийшов цілий букет”.

   - фото 127878
 
Джерело фото: Фото з особистого архіву протоієрея Івана Данчевського.

Самій Іванці запам’яталася простота і навіть аскетичність високих гостей.

“Атмосфера за столом була дуже вільна, наші діти вільно спілкуються англійською і французькою, я думаю, що їм було цікаво.

Єпископи були страшенно прості, оці їхні панагії – там не було ніяких блискіток, ніякого золота чи прикрас. В одного з них це взагалі був просто шматок дерева, на якому вишкрябана монограма “Ісус Христос”.

Мене дуже вразила ця їхня простота, а також те, що вони щиро цікавилися ситуацією в Україні, співчували, ця емпатія була дуже відчутною”, — каже пані Іванка.

   - фото 127879
 
Джерело фото: Фото з особистого архіву протоієрея Івана Данчевського.

З єпископами вона ділилася власною вірою, яка не похитнулася після загибелі сина, а навпаки, зміцніла.

“Віра – це для мене найопорніша опора, найтвердіша твердь. Це те, на чому можна будувати, коли все хитається”.

"Яскраво літаючи, жив і гідно відлетів”

Мама Артема розповіла, що він подорожував по всьому світу - пішки, літаком, машинами, навіть мотоциклом по Близькому Сходу. Він читав Сенеку та інших мислителів, а його улюбленою була фраза з пісні “Гей, браття-опришки”:

“Краще раз злетіти соколом у небі, аніж вічно жити у ярмі”.

Саме цю фразу разом із скайдайвером у польоті зображено на пам'ятній футболці від колег Артема. Друзі з “Авіації Галичини” спрямували весь прибуток від її продажу у фонд стипендії його імені, започаткованої в УКУ.

“На війні загинув наш друг та побратим Артем Димид або, як його всі називали, Курка. Артем зробив свій внесок у створення "Авіації Галичини", і після нашої спільної роботи захопився скайдайвингом по-справжньому. На тих відомих відео з кулями та літаками, які виробляють неймовірні трюки на фоні українських гір, один із них стрибає власне Курка в команді Aerotim”, – йдеться у зверненні від українського бренду, до розробки якого долучився Артем.

   - фото 127880
 
Джерело фото: Фото з особистого архіву сім'ї Димидів.

Його друзі пишуть: “Він, яскраво літаючи, жив і гідно відлетів”.

Артем Димид нерідко бував у США, каже його батько:

“В Америці він мав багато друзів, багато контактів, мав там свої різні бізнесові справи. Також працював для американської організації, що обслуговує Олімпійські ігри, і тому побував на шістьох останніх Олімпіадах, як глядач, безкоштовно”.

Понад 300 разів Артем стрибнув із парашутом, до того ж – у різних країнах. Як данину цій любові до польоту друзі і побратими вклали до його могили справжній парашут, розповідає львівський фотограф Іван Станіславський.

Друзі вклали парашут до могили Артема Димида, який за життя здійснив понад 300 стрибків у різних країнах світу. - фото 127881
Друзі вклали парашут до могили Артема Димида, який за життя здійснив понад 300 стрибків у різних країнах світу.

 

Молодший брат Артема, ветеран ЗСУ Дмитро Димид 19 місяців воював на передовій, хоч на момент вторгнення як студент останнього курсу політології УКУ міг залишитися вдома.

   - фото 127884
 
Джерело фото: Фото Івана Станіславського

“Залишив все і поїхав. - Я не можу, - каже, - тут сидіти на лавці шкільній, якщо моя Батьківщина потерпає”, – розповідає о. Димид.

Прощання з Артемом Димидом у Львові.  - фото 127883
Прощання з Артемом Димидом у Львові.
Джерело фото: Фото Івана Станіславського.

Бельгія надала допомогу біженцям та озброює українську армію

Понад 75 тисяч українців отримали тимчасовий захист у Бельгії після повномасштабного вторгнення Росії.

Бельгія ще ніколи не була такою “українською”. Для нас, українців, це особливий шанс. — о. Іван Данчевський


“Я вважаю, Бельгія ще ніколи не була такою “українською”, як зараз, – каже о. Данчевський. – Прикро, що це через війну, але для нас, українців, це особливий шанс, скажемо, навіть можливість радше – розповісти про наш народ, про свою культуру, про нашу церкву, про наші традиції. І показати наше бажання цієї гідності і свободи, які у нас намагаються забрати”.

Бельгія створила фонд для підтримки України обсягом 1,7 млрд євро, який наповнюватимуть – вперше у світі – з оподаткування заморожених в країні російських активів.

Про це сказав прем’єр-міністр країни Александр де Кроо на спільному брифінгу з президентом України Володимиром Зеленським.

Раніше міністерка оборони Бельгії оголосила, що бельгійці відправлять в Україну кілька винищувачів F-16, починаючи з 2025 року.

Від початку російського вторгнення Бельгія надала Україні озброєння на суму понад 306 мільйонів євро, а також тренувала понад 700 українських військовослужбовців.

Українці повертають до Бельгії віру в Бога і людей

Зі свого боку Україна може багато чим поділитися з Бельгією, переконаний о. Димид, і насамперед вірою та цінностями.

Бельгійські єпископи повернулися додому з України, каже він, сповнені надією, тому що бачили з одного боку біль і тривогу, а з іншого – надію і переконання українського народу, що “він бореться за справедливу справу, і що він переможе”.

Україна приносить інші вартості сучасній Європі. Це віра і цінності, які, можливо, тут часами й розгубилися. — о. Михайло Димид


“Український народ непереможний, і не тільки через свою силу, бо часом його сила проти Росії може бути і слабкою, але і за допомогою віри в Господа Бога, – каже о. Димид. – Ті єпископи потім приїхали сюди, до Бельгії, і вони цю силу віри передавали своїм вірянам”.

Після цього віряни, каже священник, сповнені такою вірою, допомагали і надалі допомагають українцям – гуманітарною, військовою й політичною підтримкою.

Михайло Димид наголошує: “А а з іншого боку, це не є просто подарунки у порожнечу. Бо Україна приносить інші вартості сучасні Європі. І одна з них – це є віра, і це є ті цінності, які, можливо, тут часами й розгубилися”.

   - фото 127882
 
Джерело фото: Фото із сімейного архіву сім'ї Димидів.