Без пригощання пампушками: у Чернівцях відзначили Хануку

Людей було менше, ніж попередніми роками - фото 1
Людей було менше, ніж попередніми роками
Джерело фото: фото авторки
У Чернівцях сьогодні на Театральній площі міста за багаторічною традицією відзначили свято Хануки. Одне з найголовніших свят для євреїв символізує перемогу світла над темрявою.

На площі, перед театром, встановили велику Менору — світильник–восьмисвічник. Поруч із площею — колишній єврейський дім. Не так давно на цьому будинку було відновлено автентичний напис, і на свято Хануки напис спеціально освітили.

Людей на Театральну прийшло менше, ніж у попередні роки. Аби до святкування могли доєднатися всі, телеканал «Чернівці» вів пряму трансляцію. Єврейські музичні мотиви всім присутнім подарував відомий оркестр єврейської музики під керуванням Лева Федьдмана.

Веселе свято Ханука - фото 63138
Веселе свято Ханука

 

З вітальним словом до юдейської громади міста і краю звернувся голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук. Опісля головний рабина Чернівецької області Менахем Мендл Гліцнштейн прочитав спеціальну молитву і запалив першу свічку Ханукальної менори. Менора на площі – це досить велика конструкція, і аби запалити свічки, треба підніматися на спеціальному крані.

Через коронавірус ми відзначаємо Хануку з усіма потрібними обмеженнями, — сказав ребе Менахем. – Але хоч ця хвороба – це велика темрява для всього світу, ми вирішили свято Хануки таки відзначити тут на площі. Щоправда, ми відмовилися від феєрверків, традиційного пригощання всіх пампухами. Хай ханукальне світло розійдеться над Чернівцями і всім світом. Ми не могли зібрати на площі дуже багато людей. Але завдяки прямій трансляцій ми об’єдналися з усім світом.

Свято Ханука присвячене диву, що сталося після перемоги єврейського воєначальника Юди Маккавея над військами селевкідського царя Антіоха в 164 році до нашої ери. Олія, необхідна для запалювання храмового світильника (менори), була осквернена ворогами. Євреї знайшли лише один глечик "чистої" оливкової олії. Її мало вистачити тільки на добу, але вистачило на вісім днів горіння менори — саме на той термін, який був необхідний для приготування нової, несплюндрованої олії.

Ханукальні свічі на площі запалюватимуть протягом усіх восьми днів свята і, за традицією, вони повинні горіти не менше 30 хвилин після настання темряви.

А напередодні свята Хануки кожна чернівецька єврейська родина отримала спеціальний ханукальний набір та кошерне пригощення. Такі подарунки підготувала єврейська релігійна громада Буковини за допомогою благодійників.

Подарунки до Хануки - фото 63139
Подарунки до Хануки