Через пандемію та суворі обмеження паломників у Вифлеємі на Різдво практично буде

01.12.2021, 14:20
Світові
Через пандемію та суворі обмеження паломників у Вифлеємі на Різдво практично буде - фото 1
Паломники цього року не приїдуть до однієї з найстаріших церков християнського світу. Напередодні Різдва у Вифлеємі за 8 кілометрів на південь від Єрусалиму готуються приймати туристів. Тут вже відреставрували легендарну базиліку Різдва Христового, а комунальники розвішують святкові гірлянди.

Починаючи з 2-го століття нашої ери, це місце шанується християнами всього світу як місце народження Ісуса Христа. Об'єкт включає католицькі та православні монастирі та церкви, а також дзвіниці, терасові сади та стежки паломників.

Однак вкрай мало туристів приїде подивитися знаменитий храм навіть про час сезону різдвяних свят. Виною всьому - пандемія та суворі обмеження, пише Times of Israel. Про це повідомляє РБК-Україна.

За прогнозами видання, побувати тут на свята вдасться "одиницям людей".

"Біблійний" Вифлеєм боровся з пандемією коронавірусу майже два роки, і туристів тут не було практично весь цей час, пише Times of Israel. Гостей тут немає навіть напередодні свят.

"Різдво - зазвичай піковий час для туризму в традиційному місці народження Ісуса, розташованому на Західному березі (річки Йордан - ред.). До пандемії тисячі паломників і туристів з усього світу святкували Різдво в базиліці й на прилеглій до неї площі", — описують у виданні особливість місця.

Більшість туристів, які відвідують Вифлеєм, прилітають саме до Ізраїлю: на Західному березі немає аеропорту, пише Times of Israel.

Раніше в цьому місяці Ізраїль знову відкрив свої кордони для вакцинованих туристів. Але очікується, що в цей святковий сезон до Вифлеєму приїдуть небагато людей. Тим більше що незабаром після відкриття кордонів Ізраїль 28 листопада на два тижні знову заборонив в'їзд всім, хто не є громадянами країни у зв'язку з поширенням нового штаму коронавірусу "Омікрон".

Багато готелів Вифлеєму під час пандемії закрилися, а власники магазинів щосили намагалися скоротити витрати, щоб не припинити роботу.

За даними Міністерства внутрішніх справ Ізраїлю, в першій половині листопада в Ізраїль прибуло трохи понад 30 000 туристів в порівнянні з 421 000 в листопаді 2019 року.

Палестинський уряд надав бізнесу лише невелику підтримку у вигляді мінімальних податкових пільг і програм навчання готельєрів, туроператорів і гідів, говорить виданню Маджед Ісхак, директор з маркетингу компанії "Палестинський туризм".

Він сподівається, що кількість іноземних туристів складе хоча б від 10 до 20% від показників до пандемії.

Решта представників бізнесу налаштовані не настільки оптимістично.

"Не думаю, що туризм повернеться найближчим часом", - говорить Фаді Каттан, шеф-кухар і власник готелю в Старому місті Вифлеєма. Пандемія змусила його закрити свій гостьовий будинок у березні 2020 року, і протягом декількох місяців йому доводилося звільняти співробітників.

На його думку, на відновлення туристичної сфери міста після пандемії будуть потрібні роки: "щоб відновити роботу, ми повинні побачити, що є довгострокова перспектива".

Сьогодні в базиліку Різдва заходять лише одиниці туристів, які змогли потрапити до країни. Раніше, щоб зайти сюди, біля входу шикувалися величезні черги людей.

З 2013 року церква була на дорогій реконструкції. У процесі робіт були відновлені позолочені мозаїки та мармурові підлоги, проведено капітальний ремонт стін та окремих приміщень храму. Роботи обійшлися в 17 мільйонів доларів. Ще 2 мільйони доларів будуть потрібні для ремонту кам'яних плит церкви та встановлення систем пожежогасіння.

Окремий проект виконує грецька православна церква - ремонтують іконостас - дерев'яну перегородку кінця XVIII століття, яка відокремлює святилище від нефа будівлі. Вона колись була повністю покрита кіптявою. Роботи були припинені через пандемію, але вже наближаються до завершення.