Черниця, яка підключила Ватикан до інтернету

02.02.2021, 16:53
Черниця, яка підключила Ватикан до інтернету - фото 1
Також вона запустила першу електронну адресу Наступника святого Петра.

Джерело: CREDO

На початку 1990-х років американська францисканка с.Джудіт Зобелін отримала від папи Йоана Павла ІІ складне завдання: впровадити Ватикан у цифрову еру.

Сестра Джудіт Зобелін

Через 25 років після створення першого ватиканського інтернет-сайту портал Katholisch.de провів інтерв’ю з цією скромною жінкою, яка змінила історію найменшої держави світу.

1991 року с.Джудіт прибула до Ватикану, щоб — як сама розповідала — «зайнятися комп’ютерами». Про це її попросив новий префект Адміністрації власності Святого Престолу (APSA) кардинал Розаліо Кастільйо Лара.

Комп’ютери тоді щойно з’явилися, зокрема, в Італії. Ієрарх довірив американській черниці опрацювання норм, які б стандартизували ІТ-матеріали у Ватикані.

Підключити Ватикан до мережі

У 1994р. популярність інтернету стала зростати, переважно завдяки електронній пошті. Кілька ватиканських керівників почали цим цікавитися, згадує сестра. Зокрема, це був Хоакін Наварро-Вальс, харизматичний директор прес-служби Святого Престолу, який запропонував приєднати Ватикан до віртуальної мережі.

Цю ідею представили Йоану Павлу ІІ — «великому провидцю», як каже черниця. Святіший Отець одразу пристав на цю думку, вбачаючи в ній велику перспективу для євангелізації. Отже, на Різдво 1995р. був запущений перший офіційний сайт Ватикану vatican.va.

Саме тоді робота набрала темпу і наступні сайти стали з’являтися, «як гриби після дощу». Кожен дикастерій Святого Престолу докладав свою «цеглинку» до ініціативи с.Джудіт. Вона працювала тоді майже сама, допомагав їй лише один технік, який відповідав за сервери.

Черниця сама займалася завантаженням вмісту й розробкою макета сторінки. Саме їй ми завдячуємо «пергаментним» тлом ватиканського сайту, який працює і нині. За її словами, вона вибрала цей візерунок, щоб показати «2000 років Церкви».

Інтернет — диявольська пастка?

Сестра Зобелін пояснює, що в цій роботі для неї було особливо важливо поєднати між собою два фундаментальні елементи: техніку й людину. Тим часом, у Римський курії черниця зіткнулася з певним спротивом.

Один монсеньйор сказав їй, що інтернет — це «диявольська пастка». Але с.Джудіт мала підтримку найвищих керівників Курії, і насамперед — Папи, який 2001р. вирішив представити онлайн-версію своєї Апостольської адгортації «Ecclesia in Oceania».

Сестра Зобелін також запустила першу електронну адресу Наступника св.Петра, яка від початку користувалася великою популярністю Коли 24 грудня 1995р. св.Йоан Павло ІІ захворів на грип, його електронна пошта була заповнена морем порад і рецептів для його якнайшвидшого одужання.

«До того часу Папа завжди був постаттю таємничою, недоторканою, віддаленою. Аж раптом став справляти враження людини набагато доступнішої». Спершу Святіший Отець хотів, щоб йому передавали всю інформацію. Але її було так багато, що стали вибирати деяку, а решту зберігали в архівах Ватикану.

Духовність технологій

На запитання про ставлення нинішнього Папи до соціальних мереж францисканка зазначила, що Папа Франциск чітко заявляє про пастки цифрового світу, дозволяючи собі навіть жорстко критикувати тих, «хто звертає на поганий шлях».

Але сама с.Джудіт далека від демонізації цифрового світу. Вона переконана, що «Бог у своєму плані має місце і для сучасних технологій».

Окрім цього, черниця підтримує ідею, щоб нещодавно беатифікований Карло Акутіс став офіційним покровителем інтернету. Цей молодий хлопець, каже вона, «жив і дихав інтернетом» усе своє життя й добре розумів, що таке “духовність технологій”».