Молитися без бар'єрів: у Гарнізонному храмі Львова встановлять пандус-трансформер із Данії
Ірина Запотічна
У Гарнізонному храмі встановлять пандус-трансформер. Він виглядатиме як сходи, що при натисканні кнопки перетворюватимуться на спеціальну платформу. Таку технологію встановлять на вході до храму, праворуч від головних дверей.
"Туди заїжджає колісне крісло, позаду буде спинка, щоб людина не з’їхала. Платформа буде підійматися в рівень підлоги, а двері автоматично будуть відчинятися датчиками руху", - розповів настоятель храму Тарас Михальчук.
Він додав, що наявних дверей на вулиці не змінюватимуть, вони впродовж дня будуть відчинені. Вже внутрішні дерев'яні двері триматимуть зачиненими, однак їх обладнають датчиком руху, який буде відчиняти двері за потреби.
"Тобто ідея пандуса в тому, щоб без сторонньої допомоги будь-яка людина, яка користується колісним кріслом, мала змогу потрапити до храму", - пояснює отець Тарас.
Встановити конструкцію планують перед Новим роком, а вчора, 10 грудня, її вже привезли до Львова.
Перший у Львові пандус-трансформер у храмі
Пандус у Львові буде з Данії. За словами настоятеля, рішення було складне, оскільки храм розташований у центральній частині міста, де було мало місця, щоб встановити звичайний пандус.
"Його треба було б розгорнути щонайменше на 10 метрів, щоб ухил був правильний, і людина могла самотужки туди потрапити. Ми зрозуміли, що ця ідея абсолютно відпадає, потрібно шукати інноваційних технологій і дивитися, що є у світі і як інші країни виходять з тих ситуацій".
Рішення знайшли в Данії, оскільки там можна було придбати пандус-трансформер, який ідеально вирішує ситуацію та не займає багато місця. Крім того, ці сходи виконуватимуть звичайну функцію і їх зможуть використовувати всі охочі потрапити до церкви.
"Цікаво, що завдяки цьому трансформеру не потрібно втручатися в "тіло" храму. Наші сходи були аварійні, ми ними фактично не користувалися. Ті двері були теж зачинені на бічному вході. Тому ми знайшли компроміс, аби нічого не руйнувати. Також це стосується підлоги. Тут від самої основи тротуару буде така подушка, лише бетонна змонтована, від того відштовхується цей пандус і виїжджає на рівень підлоги. І все. Нічого більше не потрібно робити", - пояснює настоятель.
Отець Тарас розповів, що коли відвідував парафії у Штатах, бачив храми, які закладали в 1970-х роках минулого століття чи навіть раніше. І багато де були передбачені пандуси.
"Для мене тоді це був культурний шок. Тому коли я приїхав сюди, то зрозумів, що треба багато змінювати. Напевно, наше суспільство ще ментально залишилося в радянському періоді, де не звертали увагу на людей з інвалідністю", - додав він.
Ветерани не могли потрапити до храму
Проблему з тим, що військові з ампутованими кінцівками не могли потрапити до споруди, відчули ще кілька років тому. Так, наприклад, у 2017 році у церкві брав шлюб знайомий отця Тараса, офіцер, який пересувався на колісному кріслі.
"Він хотів самостійно увійти до церкви, але не міг, і йому було незручно перед гостями, перед його нареченою. Це для нас був великий виклик. Потім також було кілька вінчань хлопців, які мали інвалідність. Вони потрапляли всередину, бо їм допомагали. Я зрозумів, що це ображає наших воїнів, коли їхні крісла потрібно підносити".
Ще один випадок, про який згадує отець Тарас, трапився минулого літа. Ідучи повз храм, він побачив, як екскурсовод розповідає пораненим воїнам про історію святині по світлинах, оскільки потрапити всередину і подивитися вони не могли й не хотіли робити зі сторонньою допомогою.
Левову частку фінансів на встановлення пандуса дала Львівська міська рада. Ще частину грошей, зокрема на забезпечення технічних моментів, як-от датчики, прилаштування дверей, оплатять парафіяни Гарнізонного храму.
Молитися без бар’єрів
Пандус-трансформер - не єдина річ, що сприяє безбар'єрності, якою може похвалитися храм. Кілька років тому тут встановили макет церкви для незрячих людей. На дотик можна відчути, як виглядає споруда, а також прочитати історію церкви за допомоги шрифту Брайля.
"Макет розташований поряд із храмом. Це був перший такий наш крок до інклюзії".
Крім того, у церкві нещодавно встановили дефібрилятор.
"Увесь світ користується дефібриляторами, і в храмах Європи це всюди є. Він існує на випадок, якщо в людини зупиняється серце, йде суттєвий збій серця, і людина потребує цього імпульсу. Це річ, що рятує життя", - наголосив настоятель.
Працівники храму пройшли навчання і знають, як ним скористатися. Дефібрилятор розташований на видному місці, тому парафіяни можуть бути впевнені - ваше серце тут можуть врятувати не лише духовно, а й фізично.