Далай-лама вперше поспілкується з українцями в прямому ефірі

Далай-лама вперше поспілкується з українцями в прямому ефірі - фото 1
20 жовтня лауреат Нобелівської премії миру Далай-лама XIV вперше поспілкується з українцями у прямому ефірі. Він проведе годину онлайн — звернеться до всієї України, а потім відповідатиме на запитання. Тема розмови — освіта й мир у часи пандемії.

Про це інформує УНІАН.

Участь у бесіді візьмуть експерт з освітніх політик, міністр освіти і науки України (2016 — 2020) Лілія Гриневич, фронтмен гурту “Антитіла” та друг Фонду ООН у галузі народонаселення Тарас Тополя, телеведуча каналу “1+1”, кураторка проєкту “Право на освіту” Наталія Мосейчук, а модеруватиме зустріч голова Ради ГО “ЕдКемп Україна”, співавтор концепції Нової української школи Олександр Елькін. Запитання Далай-ламі може написати будь-хто з українок і українців — їх збиратимуть до 10:00 18 жовтня на сайті події.

Ефір почнеться о 6:30 через різницю в часі, але його можна буде подивитися в запису. Спілкування відбуватиметься англійською мовою, супроводжуватиметься перекладом на українську.

У Далай-лами є стала практика онлайн-зустрічей з жителями різних країн, зокрема вони нещодавно проходили у Великій Британії, Тайвані, Індії. Це завжди відбувається рано-вранці за київським часом — і не тільки через його напружений графік, а ще й тому, що ці діалоги транслюються також і в багатьох інших країнах. Тепер така можливість є і в українства. Паростки цієї ідеї з’явилися у лютому минулого року, коли делегація найбільшої освітянської спільноти EdCamp Ukraine, до якої входять представники шкільної освіти з усіх куточків держави, відвідала Малий Тібет в Індії. Там з 1959 року постійно мешкає духовний лідер тибетського народу, лауреат Нобелівської премії миру Його Святість Далай-лама XIV.

Вивчаючи систему місцевої освіти, українці отримали запрошення на особисту авдієнцію з цією видатною людиною. Як відомо, Далай-лама вбачає у світській освіті, заснованій на загальнолюдських цінностях, шлях до миру й процвітання людства. Для досягнення цієї мети, у співпраці з провідними світовими вченими, він ініціював створення міжнародної програми соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН) — її розроблено на базі дослідницького Університету Еморі у США.

“Наше спілкування замість запланованої години тривало понад півтори, і Його Святість усе нас не відпускав, бо все не могли наговоритися, — пригадує голова Ради EdCamp Ukraine Олександр Елькін. — По-перше, Далай-лама вважає освіту головним у світі інструментом змін на краще, як він написав у книжці, “релігією майбутнього”. І його переконання, що розвиток співпереживання, розуміння взаємозалежностей, плекання радості не менш важливі у навчанні, ніж академічні знання, — нам надзвичайно відгукується. По-друге, ситуація, в яку потрапила Україна, — агресивний сусід на сході, окупація територій, вигнанці та біженці — схожа на історію його батьківщини. Тому, звісно, він неабияк переймається долею нашої країни”.

Зустріч стала початком дружби — невдовзі українці отримали персональні запрошення на світову презентацію програми СЕЕН, яка відбулася у квітні 2019 року в Нью-Делі. А вже на П’ятій національній (не)конференції EdCamp Ukraine у липні цього ж року було презентовано пілотний проєкт з упровадження по всій Україні програми з розвитку м’яких навичок, який зараз проходить у 26 школах 23 областей країни за підтримки Міністерства освіти і науки України, Інституту проблем виховання Національної академії наук України, Громадської служби миру GIZ — Україна (відповідно до наказу МОН від 18.11.2019 р. № 1431).

У травні 2020 року на Антикризовому національному онлайн-EdCamp 2020 було опубліковано звернення Далай-лами щодо пандемії. Серед іншого, він говорив: “Якою б складною не була ситуація, ми повинні рішуче й сміливо використовувати науку і людську винахідливість для подолання сучасних проблем. Це природно, що перед лицем загрози здоров’ю і благополуччю ми відчуваємо страх і тривогу. Утім, я знаходжу неабияку втіху в такій пораді щодо будь-якої проблеми: якщо можливо щось зробити — зроби це і не хвилюйся, якщо неможливо — хвилювання не допоможуть”.

Спілкування продовжиться онлайн та публічно.

“Далай-лама є духовним лідером буддистів, але не через це ми його запросили до розмови, — пояснює Олександр Елькін. — Він — авторитет для всього світу, взірець стійкості, принциповості, милосердя, прагнення до миру. До нього дослухаються президенти і монархи, його книжки входять до списків бестселерів, його внесок у подолання насильства зараз, мабуть, найбільший. Саме тому нам цікаво поговорити з ним про освіту зараз і у світі “після”, про Україну, про наше теперішнє і майбутнє. А онлайн-формат надає можливість приєднатися до цієї розмови кожному і кожній”.

Щоб узяти участь у прямому ефірі з Далай-ламою та наступних онлайнових дискусіях, отримати всі матеріали й відеозаписи та залишити запитання для Далай-лами XIV, треба зареєструватися на сайті події. Найактуальніші й найцікавіші з отриманих запитань обиратимуть ведучі та ставитимуть у прямому ефірі.