Дмитро Горєвой: Закон про заборону Моспатріархату не працюватиме. Треба інші методи

31.03.2022, 15:53
Держава
Дмитро Горєвой: Закон про заборону Моспатріархату не працюватиме. Треба інші методи - фото 1
Ухвалювати закон, який не працюватиме, немає сенсу.

Таку думку висловив релігієзнавець Дмитро Горєвой щодо законопроекту про заборону Московського Патріархату у виданні Зміна.

"Загальна мета цього законопроекту зрозуміла: ситуацію, яка склалася з РПЦ в Україні, треба розв’язувати. Через неї росіяни ведуть підривну роботу. Проте не вважаю, що треба забороняти всю цю організацію разом. Росія користується, може, 5–10% її потужностей, а ми зараз вдаримо по всіх її членах, провокуючи внутрішню нестабільність", - зазначив експерт.

За його спостереженнями, всередині УПЦ МП існує проросійська група впливу, яка має зв’язки з Москвою, Кремлем, ФСБ РФ. Є там також люди, яких у політтехнологічній думці називають “болото без сталої ідентичності” та доволі проукраїнські елементи. Тому владі слід працювати окремо з кожною з цих груп.

"Якщо людина порушила чинне законодавство України, і є докази цього, її повинні засудити відповідно до чинного законодавства. Якщо ні — то ні", - вважає Горевой.

На його думку, крім персональної відповідальності, можна позбавити відповідні парафії знижки на газ або скасувати пільги на земельний податок. А от Києво-Печерську лавру можна було б притягнути до відповідальності за порушення договірів оренди, недодтримання карантинних заходів під час пандемії.

"Це реальні механізми впливу, й не потрібно для цього ухвалювати нові закони", - зауважив він.

"Тобто я вважаю, що держава має діяти більш витончено. Працювати, але своїх цілей досягати без зворотної негативної реакції. Згадайте, 2019 року в Україні ухвалили закон про перейменування УПЦ МП на РПЦ. Він нічого не дав, вони його не виконали. Вже тоді ми побачили, що, по-перше, вони готові з легкістю не виконувати закони, а по-друге, це їх навіть якось згуртовує.

Можемо зараз отримати таку ж реакцію знов. Вважаю, що ми маємо діяти:

а) точково;

б) досягати цілей без вірогідності стикнутися з внутрішнім опором", - наголосив Дмитро Горєвой.