Експерт пояснив, чому священикам не варто брати участь у виборах

Українська Греко-Католицька Церква випрацювала позицію, що священики, монашество не мають права брати участь у виборчому процесі. А миряни – можуть і навіть зобов’язані робити це.

Експерт пояснив, чому священикам не варто брати участь у виборах - фото 59707

 

Про це розповів Юрій Підлісний, завідувач кафедри політичних наук, керівник програми «Етика, політика, економіка» Українського католицького університету на засіданні «Чи може священнослужитель бути депутатом?» у Львівському прес-клубі, пише DailyLviv.

Будь-який політичний процес «дробить» суспільство. Це не добре і не погано – це факт. Але Церква повинна стояти над такими процесами, а не бути їхнім учасником.

Юрій Підлісний навів приклад, як свого часу один зі священнослужителів УПЦ Московського Патріархату кандидував в депутати від партії комуністів. Релігія і комінустична ідеологія – кардинально протилежні речі, пояснює він. А якщо політика певної партії не є богоугодною чи то загалом, чи в окремих питаннях, то як священнослужитель має поводитись у цій ситуації?

- Священники і монахи можуть і повинні займатися громадською діяльністю та благодійністю. Бо це не є щось відмінне від того, що несе Церква. Але політична складова в такій діяльності має бути відокремлена. Ми розуміємо, що Церква може здійснити набагато більше, ніж та чи інша політична сила. Вона є потужним інструментом, який формує свідомість і сумління людей. Є гарна фраза, яку приписують Отто Бісмарку: «Війну виграють не генерал і солдати зі зброєю, а сільський парох і учитель». Йдеться про цінності, які священнослужителі й педагоги закладають у свідомість людей. Власне вони і є для нас важливими, – наголосив він.

Юрій Підлісний пояснив, що Церква не повинна агітувати за того чи іншого конкретного кандидата. Але священики мають допомогти людям усвідомити, які цінності потрібно обирати в цьому житті:

- Адже в демократичних суспільствах люди голосують з певними мотивами. І залежно від того, кого вони обирають: комуністів, націоналістів, християн – такою є свідомість цих людей, – сказав він.

Нгадаємо, наприкінці серпня Священний Синод ПЦУ, який відбувся у Києві, рекомендував священнослужителям утриматися від балотування до органів місцевого самовряжування, однак дозволив це робити в окремих випадках. Лояльнішою у цьому питанні є Протестанстька Церква – відразу троє її пасторів балотуються тільки до Львівської ОТГ, а в області таких кандидатів ще більше.

А от УГКЦ має іншу позицію: її священнослужителі на вибори не йдуть.