Експерт спрогнозував, що чекає Патріарха Кирила за спробу розколу світового православ’я

18 січня, 14:01
Православні
Експерт спрогнозував, що чекає Патріарха Кирила за спробу розколу світового православ’я - фото 1
Релігієзнавець Дмитро Горєвой в матеріалі Радіо Свобода прокоментував повідомлення про те, що Александрійський Патріархат відрядив до Вселенського Патріарха делегацію з проханням скликати нараду предстоятелів Церков. На ній обговорюватимуть вторгнення РПЦ в Африку. До участі в зібранні будуть запрошені предстоятелі із Пентархії. Тобто Константинопольський, Александрійський, Антіохійський, Єрусалимський Патріархи, а також Архиєпископ Кіпрський, який не належить до пентархії.

Релігієзнавець спрогнозував, яке рішення можуть прийняти Патріархи щодо дій Патріарха Московського у спробі вчинити розкол світового православ’я.

"Зрозуміло, що зараз Вселенський Патріарх Варфоломій не збере Всеправославний Собор, тому греки вирішили діяти хитріше – вони відновлюватимуть древній інститут Пентархії. Тобто владу п’ятьох давніх Церков: Константинопольського, Олександрійського, Антіохійського та Єрусалимського Патріархатів та Церкви Кіпру. Це формат, який існував у часи Візантійської імперії.

Пентархія, з одного боку, має дещо націоналістичний відтінок, оскільки туди входять тільки грецькі церкви. Однак вона має канонічний авторитет і складається лише з тих церков, автокефалія яких була підтверджена Вселенськими соборами. І вони, неформально, вважаються таким чином більш повними, більш легітимними автокефаліями ніж пізніші грецькі (Елладська, Албанська), слов’янські та інші (Грузинська, Румунська) церкви.

Наразі з п’яти членів Пентархії з високою долею ймовірності РПЦ можуть засудити 3 церкви, які визнали ПЦУ – Константинополь, Олександрія та Кіпр. Єрусалим та Антіохія, скоріш за все, займуть нейтралітет.

Є варіант, що на суд Пентархії прибудуть 4 з 5, і рішення по засудженню патріарха Кирила тоді можуть ухвалити 3 з 4, при одному, який утримався
Єрусалимський Патріархат теоретично може пристати на «панелінську солідарність» і засудити РПЦ, але доволі серйозно залежить від російських паломників та їхніх грошей. Антіохійському ситуацію погіршує наявність російських військ у Сирії. Але в православ’ї досі не вирішений територіальний конфлікт між двома цими патріархатами, і Антіохійський не з’являється там, де буває Єрусалимський. Тому є варіант, що на суд Пентархії прибудуть 4 з 5, і рішення по засудженню патріарха Кирила тоді можуть ухвалити 3 з 4, при одному, який утримався.

РПЦ прогнозовано не прийме цього суду, і це означатиме остаточний розкол світового православ’я. Про це вже, до речі, говорить і предстоятель Албанської Церкви архиєпископ Анастасій.

Кумедно те, що розкол може статися за предстоятельства саме глави РПЦ Кирила, якого висували в патріархи як талановитого церковного дипломата та переговірника. Бог однозначно має почуття гумору", - резюмував Дмитро Горєвой.