Фахівці ЮНЕСКО та ІКОМОС на Львівщині оглянуть дві святині

Вчора, 10:27
Культура
Фахівці ЮНЕСКО та ІКОМОС на Львівщині оглянуть дві святині - фото 1
Вони оглянуть храм Святого Юра в Дрогобичі та церкву Зіслання Святого Духа у селі Потелич.

На території Львівщини є 4 із 16 дерев’яних церков Карпатського регіону, що входять до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Представники місії оглянуть храм Святого Юра в Дрогобичі та церкву Зіслання Святого Духа у селі Потелич. На меті — напрацювати план реагувань на надзвичайні ситуації для об’єктів культурної спадщини в Україні. Про це інформує Львівська ОВА.

Базуватиметься план на матеріалах детального, розширеного документування, зробленого за міжнародними стандартами збереження та консервації об’єктів архітектури, зокрема, за допомогою фотограмметрії та 3D-лазерного сканування.

Фахівці ЮНЕСКО та ІКОМОС на Львівщині оглянуть дві святині - фото 142299

Церква Святого Юра у Дрогобичі є однією з найстаріших дерев’яних церков Галичини, яку в 2013 році внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей храм пам’ятає все про українські традиції та історію, бо побудований понад п'ять сотень років тому. Торік за 3 мільйони гривень з обласного бюджету тут провели низку ремонтних робіт, щоб максимально зберегти в церкві архітектуру XVI століття.

Дерев’яна церква Зіслання Святого Духа у с. Потелич – це унікальна святиня, знаменита також своїми різночасовими розписами – XVII-XVIII століть. Ця пам’ятка датується 1502 роком і також належить до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Торік для виготовлення науково-проєктної документації на реставрацію стінопису та іконостасу церкви виділили сто тисяч гривень.

Раніше команда експертів вже оглянула вибрані пам’ятки у Києві та Чернігові. Після опрацювання всього зібраного в Україні матеріалу, ЮНЕСКО та ІКОМОС запропонують методичні рекомендації та нададуть технічну допомогу. А в майбутньому ці напрацювання стануть частиною управління об’єктів архітектури всесвітньої спадщини.

Додамо, заходи відбуваються під егідою ЮНЕСКО за кошти, виділені урядом Японії у межах проєкту цільового фонду ЮНЕСКО/Японії «Підтримка України у сфері культури та освіти: Надзвичайне реагування на Всесвітню спадщину та культурні цінності. Оцінка шкоди та захист», що реалізується з 2023 року.