Формально шлях білорусів до Томосу відкритий​, - експерт

15.08.2020, 16:26
Світові
Православні у Білорусі мають усе необхідне, аби здобути автокефалію.

Про це у рубриці "Точка зору" на Радіо Свобода написав релігієзнавець, директор ГО «Центр релігійної безпеки», керівник проектів та програм Інституту релігії та суспільства Українського католицького університету Дмитро Горєвой.

Формально шлях білорусів до Томосу відкритий​, -  експерт - фото 57038

 

"Православні у Білорусі мають усе необхідне, аби здобути автокефалію. Білоруси разом із українцями століттями належали до давньої Київської митрополії. Найдавніші білоруські єпархії – Турово-Пінська та Полоцька вже з початку ІІ тисячоліття підпорядковувалися київській кафедрі. У період становлення Великого князівства Литовського, у XIV–XV століттях ми тимчасово були роз’єданими в рамках Галицької та Литовської митрополій. Але після того, як Московська Церква пішла у розкол, Вселенський Патріарх Григорій ІІІ реорганізував православ’я у Великому князівству Литовському і постала митрополія Київська, Галицька і всієї Русі. Причому митрополичими осередками були Київ, Новогрудок у сучасній Білорусі та Вільнюс. Так було до 1686 року, коли ця велика митрополія була анексована Московським Патріархатом.

Та ось 2 роки тому, восени 2018-го, Вселенський Патріарх Варфоломій скасував той акт, яким ця митрополія передавалася в управління Московському Патріарху, а отже не тільки Україна, а й Білорусь має право на власне автокефальне буття", - наголошує релігієзнавець.

За його словами, автокефалія Церкви Білорусі була би вигідна Православній Церкві України:

"Така автокефалія була би вигідна Православній церкві України (ПЦУ). Це було би встановленням історичної справедливості. Частина Київської митрополії, що спочатку була в її складі, а тепер має автокефальний статус. А не у складі Московського Патріархату, що її анексував. До того ж Православна Церква Білорусі, вірогідно, першою отримала би визнання саме з боку ПЦУ, у той час, як РПЦ розповідала би про «білоруських розкольників». Це зробило би дві Церкви союзниками на міжправославній арені і допомогло відстоювати власні церковні інтереси.

Формально шлях білорусів до томосу відкритий. Питання у волі та бажанні. Простіше кажучи, чи є кому давати майбутній томос? У наших північних сусідів немає такого різноманіття православних Церков, які були в Україні. В них просто не існує альтернативи Московському патріархатові. Білоруська автокефальна православна церква (БАПЦ) – не визнана структура, яка має мізерну кількість парафій та послідовників, і то головним чином за межами Білорусі, в еміграції.

Отже, допоки в Білорусі сам народ не захоче автокефальної, незалежної від Москви Церкви, цього не вдасться зробити жодному з політиків. Наразі ще не видно яскраво артикульованого бажання «Геть від Москви».