Глава УГКЦ назвав головну проблему університетів України та порадив, як її подолати

Глава УГКЦ назвав головну проблему університетів України та порадив, як її подолати - фото 1
«Університет повинен бути прогресивним, а не реакційним. Він, як мозок, має рухати вперед усе “тіло”. Якщо університет не даватиме відповіді на питання, що робити завтра, а лише реагуватиме на ті речі, у яких він сам не є протагоністом, лідером, промоутером, – він завжди буде відставати». Про це  сказав  Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ в інтерв'ю «The Ukrainians».

Джерело: «The Ukrainians»

Патріарх Святослав розповів, що досі в Україні немає чіткої державної політики щодо розвитку університетів та з чого потрібно почати відшарування радянського в українській освіті.

"Все-таки більшість вишів зав’язані на державному фінансуванні, що означає скерованість, певний стиль, спосіб формування чи виховання, що провадить за собою тяглість старих форм, відповідно до правила «хто платить, той замовляє музику». Ми досі не маємо чіткої державної політики щодо розвитку університетів, але позитивною є спроба запровадити так звану університетську автономію. Для того, щоб міністерство не було тотальним контролером, а давало можливість закладам вищої освіти самим формувати порядок денний, свій освітньо-виховний процес, долучатися до тих чи інших потреб суспільства, а не просто виконувати замовлення. Як на мене, саме з цієї реформи починається реальне відшарування радянського в українській освіті", - сказав першоєрарх.

За його словами, університет має бути його мозком, який, сприймаючи, досліджуючи, аналізуючи світ довкола, випрацьовує певні орієнтири.

Патріарх Святослав вважає, що в Україні існує протиріччя двох тенденцій, двох феноменів. Найперше, українці як нація дуже хочуть вчитися, навіть ті люди, які свого часу не отримали освіти, прагнуть, щоб їхні діти вчилися… Але, з іншого боку, та система освіти, яка сьогодні де-факто існує в Україні, несе в собі відгомін совєтської системи, де освіта, університет не були осердям автентично інтелектуального пошуку, а радше ідеологічною структурою, яка втілювала у життя доктрину тієї чи іншої партії. Тому існує протиріччя. Українці хочуть вчитися, але не впевнені у якості, прозорості української освіти. Відтак багато наших дівчат і хлопців вирушає навчатися за кордон.

Підсумовуючи, яким має бути університет ХХІ століття, Патріарх Святослав сказав:

"Університет ХХІ століття – це університет посткоронавірусного світу, який повинен шукати відповіді на запитання, в якому світі ми живемо, і долати виклики, що постають перед нами у всій своїй повноті, красі та небезпеці".