"Ханський Палац та мечеть у Бахчисараї гинуть від непрофесійності, байдужості та корупції", - громадський активіст

09.02.2022, 12:10
Культура
"Ханський Палац та мечеть у Бахчисараї гинуть від непрофесійності, байдужості та корупції", - громадський активіст - фото 1
Так схарактеризував QIRIM.News руйнування Свитського корпусу Ханського палацу у Бахчисараї громадський активіст, делегат Курултаю Едем Дудаков.

Він зазначив, що за останній тиждень розширилися тріщини у цокольній частині палацу.

Так звану реставрацію Ханського палацу ведуть фірми-одноденки. Я не розумію, як вони одержують ліцензії на такі роботи. Як вони можуть, маючи ліцензію лише два-три роки, проводити реставрацію об'єкта, який датується 16 століттям?», - запитав він.

 

Дудаков зазначив, що саме це є головною причиною вандалізму. Активіст нагадав, що на півострові неодноразово ставили питання про фатальний непрофесіоналізм фірм одноднівок, яких наймають «влада» Криму, проводячи фіктивні тендери.

"Ханський Палац гине від непрофесіоналізму, байдужості та корупції. Його нема кому врятувати», - сказав він.

Дудаков навів рівень поінформування «прессекретаря» так званого «Мінкульту», який не зміг коректно назвати Свитський корпус Ханського палацу, що руйнується.

"Пане прессекретаре, цей корпус завжди називався Свитським. Всі інші інтерпретації, на кшталт Світський корпус, з колоніальної риторики... Навчитеся поважати автохтонні назви. Назва йде від слова maiyet – оточення», - пояснив активіст.

Як РІСУ інформувала, "реставрована" окупантами сучасною плиткою Ханська мечеть 1533 року втратила свою автентичність. Так, під час "реконструкції" черепицю "татарку" на даху Ханської мечеті 1533 року побудови та унікальні дерев’яні балки замінювали сучасною іспанською плиткою та незрозумілої якості деревиною, знищуючи тим самим найголовніше — автентичність.

Зазначимо, Ханський палац у Бахчисараї — єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури, у 1532—1783 рр. родова резиденція правителів Кримського ханства — династії Ґераїв. Палацово-парковий ансамбль включає у себе три частини: культову, адміністративну та побутову. Центр політичного, духовного й культурного життя кримських татар. Засновником Хансарая був Сахіб I Ґерай.

Бахчисарайський палац — пам'ятка історії та культури всесвітнього значення, в Україні офіційно визнана пам'яткою національного значення і внесена Україною до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Архітектурний стиль палацу продовжує традиції османської архітектури XVI-XVII ст. Головна архітектурна ідея — втілення мусульманського уявлення про райський сад на землі.