Created with Sketch.

Храм св. Миколая з села Буців: віхи 500-літньої історії

13.12.2022, 09:00
Церква святого Миколи
Джерело фото: Фейсбук

Церква святого Миколи, яка знаходиться в селі Буців (недалеко від кордону з Польщею) на Львівщині, славиться своєю великою спадщиною та важкою історією, яку сьогодні ми можемо побачити та прочитати. Також ця церква входить у невелику кількість храмів України, в якій правлять почергово УГКЦ та ПЦУ.

Андріана Лильо

У XIII столітті завдяки перемишському боярину Ростиславу Івановичу відбулося будівництво багатьох церков. Серед них і монастир на горі Вал (сьогодні територія с. Буців), що знаходиться на головному шляху між Львовом і Ярославом. Церкву монастиря побудували завдяки допомозі князя Галицького Данила Романовича.

Церква на Валі була названа в честь св. Миколая. На свята вірні приходили з околиць на службу. Монастир був відомий на цілу Галичину.

Нинішня сільська церква св. Миколая була побудована у 1511 році.

В цей же рік заснували цвинтар, звели там каплицю з дерева, а вже через рік її посвятили в день перенесення мощів св. Миколая.

У 1515 році на цвинтарі коло каплиці побудували дзвіницю. Запис про її зведення є вирізьблений на підлозі з полудня єромонахом Данилом.

З часом парафіяни змогли купити в пана дуби на церкву і возити на санях через ріку з лісу Сопільче. За рахунок цього дерева церкву розширили, зробили її вдвічі вищою і на свято зимового Миколая посвятили. Як пишуть літописи, це було для них дуже важливе дійство, на освячення приїхав о. Іоан Корниєвський, помічник єпископа з Перемишля.

Недовго тривало спокійне життя у селян, вже у XVI столітті напали татари на Яворів. Про це довідалися монахи з Валу.Тому вони зняли із дзвіниці три дзвони і на великих санях затягнули в ріку за Труханом (там було велике трясовище). Самі ж монахи із частиною людей із села заховались. Татари монастир на Валі зграбували і підпалили, а церкву пограбували і розвалили.Коли все трохи стихло, люди швидко побігли рятувати дзвони. Два витягнули з ріки, а третій великий дзвін затонув у багні.

Образи монахи позбирали і занесли (татари їх пограбували або порозкидали) до церкви в с. Буців. Серед них: «Страшний суд», «Святий Миколай», «Святий Онуфрій», «Страдальна Матір Божа, що держить Ісуса Христа знятого з Хреста». Також вцілів іконостас і богослужбові книги.

Оскільки монастир був спалений, монахи його не відбудовували, а виїхали до Добромиля. А оскільки вони також до того служили в сільській церкві, то вона залишилася без отця.

Люди сумували за монастирем, до якого тягнулися прочани з околиць. На місці, де на Валі стояла монастирська церква, поставили великий хрест. Частину дерева із заваленого храму дали на побудову церкви в с. Торки, решту в с. Медику.

Так проходили роки і не було кому постійно правити Богослужіння в церкві села Буців. Хіба, що на великі свята приїжджали священики з околиць і навіть з Перемишля. В кінці XVII століття староста села Буців поставив собі завдання добитися для села окремого священика. Їздив до єпископа цілий місяць, аж поки на буцівську парафію не приїхав перший в історії села власний священик о. Теодор Базилевич. Він правив у селі понад 40 років.

В 1789 році на полі люди заклали новий цвинтар, який існує і по сьогодні.

16 травня 1848 році Австрійський цісар скасував панщину, настала свобода. На знак цієї події в селі поставили пам’ятний кам’яний хрест. З того часу щороку в цей день люди ходять з хоругвами і образами з церкви коло своїх полів, співаючи набожні пісні.

У 1922-1923 роках розширили церкву, перекрили цинковим покриттям і помалювали. У 1923 році повторно посвячували церкву. Тоді відбувалася велика місія, посвячення проводив єпископ Перемишльський Йосафат Коциловський. На свято з’їхалось багато священиків зі всіх околиць і було багато народу.

Церква св. Миколи на початку XX ст.
Джерело фото: Фейсбук

У 1983 році розпочали ремонт церкви. Розбудували вівтарну частину, добудували ризницю і паламарку. Був проведений ремонт в середині церкви. Старий іконостас розвернули за вівтар, а на його місце зробили новий. Стіни оббили дерево-волокнистою плитою і розмалювали. Поклали нову підлогу. Тоді ж збільшили головний купол і змінили бляшане покриття. Ремонтні роботи проводили вночі, бо це були часи СССР і дозволу на обновлення не було. Тоді брали участь всі чоловіки. Було багато майстрів по дереву, по даху, по металу, все робили своїми силами. У 1985 р. знову проводили ремонт церкви: переробили дах, розширили вівтар.

Такою вона дійшла до сучасності. В часі ремонту було знайдено оригінали церковних книг, заховані у конструкціях даху, з котрих отримано інформацію про саму Церкву. У 90-х роках була збудована нова плебанія.

Завдяки одному із буцівських селян, Івану Гнирі, історія була зібрана та опублікована. Він обширно розписав визначні події села та храму зокрема.

Фрагмент із дописів Івана Гнири

 

У 90-х роках село не оминули міжконфесійні суперечки. Були сварки, була ворожнеча,звичайно були і суди. Але парафіяни УГКЦ та УПЦ КП все-таки дійшли згоди та перейшли на почергове служіння.

У 2019 році за згодою двох громад та за спільні кошти було розпочато заміну даху в церкві, при якому використано бляху темно-коричневого кольору методом покрівельної шашки. Весною 2021 року оновили центральний вхід: встановили піднавіс. Потребують реставрації старовинні образи та книги, врятовані ще монахами, на що селяни збирають кошти.

Читайте також
Релігійне краєзнавство Чернігів: 900-річна церква відчинила двері для екскурсій
13 грудня, 10:45
Релігійне краєзнавство Світ на фресці у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла
13 грудня, 10:00
Релігійне краєзнавство Боніфратри у Львові або де знаходиться один з найстаріших військових шпиталів України
13 грудня, 09:30
Релігійне краєзнавство Як виглядала давньоруська церква св. Петра, фундаменти якої відкрили у Перемишлі
13 грудня, 11:30