Ініціатива проведення так званої "Амманської зустрічі" - це не ідея Патріарха Феофіла, - ПЦУ

Ініціатива проведення так званої "Амманської зустрічі" - це не ідея Патріарха Феофіла, - ПЦУ - фото 1
В інтерв‘ю  OrthodoxTime архиєпископ Чернігівський та Ніжинський Євстратій (Зоря) розповів про "складну ситуацію, в якій опинився Патріарх Єрусалимський Феофіл", і аргументував, що ініціатива проведення так званої "Амманської зустрічі" насправді не була його ідеєю.

Переклад інтерв‘ю для OrthodoxTime архиєпископ Євстратій поширив на сторінці у Фейсбук.

Як відомо, Єрусалимський Патріарх Феофіл III у лютому знову звернувся з посланням до предстоятелів усіх автокефальних Православних Церков із пропозицією провести нову зустріч щодо українського питання.

На запитання OrthodoxTime, чому до заклику скливати чергову зустріч в Аммані, причетним виявився Єрусалимський Патріарх, архиєпископ Євстратій відповів:

"Виступаючи з такими ініціативами, Москва використовує той факт, що російський вплив досить сильний у цьому регіоні. Але хіба це спосіб пропагувати правду? Залякуючи інших? Підкупом? Вживаючи тиск? Брешучи?

Ми бачимо, що Москва досі вживала заходів у тих помісних Церквах, які визнали автокефалію Православної Церкви України; вона намагається посіяти розбрат у кожній із цих Церков. Ми бачимо цю ситуацію в Греції, в Олександрійському Патріархаті та на Кіпрі.

Очевидно, що щось подібне було і стосовно Єрусалимського Патріархату. Якби завтра Патріарх Феофіл заявив, що додав у Диптихи ім’я Митрополита Епіфанія та визнав Томос про автокефалію, деякі митрополити негайно висловили б публічно свою незгоду.

Ми навіть знаємо імена цих митрополитів, тих, хто здобув освіту в Росії, тих, хто постійно посилається на російські позиції. Деякі люди мають не лише духовні стосунки з Росією, але й усіляку підтримку з її боку.

Враховуючи той факт, що ситуація в самому Єрусалимському Патріархаті балансує між різними центрами впливу та сторонами, очевидно, що ніхто не хоче випробувати щастя і отримати «бомбу», яка може вибухнути з непередбаченими наслідками. Москва цим користується.

Ось чому і я, і наша Церква розуміємо дуже складну позицію Єрусалимського Патріарха, який нібито виступив з ініціативою про цю зустріч. І він сам, як і інші знають, що ініціатива була не його".

Архиєпископ Євстратій додав: "Церковні канони і традиції минулого і сьогодення свідчать про те, що лише Вселенський Патріарх має право виступати з такою ініціативою, тобто проводити і головувати на такому Синоді (зібранні). Більше того, право на існування має лише Синод, де буде рівноправно присутня Православна Церква України. Рівноправна участь Православної Церкви України у всіх православних зібраннях не є її правом або привілеєм, але, як написано в Томосі, це її обов'язок. Православна Церква України завжди буде захищати цей обов'язок".