• Головна
  • Інтерв'ю з Петром Мартьяновим...

Інтерв'ю з Петром Мартьяновим

20.06.2003, 17:53

Об’єднана Методистська Церква України в Одесі урочистими молитовними зборами зустріла ювілей засновника Церкви Джона Веслі. Про становлення, сьогоднішнє життя та перспективи Церкви Методистів – розмова нашого кореспондента Ігоря СТОЛЯРОВА з пастором ОМЦ Петром МАРТЬЯНОВИМ.

“Основа Методистської Церкви – це проповідувати Євангеліє і нагодувати людей хлібом”

Об’єднана Методистська Церква України в Одесі урочистими молитовними зборами зустріла ювілей засновника Церкви Джона Веслі. Про становлення, сьогоднішнє життя та перспективи Церкви Методистів – розмова нашого кореспондента Ігоря СТОЛЯРОВА з пастором ОМЦ Петром МАРТЬЯНОВИМ.

– Гадаю, що підстава для нашої розмови є цілком вагомою. 300 років тому народився засновник Методистської Церкви Джон Веслі. Прошу розказати про Джона Веслі та його місце у житті християнства?

– Сама особистість Джона Веслі досить неординарна, як і його доля. Він народився 15-тою дитиною в сім’ї. Батько був священиком Англіканської Церкви. Мати мала дуже великий вплив на всіх дітей. Вона була глибоко релігійною людиною і кожній дитині приділяла багато часу. Тепло і молитву матері Джон Веслі завжди носив у серці.

Може саме тому Методистська Церква приділяє значну увагу служінню для дітей і молоді. Я вважаю, що це може бути лише вплив матері, яка через любов до дітей, через навчання їх співу, молитвам, мала великий плив на життя Джона Веслі.

 

Засновник Методистської Церкви відрізняється від інших ще й тим, що він сприймав досвід спілкування з Богом через особисті переживання. Те, що відчув сам, він намагався донести до тих людей, які були поруч з ним. Його називають “врятований з вогню”. Навіть на емблемі Методистської Церкви зображено хрест з вогнем.

У дитинстві Джон Веслі пережив надзвичайні події. Він побував у центрі пожежі й залишився живим. З цього моменту Він зрозумів, що Господь, який зберіг йому життя, щось від нього чекає. Він довго шукав себе. Навчався в Оксфорді, намагався проповідувати в Америці індіанцям. Але мав велике розчарування...

Тим часом, на одному з суден, на якому Джон Веслі плив до Англії, він познайомився з моравськими братами. Це євангелічний рух, який зародився в місті Кіргунт. Він з’ясував хто ці люди і все більше починав думати про шлях особистих стосунків з Богом, про його місце у русі релігійного оновлення в Англії.

В Оксфорді було створено “Святий клуб”. Там збиралися студенти, які вели благочестиве життя, відвідували в’язниці, так звані місця розваг і намагалисязакликати молодь більше думати про Бога. Коли Джон Веслі пережив навернення, а пережив він його дуже глибоко і щиро, Він зрозумів, що Господь відкрив йому шлях проповідника.

Залишаючись до кінця свого життя членом Англіканської Церкви він став проповідувати не лише в храмах, але і на площах, ринках, там, де його запрошували і не чекали. Його досвід можна, певним чином, побачити на досвіді будь-якої християнської громади.

Є шлях народження, шлях зростання, шлях різних проблем. Якщо, з Божою допомогою, долаються проблеми, то громада, Церква збільшується і допомагає розвиватися. І тоді можна бачити плід.

Джон Веслі прочитав надзвичайно багато проповідей. Він відкривав дитячі притулки, недільні школи, товариство тверезості при церквах методистів. Було створено цілу низку просвітницьких рухів, які мають своє продовження і сьогодні. Це служіння знедоленим, людям, які вчинили злочин, зійшли на шлях аморальних дій.

Основа Методистської Церкви – це проповідувати Євангелія і нагодувати людей хлібом. На цих двох крилах і продовжує розвиватися Всесвітня Методистська Церква, яка нині представлена у понад 70-ти країнах світу, на всіх континентах земної кулі.

 

– Методистська Церква діє також в Україні, зокрема в Одесі. Прошу розповісти про це.

 

– В Одесі є офіційно зареєстрована Об’єднана Українська Методистська Церква “Святий шлях”. Ці слова взяті від пророка Ісаї, де мова йде про шлях святих. Можна сказати, що у 1998 – 1999 рр. в Одесі виникла біблійна група, яка розвивалася. Після моїх відвідин Естонії, Києва, Севастополя я все більше знайомився з різними методистськими ініціативами, які діють в Україні та в Прибалтиці.

Найвизначнішим днем народження нашої Церкви в Одесі ми вважаємо 2000 рік. Тобто, нам вже третій рік. 23-28 листопада у нас проводяться урочисті заходи, пов’язані з цими роковинами. Цього року, маємо надію, що до нас приїдуть гості, серед яких і єпископ Євроазійського регіону Об’єднаної Методистської Церкви Рюді Гермінор.

За цей час була відкрита громада. Були різні переживання, але ми завжди відкриті для спілкування з іншими конфесіями. Звичайно, не завжди однозначно нас сприймали, як і будь-яку нову групу віруючих людей. Я думаю, що питань ще багато залишається, але головне, що ми зарекомендували себе на міському рівні дуже гарно. Ми учасники фестивалю християнської пісні, учасники Євангельського альянсу, Духовної Ради християнських конфесій Одеси. Там, де нас запрошують, ми відкриті серцем, готові до співпраці та спільних дій.

Громада в Одесі нині не є великою. Офіційно 26 членів, але на молитовні збори приходить до ста осіб. На святкові Богослужіння навіть немає вільних місць, а це вже більше 150 осіб. Ми рухаємося вперед впевнено, об’єктивно оцінюємо ситуацію.

Ми вдячні Німецькій Лютеранській Церкві, особисто єпископу Ратцу, який, ставши свідком нашого служіння, запросив нас. З його благословення ми тепер маємо можливість збиратися щонеділі у молитовному центрі.

У нас дуже добрі стосунки з дзвіницею Святого Архистратига Михаїла, де провадиться місійна праця для моряків. Маємо дуже близькі, дружні взаємини з Українською Православною Церквою Київського Патріархату, Римо-Католицькою, Лютеранською Церквами, Християнським гуманітарним університетом. Члени нашої Церкви навчаються і викладають в цьому університеті.

 

– Методистська Церква активно діє в Євангелічному альянсі та у Духовній Раді християнських Церков. У чому, на Вашу думку, важливість цього руху єднання?

 

– Це буде важлива участь в єдності тіла Ісуса Христа. Господь молився: “Да будуть всі єдині, як ми єдині. Ти, Отець в Мені, і Я в Тобі. Так нехай будуть вони в Нас єдині. Тоді увірує світ”.

Як пастор я маю зустрічі з багатьма людьми і часто лунають питання: “Чому серед християн немає миру, чому християни не дають один одному руку допомоги і так далі...?” Я хочу сказати, що питання ці не є новими для християнства.

Останнім часом ситуація змінюється. Я гадаю, що слова святого Августина, що головне – єдність, на другому плані – свобода і у всьому любов – показує рівень спілкування в Духовній Раді християнських Церков Одеси. Євангелічний альянс представляє протестанську сторону християнського світу. Він так само ґрунтується на принципах єдності християн.

Прагнення до спільної молитви, обговорення форм соціальної допомоги нужденним, громадська діяльність дозволяють Церкві відігравати важливу роль. Місце Церкви активне. Сам Джон Веслі неодноразово підкреслював, що кожен християнин – це священик і служитель. Він повинен мати активну позицію у ставленні до гріха. Ми повинні боротися з гріхом, а не з людьми. Якщо християни об’єднаються для боротьби з пороками, антисоціальними проявами – це вагомий крок.

 

– Чимало християнських конфесій вже висловили своє ставлення з приводу падіння моральних принципів сучасної молоді на прикладі Одеси. Маємо розквіт наркоманії, поширення СНІДу, туберкульозу. Що робить Методистська Церква в Одесі для духовного виховання молоді?

 

– На базі Церкви працює недільна школа, де навчаються майже тридцять дітей різного віку. У нас багато багатодітних родин. Ми прагнемо закласти в дітей належні моральні принципи. Що стосується Одеси, то маємо зрозуміти, що це місто-порт, в якому проявляються всі антисоціальні явища.

Методистська Церква підписується під всіма зверненнями, створюємо капеланський центр. В нашій церкві є люди, які пройшли непростий шлях життя і мають негативний досвід. Слава Господу, вони змінили це життя і тепер будуть навертати інших. Ми активно співпрацюємо з Християнським гуманітарним університетом, де є Центр надання допомоги людям, які мають залежність від наркотиків.

Ми беремо активну участь у соціальних ініціативах в Одесі. Надавали допомогу ветеранам морського флоту, проводили концерти в Будинку людей похилого віку, співпрацюємо з Будинком індивідуального творчого розвитку, де є діти-інваліди, передали гуманітарну допомогу для будинку малюка. Готуємо продуктові посилки для дітей-інвалідів – учасників спільного християнського табору.

 

– Яким Вам бачиться майбутнє Методистської Церкви в Україні?

 

– Я вірю Господу і людям, які є в церковній Раді, які стали членами нашої Церкви. Вірю, що Ісус Христос благословляє нашу роботу. Я бачу гарне мабутнє Церкви, активізацію євангелізації.

Слово “методист” – для нас важливе, як і життя самого Джона Веслі і його погляди на природу Бога, на природу гріха. Головне для нас – жива участь Христа в житті нашої Церкви. Віримо, що Господь вчора, сьогодні і навіки той же. Він з нами. Він серед нас. Він нас благословляє у всіх наших починаннях. Ми за це Йому безмежно вдячні.

 

Одеса, 20 червня 2003 р.